Neschopnost komunikace provází i vysoko postavené osoby

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Historik a spisovatel Vlastimil Vondruška poskytl pro MF Dnes článek o komunikaci dnešní společnosti „Nekomunikujeme, přesto jsme”. Jak špatně na tom jsme? Vracíme se doby pravěku? Pojďme se podívat na nejzajímavější úryvky.

Pro většinu z nás je způsob dnešní komunikace přes sociální sítě naprosto přirozený. Krátký text plný chyb a za to smajlíka. Takto vypadá komunikace dnešní mládeže. Společnost naprosto ztrácí schopnost komunikace a porozumění textu. “Mnohé děsí už i normální kniha. To si raději vezmou komiks nebo vůbec nic. Místo toho si posílají esemesky a smajlíky”, uvedl Vlastimil Vondruška. Abych řekl pravdu, tak s tímto souhlasím a opravdu tomu tak u dnešních generací je. Na druhou stranu si myslím, že už jsme si na to zvykli a je to součástí života všech generací.

Často tyto věci slýcháme od starších členů rodiny a nedáme jim za pravdu. Když se nad věcí ovšem zamyslíme, je ale opravdu smutné, kam se dnešní generace dostala. “Dnes se pošle obrázek nebo stručná otázka: SEX? Přesně takhle se vyjadřovali neandrtálci”, dodal historik Vondruška. Z vlastní zkušenosti nemohu bohužel vyloučit ani tyto případy. Kolikrát jsem byl svědkem doslova totožné situace.

Kam se tímhle stylem dostanou budoucí generace a jak bude vypadat jejich existence? Toto si opravdu nedovedu představit.

Vrchol tohoto problému je rozhodně fakt, že neschopnost komunikace provází v dnešní době i vysoko postavené osoby, které by měly jít příkladem a reprezentovat samy sebe v nejlepším možném světle. Situaci popisuje Vondruška: ”Je bohužel smutným faktem, že tyhle schopnosti postrádají v první řadě ti, kteří jsou nejviditelnější – politici. V antice bylo nemyslitelné, aby se v  politice udržel někdo, kdo nerespektuje zásady rétorického umění.“ Rozhodně každý, kdo má alespoň trochu přehled o politice ví, že tvrzení je pravdivé. 

Komunikace je důležitá a neobejdeme se bez ní. Je tu ovšem problém, se kterým se budeme potýkat neustále. Zdaleka ne všichni si uvědomují, jak žijí a  co vše by mohli změnit. Osobně si myslím, že tento obsáhlý problém, který se týká celého světa, jen tak lusknutím prstu nevyřešíme a nikdy se sám od sebe nevyřeší. Je tedy na každém z nás, aby si tuto skutečnost uvědomil a snažil se jí napravit v první řadě u sebe. 

Kristián Ulrych

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek