Autonomní dopravní letoun EHANG 216

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Většina společností, zabývající se vývojem letounů eVtol (electric vertical takeoff and landing), tedy vznášedly, která se mohou vznést vertikálně bez rozjezdu se zatím zabývá pouze vizualizací a malá část z nich je skutečně schopná vyslat své stroje do oblak, a ještě menší část je zvládne poslat do města mezi budovy. To však očividně neplatí pro firmu EHang, té se nedávno podařilo poslat svůj nejnovější model autonomních letounů EHang 216 na 3 výpravy, které měly dokázat, že jejich letouny jsou schopny se pohybovat bezpečně za různých podmínek a zároveň nijak neohrozit cestujícího. 

EHang je velmi dominantním hráčem v tomto odvětví trhu, v únoru roku 2018 oznámili na tiskové konferenci svůj nový letoun s názvem EHang 216, který je založen na předchozím modelu EHang 184, ten se liší od aktuálně vyvíjeného tím, že je zde pouze 1 sedadlo a poloviční počet vrtulí. 

Letouny EHang 216 se skládají z kabiny, kde je prostor pro dvojčlennou posádku, proto se zde také nachází o 4 ramena s vrtulemi navíc, aby je vůbec stroj unesl, tedy osm ramen, na kterých jsou připevněny 2 vrtule a následně displej v kabině cestujícího, kde se volí destinace. Měly by dosáhnout maximální rychlosti až 130 km/h, přičemž  jejich běžná rychlost se pohybuje okolo 100 km/h. Zatím za sebou má tento model něco přes 1000 zkušebních letů, ale až letos v listopadu se podařilo vyslat vznášedlo do vzduchu s cestujícím. 

V listopadu se společnosti Ehang podařilo vyslat svůj nový letoun s pasažérem na 3 cesty, jejichž účelem bylo dokázat, že se už nejedná o pouhý koncept, ale potencionálně budoucnost dopravy. První výprava proběhla v okolí ostrova Yeouido, tato lokace byla vybrána, protože se nachází mezi bankovní a finanční částí města, také se jedná o rušnou část města, což znamená že by v budoucnu mohly takové letouny dobře posloužit k zmírnění dopravy na ulicích. Další let se odehrál nad Městem Tegu, kde měl letoun za úkol dodat balík, obsahující různé nouzové sady a hasičská vybavení. Poslední cesta se konala nad ostrovem Jeju, mezi turisty oblíbenou oblastí díky velkolepému výhledu. Zde se let konal pro demonstraci toho, jak by mohly jednou probíhat turistické prohlídky z oblak. Všechny testy dopadly úspěšně! Po těchto zkušebních expedicích získala společnost EHang certifikát SAC (special certificate of airworthiness), značící schopnost letounu se bezpečně pohybovat v oblacích za různých podmínek bez ohrožení pasažéra, což otevírá mnoho budoucích příležitostí a možné spolupráce s ostatními korejskými společnostmi zabývající se vzdušnou dopravou. Údajně se okolo těchto lokalit budou taková vznášedla eVtol letouny vznášet již od roku 2023.

Jáchym Fojtík

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek