Workshopy pro budoucí hackery v režii studentů

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Na Smíchovské SPŠ a gymnáziu je tradicí, že se do mnoha projektů zapojují velmi aktivně studenti. Nejinak je tomu v letošním přijímacím řízení v pilotním oboru vzdělávání Kybernetická bezpečnost. Druháci Vojtěch Jungmann, Daniel Volf, Petr Mařinec a prvačka Lucie Hrušková se podíleli nejen na přípravě otázek do školních testů, ale také vedou workshopy pro uchazeče o studium. Tak jsme se jich zeptali, o čem že jsou.

„Na našem workshopu jsme se zaměřili na bezpečné chování v kyberprostoru. Jelikož jsme měli v pořadí první workshop, snažili jsme si ho připravit tak, abychom zájemcům ukázali co nejvíce odvětví tohoto světa. Účastníkům jsme ukázali různé zabezpečovací praktiky, jak rozpoznat falešné odkazy, reálné výskyty malware, WEB zranitelnosti a základy sociálního inženýrství. Během workshopu jsme měli připravených mnoha praktických ukázek, například jak analyzovat malware, či jak může vypadat napadení našeho účtu na sociálních sítích. Našeho workshopu se zúčastnilo kolem 45 účastníků. Na závěr jsme zájemcům poskytli seznam zajímavých osobnostní a stránek, kde mohou čerpat další informace pro přípravu na jejich možné nové studium,“ odpověděl Daniel Volf. 

„Mohu se vyjádřit k workshopu, který jsem vedl já a slečna Lucie Hrušková. Naší přednášku zaměřenou na základy linuxového terminálu sledovalo přibližně 50 lidí. S obzvlášť velkým úspěchem se setkalo nasazení interaktivního serveru, kde se každému účastníkovi po přihlášení vytvoří izolované prostředí, ve kterém si vše může prakticky vyzkoušet, včetně plnění proto vytvořených úkolů. Veliký dík panu profesorovi Němcovi, který nám na vlastní náklady pronajal potřebné zařízení. „Moc děkuji za dnešní workshop, moc se mi líbil. Již dříve jsem začal zkoumat Linux a velmi mě to zaujalo“ – tolik vyjádření jednoho z uchazečů,“ odpověděl Vojtěch Jungmann. 

Ředitel Smíchovské SPŠ a gymnázia na jednom setkání Digikoalice řekl, a pak vícekrát zopakoval, jak bude na školách v budoucnu řešen nedostatek učitelů – citujeme: „Studenti prvních a druhých ročníků se budou muset naučit sami učit. A studenti třetích a čtvrtých ročníků se budou muset sami učit a ještě to naučit studenty prvních a druhých ročníků.“ Že bychom již byli na správné cestě?

Redakce

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek