Skromný generál, zvídaví studenti, spokojení učitelé

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Generál Karel Řehka, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), navštívil Smíchovskou SPŠ. Natočil v Mediálním studiu Mediálního domu Preslova video pro svou organizaci, poskytl pro mediální dům rozhovor a besedoval se studenty a učiteli oboru vzdělávání Kybernetická bezpečnost.

Jak jste se vlastně stal ředitelem NÚKIB?

„Ředitele NÚKIB jmenuje vláda České republiky. Ta se rozhodla vyhlásit výběrové řízení,        ve kterém uchazeče hodnotili zástupci různých tajných služeb, vlády, ale také zástupci opozice, aby byla deklarována transparentnost výběrového řízení. Mně oslovili někteří lidé     z NÚKIB, se kterými jsem již dříve spolupracoval. Tak jsem se přihlásil, představil svou koncepci, absolvoval různé pohovory v češtině i angličtině a nakonec byl vybrán. Kdyby se  tak nestalo, tak bych zůstal v armádě a pokračoval ve své funkci velitele mezinárodního kontingentu NATO v Pobaltí,“ odpovídá Karel Řehka na dotaz studenta Smíchovské SPŠ, se kterými beseduje v Kybernetickém polygonu.

Padá mnoho různých otázek, které se převážně týkají činnosti NÚKIB, ale i dalších bezpečnostních a tajných služeb České republiky. Před touto besedou Karel Řehka absolvoval na Smíchovské SPŠ natáčení videa pro svou organizaci v Mediálním studiu Mediálního domu Preslova a také pro tento mediální dům poskytl rozhovor.

„Je skvělé, že se kybernetická bezpečnost bude vyučovat také na středních školách. O té vaší jsem již hodně slyšel a vím o ní, nejen z vyprávění od vašeho pana ředitele. Vím o vašich úspěších a jsem rád, že zde u vás rostou odborníci, které bude náš stát v budoucnu velmi potřebovat,“ tvrdí generál, který sice působí důstojně, nicméně vystupuje velmi vstřícně a velmi skromně. Možná i proto, že v životě dosáhl mnoha úspěchů, má za sebou studium na elitní důstojnické škole ve Velké Británii i v kurzu Rangers, a své si prožil i na zahraničních misích, kdy stál proti nepříteli s reálnými zbraněmi, z nichž mohla kdykoli přijít smrt. Nyní bojuje          s nepřítelem, který sedí za klávesnicemi svých počítačů a připravuje útoky na různé osoby či cíle  v České republice. Padá dotaz na nedávné hackerské útoky na české nemocnice.

„Spolupracovali jsme na tom s policií i tajnými službami. Museli jsme se dohodnout,     protože každou složku primárně zajímá něco jiného. Nás situace, jak k tomu došlo a zda něco podobného nehrozí jiným objektům v republice, policie má zájem vypátrat pachatele    a postavit ho před soud a tajné služby zkoumají, odkud útoky přišly, kdo za nimi stál a zda nemůže být ohrožena bezpečnost našeho státu,“ vysvětluje Karel Řehka. 

„Může být někdo potrestán, když nezajistí ochranu svých zařízení a z nich pak někdo
zaútočí třeba na jiný stát?“
ptá se další student. 

„Tak to je dotaz spíše na naše právníky,“ zamýšlí se generál, „Ale obecně se blíží doba,        kdy bude proti někomu vedeno trestní řízení, tak jako je vedeno proti vedoucímu, když například nezajistí bezpečnost na pracovišti a dojde k vážnému nebo dokonce smrtelnému úrazu. Tam se s ním nikdo mazat nebude a půjde do vězení. A nejspíš se něco takového v budoucnu bude řešit i v případě hackerského útoku, kdy někdo svým nezodpovědným přístupem zaviní vážné následky. Například potopu můžete způsobit tak, že na přehradu hodíte bombu, ale také tak, že ji nepřiměřeně začnete vypouštět, jako následek kybernetického útoku. A tam pak mohou být nejen velké materiální škody, ale i mrtví.“

Beseda končí, neboť host musí odjet plnit další své povinnosti, a je vidět, že jeho velmi pozorné posluchače tato okolnost mrzí, jistě by bylo o čem se ještě dlouho bavit. Studenti  ale mohou mít radost z deklarované spolupráce mezi NÚKIB a jejich školou, která již probíhá  a je zájem ji dále rozvíjet. 

„Výborná debata, výborné zdůraznění provázanosti techniky, legislativních a manažerských záležitostí,“ hodnotí diskusi David Sýkora, učitel předmětu Kybernetická bezpečnosti na Smíchovské SPŠ, „Škoda, že to bylo jen hodinu,“ povzdechne si a vyjádří názor všech přítomných. 

Redakce

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek