Chytrá zahrádka v každé domácnosti?

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Letos na CES 2021 byla také představena miniaturní chytrá zahrádka, která zatím nese jednoduchý název, kterým je The Personal Garden. Bude možné do ní zasadit přes 8 rostlin, které se budou moci sklidit do 25 dní. S chytrým květináčem přišla společnost Rise Gardens. Založená v roce 2019, firma Rise Gardens je dnes předním výrobcem hydroponích zahrádek.

 Pro ty z vás, kteří tento termín neznají, jedná se o pěstování rostlin, většinou zeleniny bez půdy v živném roztoku, který se skládá z vody a látek, které umožňují růst zeleně. Pěstovat takhle lze většinu rostlin. výhoda hydroponie spočívá především v tom, že šetří místo, jelikož rostliny se dají sázet blíž u sebe než v půdě, dále vyžadují rostliny méně mnohem méně péče, která je běžně vynaložena pro údržbu půdy, rostliny rostou rychleji a údajně jsou kvalitnější. Diego Blondet, vedoucí oddělení pro produkci a marketingové strategie Rise Gardens sdělil magazínu The Spoon svoji víru v to, že se automatizované domácí zemědělství bude časem provozovat ve většině domácností, čímž by měla větší část populace přístup ke kvalitní zelenině, kterou si jednoduše zasadí doma a skoro bezstarostně sklidí na konci měsíce. 

Nicméně nyní se vrátíme k osobní zahrádce, letos ukázané na CES 2021. Společnost Rise Gardens se za skoro 2 roky svého působení proslavila svými chytrými hydroponími zahrádkami se systémem automatického zavlažování za účelem vytvoření zahrádky, o kterou se zvládne postarat vskutku každý. Jejich velký mínus z pohledu mnoha potencionálních zájemců byly jejich velké rozměry, které se blížili velikosti běžné skříně, což se ne každému vejde do domácnosti, proto letos přichází s novou variantou, která se vejde i na pracovní stůl díky svým rozměrům, které jsou přibližně 45×25 cm. Ačkoli se to zdá jako celkem málo, podle tiskové zprávy poskytnuté v lednu se dají na zahrádce pěstovat pospolu 4 větší rostliny (rajčata, paprika, hrášek), 8 bylin, nebo 12 menších rostlin. The Personal Garden je kompatibilní se svojí mobilní aplikací Rise Gardens, která uživateli umožní přístup k osvětlení, zobrazení informací o úrovni vody a živinách pro rostliny. Až na občasné přilévání vody do zásobníku je zahrádka plně autonomní, o osvětlení a zavlažování se stará sama. Další zásadní změnou je kompatibilita s domácím hlasovým asistentem Alexa, který Amazon páruje skoro s každým IoT produktem, na kterém se podílí. 

Už do letošního léta bychom se mohly produktu dočkat, momentálně se cena pohybuje okolo 6 tisíc Korun českých se zárukou na 1 rok, což může působit jako adekvátní pro zájemce, kteří chtějí začít s pěstováním, ale nechtějí utrácet velké částky hned zpočátku.

Jáchym Fojtík

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek