Na internetu číhají stejná nebezpečí jako všude jinde, říká brig. gen. Karel Řehka

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Karel Řehka, brigádní generál a od března 2020 ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Je držitelem Ceny Arnošta Lustiga za odvahu a statečnost, lidskost a spravedlnost. V rozhovoru mluví nejen o vojenské činnosti a kybernetických hrozbách, ale i o strachu, pudu sebezáchovy a o mnoho dalším.

V rozhovoru vypráví o jeho ocenění Cena Arnošta Lustiga, které převzal v květnu 2019 za rok 2018: „Neberu to, že by to byla nějaká zásluha Karla Řehky, jednoho člověka“ říká brigádní generál.

Generál Karel Řehka čelil nepřátelům v první linii. Nyní jako ředitel NÚKIB čelí nepřátelům za klávesnicemi. V rozhovoru mluví o tom, jak velký je mezitím rozdíl a jak velkou hrozbou může ve skutečnosti hybridní válka být: ,,Je to v zásadě furt to stejné. Souboj nebo válka s nějakým protivníkem je vždycky především souboj vůlí a s cílem dotlačit tu druhou stranu k tomu, abych naplnil svoje vlastní cíle. Vždycky se v tom válčení využívají všechny možné nástroje…“ Mluví také o odzbrojování armádních sil, a jak je důležité mít akceschopnou armádu, která je schopná zaručit bezpečí občanů.

V roce 1996 absolvoval důstojnický kurz v Královské vojenské akademii v Sandhurstu ve Spojeném království, dále i kurz RANGER ve Spojených státech. Jak to poznamenalo jeho život a jaké zkušenosti mu to přineslo? Popisuje, jak ho škola formovala být lídrem, a také těžké podmínky, které ho provázely. Dále také mluví o pudu sebezáchovy, o strachu a popisuje hrůzy válečného prostředí: „Lidský život zde má úplně jinou hodnotu, kde například rodiče nechají třeba nějaké dítě umřít, protože mohou být v situaci, kdy je pro ně větší problém, že zemře domácí zvíře…“

Patrik Vodrážka

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek