Chytrá škola s chytrou farmou?

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Profesor Jan Tesař na SSPŠ vyučuje obory budoucnosti, jako například IoT a připravuje projekty, které zaujmou nejen studenty. Připravili jsme pro vás rozhovor o zajímavých novinkách.

Mohl byste studentům, kteří Vás zatím neměli šanci poznat, přiblížit Vaši práci na škole?

Aktuálně zde učím několik předmětů včetně maturitního maturitního předmětu Technologie chytrých domů a měst, programování a další. Mimo rozvrh se starám a dále rozvíjím laboratoř IoT, s kolegy vyvíjíme automatizovanou hydroponickou farmu, účastním se na mnoha akcích školy, jako řečník na konferencích či různých stáncích. Dále s kolegy domlouvám nejrůznější spolupráce a zajímavé projekty se zástupci firem i státních institucí. Aktuálně řešíme projekt IoT senzoru na mazací tramvaji, který jezdí po celé Praze téměř bez přestávky a měří snad 15 parametrů ovzduší. Projekt začali kluci v rámci studentského projektu a budu rád, pokud se někdo ujme zpracování reálných dat, které neustále sbíráme. Tento projekt byl například ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a Českými radiokomunikacemi. 

Vybudovala se zde nová IoT laboratoř, co vše se zde studenti mohou naučit? 

Primárně jde o práci s PLC, senzory a daty. Studenti se naučí konfigurovat a později programovat výpočetní jednotky v chytrém domě. Tyto PLC (výpočetní jednotky) lze ale použít od již zmíněné tramvaje až po hotel, takže se nejedná o příliš úzkou specializaci. Zároveň získají, jak už jsem řekl, zkušenosti s různými senzory, které měří celou řadu parametrů ovzduší a dalších veličin, například detekci pohybu, vzdálenosti a jiné. No a            v nepolední řadě je následně potřeba naměřená data umět zpracovat a přenášet pomocí internetu či jiných lokálních sítí.

Již jste zmínil nově vybudovanou hydroponickou farmu, seznámíte s ní naše čtenáře?

Jde o snahu pěstovat přímo ve městě ekologickým způsobem určité spektrum potravin,    které se pak nemusí dovážet z ostatních zemí či koutů naší republiky. Zároveň budou produkty maximálně čerstvé a v bio kvalitě. Hydroponické pěstování nevyžaduje využití herbicidů a pesticidů, zároveň rostliny rostou rychleji oproti konvenčním způsobům pěstování a celkově se spotřebuje o 90% méně vody. Ušetřené emise na dopravě nemusím ani vysvětlovat. Jedná se o dva typy systémů. A to vnitřní a ten, který mohou studenti a pedagogové vidět na střeše. S kolegy tedy v prostorách školy takovou farmu vyvíjíme            a snažíme se ji maximálně automatizovat tak, aby byla téměř bezúdržbová. Také se v tomto projektu angažují studenti v rámci svých projektů i volného času. Uvítáme i další zájemce! 

To zní zajímavě, plánujete další rozvoj této farmy?

Určitě ano. Otázkou je samozřejmě prostor. Rádi bychom ji rozšířili do větších prostor uvnitř školy ale otázkou je, zda se zde nachází vhodné místo. Doufáme, že se nám nějaké podaří najít. Ať už to dopadne s hledáním ve škole jakkoliv, ve vývoji budeme pokračovat. 

Jsou v plánu nějaké další novinky pro studenty, kteří by chtěli studovat předmět Technologie chytrých domů a měst?

Novinky přichází neustále. Jak jsem již zmínil, snažím se domlouvat zajímavé projekty, exkurze či přednášky odborníků z praxe. Aktuální projekt je získávání dat díky senzoru na mazací tramvaji, ale jsem si jistý, že se brzy objeví zase nějaký jiný. Nedávno to bylo chytré parkoviště, tedy parkoviště uvnitř vnitrobloku školy, které je osazeno IoT senzory detekující zaparkovaná vozidla. Případné zájemce o vývoj nějaké webovky s hezkou infografikou opět uvítám. Dále pak neustále probíhá vývoj chytrého domu a implementace nových technologií. Takže je určitě na co se těšit.

Lukáš Kavalír, redaktor

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek