Začátek sezóny NBA 2021/22 byl plný překvapení

Se začátkem nové sezóny nás překvapilo spousta týmů tím, jak obrátili svojí pochmurnou situaci a jak se vypořádávají oni i ostatní týmy s covidovou situací, která se odráží jak v jejich každodenních...

Se začátkem nové sezóny nás překvapilo spousta týmů tím, jak obrátili svojí pochmurnou situaci a jak se vypořádávají oni i ostatní týmy s covidovou situací, která se odráží jak v jejich každodenních životech, tak na hřišti.

Devatenáctého října začala výroční, v pořadí už šestasedmdesátá sezóna americké NBA (National Basketbal Association). NBA se tak rozhodla oslavit, že už úspěšně dokončila 75 sezón a i po tak dlouhé době tu s námi pořád je. K tomuto výročí bylo představeno i nové logo, které bude používáno pouze tento rok, ale uvidíme ho všude, například i na hřištích jednotlivých týmů. Zároveň NBA vydala oficiální list top 75 hráčů v historii celé ligy, z čehož 11 hráčů jsou tento rok pořád aktivními hráči. Zajímavé je, že 4 z těchto 11 hráčů hrají v Los Angeles Lakers (Carmelo Anthony, Anthony Davis, Russell Westbrook a LeBron James).

Nové logo ve tvaru diamantu na oslavu 75 let NBA

Většinu lidí však list akorát naštval, protože se tam neobjevila spoustu hráčů, kteří by tam měli být a tak se všichni soustředili na nadcházející sezónu, která akorát začínala. Všichni byli zvědaví, jak se přes léto týmy zlepšily. Největší záhadou pro všechny byli Miami Heat, kteří během léta na trhu volných hráčů získali Kylea Lowryho, P.J. Tuckera a prodloužili smlouvu Victora Oladipa, Duncana Robinsona a Jimmyho Butlera. Jejich jediná ztráta byl mladý Precious Achiuwa, který byl součástí „sing-and-trade“ právě pro rozehrávače Lowryho. Po úspěšné sezóně 2019/20, kdy Miami skončilo až ve finále, kde prohráli s Lakers, se v roce 2020/21 ocitli až na šesté příčce východní konference, kde je hned v prvním kole play-off převálcovali Milwaukee Bucks, kteří nakonec vyhráli celé play-off. Proto od nich diváci očekávají co nejvíce, bylo by nepřípustné, i po takovém zlepšení soupisky, skončit tuto sezónu jako minulý rok. Heat však začali sezónu se solidní bilancí pěti výher a jedné prohry. Mají čtvrtý nejlepší útok a dokonce jsou nejlepší v obraně v celé NBA. Vypadá to, že se plány Miami zatím daří a jediné, co by je mohlo zastavit je jen zranění jednoho z důležitých hráčů.

Dalším velkým otazníkem mezi týmy NBA byli Chicago Bulls, kteří během minulé sezóny i během trhu volných hráčů agresivně šli po hráčích z jiných týmů, čímž chtějí přesvědčit jejich nejlepšího hráče, Zacha LaVinea, aby v Chicagu po konci této sezóny prodloužil smlouvu a hrál pod jejich barvami dál. Minulý rok se tak dohodli na trejdu s Orlando Magic, ze kterého dostali Nikolu Vučeviće, který je sice dobrým pivotem, ale už začíná stárnout a pokud by chtěl vyhrávat, tak rozhodně ne v Orlandu, které je právě na spodních příčkách východní konference. Dva hráči, kteří chtějí vyhrávat, ale zatím nemohli, se tak spojili a Bulls jim hledali další hráče, aby jim jejich sen pomohli splnit. Přes léto v týmu přibyl mladý rozehrávač Lonzo Ball a veterán DeMar DeRozan. Tyto čtyři hráče na hrišti doplňoval mladý Patrick Williams, křídlo, který byl draftován v roce 2020 jakožto čtvrtý v pořadí a během jeho první sezóny ukázal skvělý vývoj. Z lavičky pak jejich tým doplňuje Coby White a Alex Caruso, který do týmu přišel hlavně kvůli jeho schopnosti bránit. Zároveň ale ztratili záložní hráče, mezi které například patří i Tomáš Satoránský.

Nikdo si o Bulls nemyslí, že vyhrají tento rok, ale pokud se LaVine příští rok vrátí, mají nadějnou budoucnost. Největší ránu však dostali hned na začátku sezóny, když se Patrick Williams zranil a bude mimo po zbytek celé sezóny. Pro tým, který už tak nemá moc velkých křídel, je toto velká tragédie. I tak Chicago začali s bilancí pěti výher a jedné prohry, což je zapříčiněno hlavně jejich dobrou obranou a týmovou sehraností. Jejich cílem bude si zajistit nižší místo v play-off a nebo vyšší místo v play-in turnaji, jelikož je východní konference naplněná dobrými týmy.

Vučević a LaVine v uniformách Chicago Bulls

Jestli je v lize nějaký tým, o kterém nikdo netuší, zda budou mířit pro výhru titulu nebo skončí na spodní příčce jejich konference, jsou to Golden State Warriors. Tým ze San Francisca ještě před pár lety absolutně dominoval celé NBA, kdy se od roku 2015 pětkrát po sobě dostali do finále play-off a z toho třikrát vyhráli. Jenže po prohře v roce 2019 s Toronto Raptors odešel Kevin Durant, Andre Iguodala už byl starší a nebyl už takovou hvězdou a k tomu všemu se zranil Klay Thompson, který na pozici shooting guarda (menší křídlo) byl velkou částí jejich úspěchu. Přetrhl si přední křížový vaz v koleni a musel celý jeden rok koleno jen rehabilitovat. Když už byl skoro na konci jeho rehabilitace a snažil se zas začleňovat do týmových tréninků před sezónou 2020/21, přišla další rána ve formě přetržené achillovy šlachy. Jde o dvě nejhorší zranění, kterými si basketbalový hráč může projít a skoro žádný hráč se už nikdy nevrátí do plné formy, zvlášť když jsou v Thompsonovém věku 31 let. Všechny naděje fanoušků Golden State se tak rozplynuly ještě před začátkem sezóny, ve které je nakonec musel do play-in turnaje protlačit Stephen Curry. 

I když se Golden State nedostali do play-off skrz play-in turnaj, možná je to tím, co jim v nadcházející sezóně pomůže. Hráči si více odpočinou a Golden State tak dostala možnost dvou výběrů z tzv. loterie (Loterie v NBA určuje prvních čtrnáct týmů, které si ten rok v draftu vybírají.) a skončili se svým výběrem na čtrnáctém místě a se sedmým výběrem, který dostali od Minesoty v předchozích letech. Letošní draft byl celkem nabitý a tak se očekávalo, že Golden State složí trejd kolem těchto dvou výběrů a Andrewa Wigginse, ale nakonec se tak nestalo. Do Golden State tak přišli dva nováčci, Jonathan Kuminga a Moses Moody a společně s nimi vypadá soupiska Warriors hodně silně. 

Do nové sezóny vstupují se Stephenem Currym, nejlepším rozehrávačem v lize, který je známý jeho schopností střílet. Curry minulou sezónu vedl v průměrných bodech za hru, avšak společně s Andrewem Wigginsem měli nejvíce bodů jako dvojice za celou sezónu. Wiggins tak bude taky důležitou součástí úspěchu Golden State. Umí střílet, zakončovat u koše, bránit a zároveň nemá potřebu být hlavním hráčem v jeho týmu. Zbytek základní sestavy doplňuje velké křídlo Draymond Green, který neumí moc zakončovat, ale umí přihrávat a jeho znalost hry je snad největší v celé NBA a pivot James Wiseman, který se vrací ze zranění kolene, ale v minulé sezóně ukázal velké zlepšení. Jejich záloha je také naplněná talentem, již zmiňovaní nováčci Kuminga a Moody, skrytý klenot v podobě Jordana Poolea nebo Otto Porter dělají tento tým velmi nebezpečným, jelikož i bez jejich hlavních hvězd dokážou soupeřit některým týmům. Největším otazníkem tak bude, kdy a v jaké formě se vrátí Klay Thompson a James Wiseman a jestli Golden State Warriors do konce sezóny neudělají nějaký trejd.

Stephen Curry a Draymond Green minulou sezónu

Avšak i tak je největší záležitostí to, co se děje mimo hřiště. Někdy mi příjde, jak kdyby fanoušky zajímalo víc drama než hra samotná, a že je teď o drama postaráno. První drama jsme dostali už v play-offs, kde rozehrávač Philadelphia 76ers Ben Simmons dostal mentální blok, kvůli kterému jeho výkony byly otřesné. Fanoušci to s ním vzdali a Simmons kvůli nechuti nechtěl s Philadelphií mít nic společného, takže spálil všechny mosty v organizaci a vznikla tak komplikovaná ale bizarní situace, kdy se již zmiňovaný hráč, ale zároveň i tým choval hrozně dětinsky. Ani po začátku sezóny nebyl Simmons vyměněn do jiného týmu a s Philadelphií v současnosti nehraje, jelikož se vypořádává se svými mentálními problémy. Celá situace by se měla vyřešit do 10. 2. 2022, protože po tomto datu už nelze trejdovat hráče až do letní pauzy. 

Dalším kontroverzním tématem je očkování proti virovému onemocnění COVID-19, kdy někteří hráči se nechtějí očkovat a cítí se pak donuceni do vakcinace. Největšími jmény v těchto diskusích byl rozehrávač Brooklyn Nets, Kyrie Irving a křídlo Golden State Warriors, Andrew Wiggins. Oba tito hráči jsou velice důležití pro jejich tým a zároveň nebyli očkování proti COVID-19. Liga sice vakcinaci od hráčů nepožaduje, avšak státy, ve kterých se haly týmů nachází (New York, San Francisco a další) dodržují přísná opatření, a tak se do arény bez očkování nedostanete. A je jedno, jestli jste hráč, majitel nebo fanoušek. Wiggins se nakonec očkovat nechal, aby mohl za svůj tým nastupovat a k celé věci se už nijak nevyjadřoval. Zato Kyrie Irving do dnešního dne sedí doma, jelikož si v domácích hrách bez očkování jednoduše nezahraje. Ztráta Irvinga je ještě větší ránou, než by byla ztráta Wigginse, ale Brooklyn Irvingovo přání respektuje a nechává ho nehrát. Avšak i tak se mu rozhodli dát najevo, že se jim tento přístup úplně nelíbí. Odmítli mu prodloužit smlouvu, jak slibovali a dali ho do bloku hráčů dostupných k trejdu. I když se zákaz vztahuje jen na domácí hry, vedení odmítlo pustit Irvinga do jakékoliv hry, protože by akorát narušoval sehrání a synergii našlapaných Nets. Možná jde o další trest za odmítání očkování, ale tento má aspoň logický důvod. Irving by podle všeho měl doma sedět do doby, dokud se opatření neuvolní a on nebude moct hrát ve všech státech. Vakcínu zásadně odmítá a podle jeho slov si ji nikdy nenechá aplikovat a pokud by byl přesunut do jiného týmu, radši by přestal aktivně hrát vrcholově basketbal, než aby byl trejdován. Irving je celkem známý jeho kontroverzními názory a tak se dá jeho budoucnost v NBA jen odhadovat.

Václav Novák

Kyrie Irving

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek