JEDNA VELKÁ SCIFÁRNA: Můj pohled na budoucnost

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Budoucnost s sebou nese spoustu věcí a i když je nepředvídatelná, je zajímavé se nad ní zamýšlet. Ať už jde o budoucnost typu “co bude dnes k večeři” či “kdy umělá inteligence ovládne svět”, víme, že s každou sekundou se náš vesmír mění a nic už nebude takové, jaké to bylo.

Při sledování sci-fi filmů, seriálů, poslouchání podcastů, čtení knih apod. dostáváme náhled toho, jak si jejich tvůrci představují jakousi verzi naší budoucnosti. Je zajímavé pozorovat, jak odvážní hrdinové na našich obrazovkách využívají technologie, jež i přes tu jejich neznámost vlastně trochu chápeme, což je očekávatelné, když často byly založeny na věcech, které nám jsou známé. Ale jak jistě jsme si již z historie všimli, ve většině případů se lidstvo pohybuje jiným směrem, než je ukázán v těchto tzv. „scifárnách“. Když se dozvídáme o tom, jak si lidé v minulosti představovali budoucnost, přijde nám to až k smíchu. Zajímalo by mě, co si o našich nynějších nápadech myslí lidé v budoucnu. Budou jim připadat neuvěřitelně hloupé a naivní či se sami sebe budou tázat, proč se společnost nevydala tou cestou?

Já osobně se nemůžu dočkat dalšího vývoje umělé inteligence. AI je něco, co mne opravdu fascinuje a nejsem zdaleka jediná, kdo v tom vidí budoucnost. Popravdě se ve vývoji AI nevidím ale to je zřejmě tím, že si představuji svou budoucí kariéru spíše směrem ke studování vesmíru. 

Samozřejmě je mnohem více věcí, které se týkají budoucnosti IT. IoT je jedna z mnoha – a musím říct, že to je jedna z věcí, která mě nezajímá skoro vůbec. Je to jedna z věcí, která je už teď nějakým využívána, a často brána jako samozřejmost blízké budoucnosti. Každý si z mobilu zamkne garáž, rozsvítí si, otevře okno…

Ale s takovýmto propojením (a s IT obecně) přichází problémy týkající se soukromí. Naše soukromá data už nyní nejsou vlastně moc soukromá. Domnívám se, že v budoucnosti se konceptu soukromí budeme moci i pomalu vzdát. 

V závěru, kdo ví ,co přinese budoucnost, nebo jakou roli v ní kdokoli z nás bude hrát. Důležité je, že my jsme ti, co tu budoucnost tvoří a i ty nejmenší činy mohou s sebou nést velké následky. 

Markéta Zelenková

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek