Na animace mám nyní více času – David Halla

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Rozhovor se studentem Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, Davidem Hallou, který se věnuje animování a grafice obecně jak ve 2D, tak i ve 3D. 


Co tě přivedlo k animacím? 

 Už si to moc nepamatuji, ale pokusím se ti odpovědět. Já jsem začal animovat před 5-6  lety. Jednou jsem viděl na Nově reportáž o stop- motion lego animacích a chtěl jsem si to zkusit.  Začalo mě to hodně bavit a natočil jsem i pár videií na svůj YouTube kanál. Někdy v sedmé, osmé třídě základní školy, jsem začal zkoušet 3D animace v programu od Valve, Garry’s modu. Natočil jsem také pár videií na svůj YouTube. A teprve až asi před 2 lety jsem se začal věnovat 2D animacím. 

Bylo obtížné se naučit animovat? 

To přesně neřeknu. Jak jsem již říkal, již je to dlouho, co jsem začal, ale není to obtížné, na pomoc s programem můžete použít různé návody na internetu. Hlavní je mít velkou kreativitu a ve 2D animacích aspoň trochu umět malovat.  

Máš za sebou nějaké větší projekty, popřípadě jaké? 

Ano, pár se jich najde. Zatím můj největší a nejambicióznější dokončený projekt bylo zanimování příběhu mého kamaráda a bývalého spolužáka, inspirovaným našemi patáliemi na základní škole, který je také dostupný na mém YouTube kanále. Také jsem udělal animaci pro pana učitele Kafku na dějepis, nebo pomáhám s vyúkou svých spolůžáků ve fyzice a matematice pomocí animací. Nyní pracuji na asi zatím největším projektu a to na zanimování Kytice pro pana učitele Lochmana. 

Jak často, nebo kolikrát týdně se věnuješ animacím? 

3 hodiny denně, každý den. Díky těmto „prázdninám“ mám více času na jejich dělání. Pustím si k tomu nějaké písničky, takže práce uteče rychleji než se zdá.

V jakém programu animuješ a vyzkoušel si i jiné? 

Já nyní pracuji v programu od Adobe, Adobe Animate. Dřív jsem zkoušel i jiné programy, ale ne na dělání 2D animací. Například Garry’s modu pro 3D animace, jak jsem již říkal. K renderování svých animací využívám program Sony Vegas.

Pracuje se ti v něm dobře, pokud ano máš k němu nějaké připomínky? 

V tomhle programu je mi pracuje dobře, což je důvod proč jsem také nepřešel na jiný. Docela mě vyděsil konec Adobe Flash na kterém je Adobe Animate postavený, ale naštěstí to nijak neovlinilo funkci programu. Ano mám pár připomínek. Docela mě mrzí chybějící funkce masky, která maskuje barvu na aktivní vrstvě a ukazuje barvu na vrstvě spodní. Také je trochu otravná velká velikost souboru 30s animace má velikost cca 3 GB. 

Co považuješ za nejtěžší část na dělání animací? 

Pro mě to je asi kreslení postav, nic jiného mi nedělá velký problém, až snad na stromy. 

Máš zájem spolupracovat se školou na nějakých projektech?

 Ano zájem mám, příjmul jsem nabídku pana ředitele Sáblíka na pomoc s projekty. Nyní čekám na odpověď od vedoucího PR oddělení pana Kalisty. Už se těším na budoucí spolupráci.

Máš v plánu si tím v budoucnu přivydělávat nějaký peníze? 

V plánu to nemám. Já to beru jako koníček, ale kdyby se něco nachomýtlo, tak to přijmu. 

Ondřej Langšádl

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek