BYLY TO NEUVĚŘITELNÉ TŘI DNY – Vysílání Scholy Pragensis 2020

Mediální dům Preslova z pověření Prahy zajišťoval třídenní živé vysílání v rámci projektu Schola Pragensis on-line. Bylo vybudováno hlavní studio ve slavnostních prostorách rezidence primátora...

Mediální dům Preslova z pověření Prahy zajišťoval třídenní živé vysílání v rámci projektu Schola Pragensis on-line. Bylo vybudováno hlavní studio ve slavnostních prostorách rezidence primátora Prahy, odkud se v režii propojovalo se studiem v SPŠST Panská. Více než padesát hostů, více než padesát zapojených studentů, na deset studentských moderátorů. Více než 17 tisíc unikátních diváků za tři dny živého vysílání.

„Deset, devět, osm,“ odpočítává set manažer Ondřej Póč, student čtvrtého ročníku SPŠST Panská, tak pokračuje až do čtyř, pak už jen zvedá prsty. Nakonec máchne rukou. Právě se začíná. 

„Vážení diváci, vítám vás u zahájení 25. ročníku Schola Pragensis, tentokráte on-line,“ říká Radko Sáblík, ředitel Smíchovské SPŠ a gymnázia, zároveň garant této akce, poté předává slovo Vítu Šimralovi, radnímu Prahy pro školství. Následuje puštění předtočených zdravic primátora Prahy Zdeňka Hřiba, ministra školství Roberta Plagy, předsedy Výboru pro vzdělávání Senátu Parlamentu ČR Jiřího Drahoše. Poté promlouvá Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro vzdělávání a Lenka Němcová, ředitelka odboru školství magistrátu Prahy.

Je to maratón rozhovorů i diskusních fór, hodiny a hodiny usilovné práce, ale také velkého napětí, stresu. Přestavování studia v rezidenci primátora, přepojování do studia v Panské, živé vstupy z přepojovacího studia, kde moderátoři oznamují další pořad. A to vše v režii studentů středních škol, a také několika absolventů, co jim ještě ani nezaschl inkoust na jejich maturitních vysvědčeních.

„A teď úplné ticho!“ zahlaholí hlas Daniela Frice, studenta čtvrtého ročníku Smíchovské SPŠ a  gymnázia, ale teď především režiséra. Ve střižně všichni zmlknou, respektují svého šéfa, mají potřebnou sebekázeň. Není se co divit, všichni vědí, kolik úsilí stojí za tím, aby tu teď mohli živě vysílat. Jak pracné bylo po dva dny budovat studio v REPORTÁŽ rezidenci primátora, s kolika technickými problémy se museli vypořádat. Je třeba koordinace desítek osob, aby vše klapalo. Od studentů v oblecích, co vítají hosty u vstupních dveří a vyvážejí je výtahem do prvního patra, přes moderátory, HR manažera až k hlavní personě, kterou je režisér přenosu. 

Na dvacet studentů a absolventů je ze Smíchovské SPŠ a gymnázia, ale v týmu jsou rovněž absolventi a studenti SPŠST Panská, Gymnázií Nad Alejí, Na Zatlance, Litoměřická, Střední školy Scio, SPŠSE Ječné, ale i studenti mimopražští, z Gymnázií Doctrina z Liberce, Jana Palacha z Mělníka, z Štemberku. Rychle však vzniká jednolitý tým, ve kterém opravdu nikdo neřeší, kdo je z gymnázia či technické školy, kdo je již absolventem či ještě studentem střední školy. Každý má svou roli, vycházející z jeho silných stránek a dohromady pracují jako tým. Profesionální tým, ve kterém jednotlivci ctí role svých kolegů, respektují jejich pokyny, utvořenou hierarchii. 

Důležitá je i permanentní komunikace s médii, o což se starají především Šárka Mrázová
a  Petra Trubačová, dvojice manažerek Pražského inovačního institutu, pročež se objevují informace na čtyřiceti různých portálech, ale také živý vstup do CNN Prima News či ČT 24. Studenti pak zajišťují neustálý přísun čerstvých informací na sociální sítě i pro zmíněná média.

„Jsme off-line!“ zazní hlas Daniela Frice, v unavené tváři se mu ale odráží spokojenost.  Rezidencí primátora Prahy se rozezní spontánní potlesk, který trvá déle než minutu. Právě skončil třídenní maratón, právě všem spadl kámen ze srdce. Nezklamali! 

„Chci vám všem moc poděkovat,“ říká Radko Sáblík k nastoupené jednotce, „Věřil jsem vám od začátku, protože vás znám a vím, co dokážete. Myslím si ale, že se tady dokázalo mnohem víc. Jde o příklad dobré praxe, kdy jste vytvořili fantastický tým, ve kterém jsou zastoupeni
středoškoláci z humanitního i technického směru, středoškoláci i vysokoškoláci. Ta atmosféra tady… ta se nedá slovy popsat. Ta se dá jen prožít. Smekám před vámi,“
učiní pohyb, kterým svá slova podpoří, „Smekám však i před vedením Prahy, že mělo odvahu vám dát důvěru a vy jste mohli projevit svůj velký potenciál, který ve vás je a ne vždy je účelně využíván.“ 

„Připojuji se ke gratulaci a k poděkování,“ bere si slovo Vít Šimral, který svým on-line projevem před pár minutami celou akci slavnostně zakončil, „Letošní on-line ročník Schola Pragensis ukázal, že když studenti středních škol dostanou důvěru, zvládnou i velmi náročnou profesionální práci,“ pokračuje a jeho slova mají patřičnou odezvu ve tvářích jeho posluchačů, „Nic ale nekončí. Kromě samotné Scholy Pragensis on-line počítám s vaším zapojením do dalšího rozvoje nového webu prahaskolska.eu, který budeme postupně společně budovat a který doplní trojici již existujících magistrátních domén  prahasportovni.eu a prahavolnocasova.eu,“ dodává. 

„Moc vám s Aničkou děkujeme, že jsme mohli být u toho přistupuje k řediteli Smíchovské SPŠ a gymnázia Jan Kubáček, moderátor, student čtvrtého ročníku Gymnázia Doctrina v Liberci, „Byly to neuvěřitelné tři dny. Myslím si, že nás to po všech směrech posunulo hodně dopředu. Vážíme si toho, opravdu moc. Doufáme, že se někdy brzy zase uvidíme na dalším z projektů,“ vyřkne své velké přání. A není rozhodně sám. Cítí to tak i všichni ostatní. 

Jakub Mirošník

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek