Technologie očima důchodce

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Stává se technologie nedosažitelnou pro naší nejstarší generaci? IT je odsuzováno důchodci. Je technologie pro mladé? Dokáží důchodci využívající technologii odolat případným útokům?

Každému je dnešní doba známá. IT a obecně nové technologie jsou radostí spíše naší generace, čí generace nad námi. Důchodci bohužel spadávají do pytle, ze kterého se těžko dostává ven. Pokud je elektronika podávána už v dětských letech, dítě si s ní hravě poradí. Bere to jako hračku a velmi rychle si na ní zvykne. Dospělí jsou na tom velmi podobně, určitou technologii berou jako pokrok a zajímavost, kterou potřebují využít ve společenském
životě či v zaměstnání. Stručně řečeno se technologii nevyhneme.

Ale co důchodci? Mám v rodině oba typy využivatelů IT. Jedna strana používá techniku v hojné míře s pomocí mých rodičů či mě samotného. Druhá má naopak k IT odpor. Nepotřebuje to k životu a nehodlá se technologií i nadále zabývat. Ale můžeme se jim divit?  V takovém věku, kdy se začíná zapomínat a vše jde hůř, nelze o naučením takto složité technologie ani přemýšlet. Na druhou stranu se vyhne útokům a může i na dále žít s bezpečným pocitem, že jí peníze z účtu nikdo nevysaje a že bude mít fotky vnoučat v bezpečí doma na zdi. Naopak ale přijde o  spoustu možností si usnadnit život. Bohužel první příklad důchodců má s útoky problém. Na spoustu věcí naletí. Pozoruji manipulaci ze strany reklam, podvodných emailů či závislost sociálních sítí.

Mohou si tedy důchodci vybrat správnou cestu? Nemohou. Pokud využíváte jako důchodce internet a technologie, buďte opatrní. Na internetu je spoustu forem útoků. Mysleme logicky. Až vám příště přijde zpráva o výhře nového mobilního telefonu, víte, co dělat.  

Matouš Hrubý

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek