STUDENTI SE STÁVAJÍ PROFESIONÁLY

Nacházíme se v zaplněné Betlémské kapli, která utichá, povstávají účastníci předávání slavnostních ocenění a také Čestného doktorátu pro německého profesora Wolfganga Wahlstera, otce myšlenky Průmysl 4.0. Již krátce poté za podmanivé hudby vstupuje do krásných prostor volným krokem procesí, tvořené slovutnými pány profesory, nejvyšším vedením Českého vysokého učení technického, ČVUT.

Ani na této akci nemůže chybět zastoupení našeho Mediálního domu. S mými spolužáky vše zaznamenáváme do našich reportáží. S námi tu „pobíhá“ i štáb České televize. Paní profesorky a páni profesoři pomalu přistupují ke křeslům na pódiu, na pokyn ceremoniáře usedají. Následují proslovy, předání Čestného doktorátu i ocenění významných členů pedagogického sboru ČVUT za jejich vědeckou činnost.

Slavnostní akt, kterému přihlížel i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, se chýlí ke konci a opět s podbarvením živé hudby dámy a pánové v historických hábitech v průvodu důstojně opouštějí prostor. Většina z nich, spolu s hosty, se přesouvá na připravený raut. Až na naši studentskou skupinu Smíchovské střední průmyslové školy a jejího ředitele Radko Sáblíka, který zdánlivě nezúčastněným pohledem sleduje počínání zpravodajského týmu Mediálního domu Preslova. Ten se totiž připravuje na rozhovor s Wolfgangem Wahlsterem. Tvoří ho třeťáci, kromě mého fotografického já i náš hlavní kameraman Daniel Fric, redaktor Vojtěch Linha a prvák Martin Kimla v pozici druhého kameramana. Ještě před samotným natáčením ladíme poslední detaily včetně křesel, osvětlení scény či výběru nejvhodnějšího místa pro umístění kamer.

Hlavní hvězda dnešního slavnostního programu na sebe nechává čekat, ale ne svou vinou, je o něj velký zájem mezi přítomnými. Nakonec však přichází, chová se velmi vstřícně, žádná arogance, namyšlenost, ale úsměv a porozumění. Ochotně odpovídá na dotazy, bez náznaků nevole pózuje i pro fotografování, které se obešlo též bez potíží. Veškerá komunikace probíhá v anglickém jazyce a bez nejmenších problémů.

„Vaši studenti jsou opravdoví profesionálové. Svým přístupem, vystupováním i svým oblečením,“ říká manažerka komunikace z ČVUT paní Alena Nováková směrem při rozhovoru s ředitelem Smíchovské SPŠ a jeho týmem. „Jsem na ně hrdý,“ přikyvuje pan ředitel, pohlédne na reportéra Vojtěcha Linhu v jeho slušivém obleku, s motýlkem u krku. Po pravdě, je ustrojený

lépe než redaktor České televize, který s panem profesorem vedl rozhovor před začátkem slavnostního aktu. Po dotočení rozhovorů a reportáží již balíme své nástroje, náš redaktor Vojta Linha pak ukládá taháky v podobě vypracovaných otázek. Na rozhovor se připravoval opravdu svědomitě.

„Moc si vážím toho, že jsem mohl hovořit s tak významným panem profesorem. Myslím si, že byl i trochu překvapený, co jsem si o něm nastudoval,“ říká se spokojeným výrazem ve tváři Vojtěch Linha.

„Dnešní den studenti zase o něco pozvedli kredit Smíchovské SPŠ,“ je spokojený i Radko Sáblík, „Navíc já měl příležitost hovořit o další spolupráci s rektorem ČVUT a ředitelem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky,“ doplňuje.


KAMILA SEDLÁČKOVÁ


Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek