Létající bezpečnostní kamery?

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Ring, Amazonem vlastněná společnost zabývající se zabezpečovacími systémy vyšle během tohoto roku na trh svůj miniaturní dron, který vám dohlíží na dům, zatímco jste mimo. Toto oznámení zajisté oslovilo mnohé nadšence technologií chytrých domů a hlídacích systémů, pro mnohé však vzbuzuje obavy z narušování soukromí a monitorování. Pojďme se tedy podívat na to, co nám tento letoun přináší a jestli je vážně třeba se ho obávat. 

Předtím, než nesl Ring svůj název, byl známý pod jménem Bot Home Automation. V roce 2013 se zakladatel, Jamie Siminoff vydal do známého televizního pořadu Shark Tank, kde se pokusil zaujmout potencionální investory svým produktem Doorbot, šlo o jednoduchý zvonek s kamerou, avšak tehdy to byl první svého druhu. I přes to se mu nepodařilo porotu zaujmout. Místo toho, aby to vzdal, se svým cílem pokračoval. Další rok vyslal svůj první produkt k prodeji, a i přes své limitované funkce a pár nedokonalostem stal relativně úspěšným na trhu. Později se z Bot Home Automation stal jednoduše Ring a na podzim 2018 ho odkoupil Amazon za 1 bilion dolarů, což dělá přibližně 22 bilionů korun u nás. Tento rok pošlou ven novou domácí kameru, která se od minulých liší primárně tím, že je umístěna na dronu, který se může pohybuje v interiéru. 

Celé zařízení s názvem Ring Always Home Cam se skládá z nabíjecího boxu a z malého, lehkého dronu s HD kamerou, který se inicializuje ve své příslušné mobilní aplikaci, kde uživatel zvolí trasu monitorování a kdykoliv je připojen k internetu může skrze něj sledovat co se doma odehrává. Během posledních pár let zazněly mnohé obavy z toho, že technologie chytrých domů odposlouchávají své uživatele a došlo k pár případům, kdy byla zařízení nabourána cizí osobou, která začala působit problémy, jako je manipulace s topením, nebo vážné zásahy do soukromí. Ring bral tyto obavy v potaz, proto zavedl možnost, kdy dron sedí ve svém nabíjecím boxu a spustí se pouze v případě, že slyší nepokoje v domě, zatímco je majitel venku. V tomto případě pošle skrze mobilní aplikaci zprávu o nepokojích a vydá se za zvukem, uživatel může celou situaci sledovat díky kameře zabudované v letounu. Tato komunikace by měla být zašifrovaná pro větší zabezpečení jak chytrého telefonu a dronu, tak pro ochranu soukromí. 

Drony budou schválně hlasité, aby uživatel měl jistotu o tom, že je skutečně vypnutý, když má. Ring Always Home Cam bude dostupný v průběhu roku 2021 a vyjde na překvapivých 5000,- Korun českých.

Jáchym Fojtík

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek