Umělá inteligence na SSPŠ: Již brzy

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Profesor Adam Přibyl na SSPŠ vyučuje obor IT v Praxi a připravuje různé projekty, kterým se budeme věnovat. Připravili jsme pro vás rozhovor o zajímavých novinkách. 

 Mohl byste studentům, kteří Vás zatím neměli šanci poznat, přiblížit Vaši práci na škole?

 Abych pravdu řekl, zastávám práci všeho druhu. Mým hlavním úkolem je výuka a tvorba maturitního předmětu IT v praxi a vyučuji také programování. Vedle těchto povinností se ve volném čase věnuji 3D tisku a elektrotechnice, nebojím se zastat ani práce údržbáře nebo zedníka. 

Zaslechli jsme, že se plánuje zahrnutí umělé inteligence (AI) do předmětu IT v Praxi. Co všechno si pod tímto mohou studenti představit a co se zde naučí? 

Ano, zapojili jsme se teď do pracovních skupin různých organizací, které nám pomohou implementovat výuku AI do našich předmětů. Zatím jsme ve stádiu přípravy, a tak nedokážu přesně určit, co se nám povede do výuky implementovat. Má představa je, především studenty naučit chápat danou problematiku a o její tvorbuí bych se spíše pokoušel individuálně, například u studentských nebo maturitních projektů. Tato problematika by si klidně zasloužila celý nový obor vzdělávání, a tak nebude vůbec lehké něco podobného vložit do již tak plných tematických plánů. 

To zní velmi zajímavě, plánuje se do budoucna, že by si tento obor mohli studenti vybrat jako maturitní předmět? 

Rozhodně to bude možné, zatím je v plánu materiály pro výuku vytvořit a seznámit se s nimi. Obsahově tato problematika je natolik rozsáhlá, že bychom byli schopni s přehledem vytvořit mat;eriály i pro celý předmět. 

Jsou v plánu ještě nějaké další novinky pro studenty, nebo změny na co se mohou těšit?

Osobně teď pracuji na rekonstrukci učebny číslo 6. Učebna sloužila mnoho let jako učebna operačních systémů, v současné chvíli však slouží jako hlavní učebna pro výuku ITP, které má jiné požadavky a bude tedy nutné místnost upravit. Navrhl jsem vytvořit na jedné zdi topologii sítě, simulující síť domácnosti nebo firmy s fyzickými prvky, aby si studenti vyzkoušeli konfiguraci těchto prvků. Tuto práci bych chtěl dokončit pro následující školní rok. 

Lukáš Kavalír

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek