Na internetu číhají stejná nebezpečí jako všude jinde, říká brig. gen. Karel Řehka

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Karel Řehka, brigádní generál a od března 2020 ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Je držitelem Ceny Arnošta Lustiga za odvahu a statečnost, lidskost a spravedlnost. V rozhovoru mluví nejen o vojenské činnosti a kybernetických hrozbách, ale i o strachu, pudu sebezáchovy a o mnoho dalším.

V rozhovoru vypráví o jeho ocenění Cena Arnošta Lustiga, které převzal v květnu 2019 za rok 2018: „Neberu to, že by to byla nějaká zásluha Karla Řehky, jednoho člověka“ říká brigádní generál.

Generál Karel Řehka čelil nepřátelům v první linii. Nyní jako ředitel NÚKIB čelí nepřátelům za klávesnicemi. V rozhovoru mluví o tom, jak velký je mezitím rozdíl a jak velkou hrozbou může ve skutečnosti hybridní válka být: ,,Je to v zásadě furt to stejné. Souboj nebo válka s nějakým protivníkem je vždycky především souboj vůlí a s cílem dotlačit tu druhou stranu k tomu, abych naplnil svoje vlastní cíle. Vždycky se v tom válčení využívají všechny možné nástroje…“ Mluví také o odzbrojování armádních sil, a jak je důležité mít akceschopnou armádu, která je schopná zaručit bezpečí občanů.

V roce 1996 absolvoval důstojnický kurz v Královské vojenské akademii v Sandhurstu ve Spojeném království, dále i kurz RANGER ve Spojených státech. Jak to poznamenalo jeho život a jaké zkušenosti mu to přineslo? Popisuje, jak ho škola formovala být lídrem, a také těžké podmínky, které ho provázely. Dále také mluví o pudu sebezáchovy, o strachu a popisuje hrůzy válečného prostředí: „Lidský život zde má úplně jinou hodnotu, kde například rodiče nechají třeba nějaké dítě umřít, protože mohou být v situaci, kdy je pro ně větší problém, že zemře domácí zvíře…“

Patrik Vodrážka

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek