OCULUS PŘEDSTAVIL NOVINKY „NA HLAVU“

Oculus Quest a Oculus Rift S je dvojice nejnovějších brýlí pro virtuální realitu od společnosti Oculus VR. Tyto dva výrobky byly společností Oculus VR vydány pouze dva měsíce od sebe a oba představují skvělý způsob, jak pocítit nezapomenutelný zážitek z virtuální reality na vlastní kůži. Možná se nabízí otázka, proč vydávat dvoje brýle pro virtuální realitu takto krátkou dobu po sobě? Je to jednoduché. I když jsou oboje zařízení tím nejlepším, co v současné době společnost Oculus VR nabízí, jsou mezi nimi určité rozdíly, které zákazníkovi ujasní, které brýle si spíše pořídit a které budou lépe kompatibilní s jeho životním stylem.
oculus

Oculus Rift S byl vydán 20. března 2019 a jedná se vlastně o upgradovanou verzi, již námi všemi známého Oculusu Rift. Tento model není dostatečným pokrokem na to, aby byl hoden názvu Oculus Rift 2, ale přesto přišel s řádkou vylepšení, které stojí za tu myšlenku, zda hodit do kouta starý model a koupit nový, či ne. Bylo zvýšeno rozlišení z 2160×1200 na 2560×1440, což zajistí ostřejší obraz a větší pohodlí očí. Tomuto také prospěje zvýšení hustoty pixelů z 456ppi na přibližně 600ppi. Rozšířilo se také zorné pole na 115 stupňů ze 110 stupňů. Toto nezní jako žádná razantní změna, avšak ve VR se každý stupeň počítá. Oculus Rift S se ale bohužel nedočkal jen vylepšení. Snížila se totiž obnovovací frekvence, která je nyní 80Hz namísto devadesáti, jak je to u základního modelu Oculus Rift. Nemělo by to snad však představovat nějak veliký problém. 

Pokud již člověk vlastní základní model Oculus Rift, je pouze na jeho zvážení, zda upgrade na nový model série Rift, který u nás stojí přibližně 13 tisíc Kč, uskutečnit. Pokud ale člověk ještě nevlastní brýle pro virtuální realitu, má VR ready PC neboli jeho počítač je dostatečně výkonný na to, aby zvládal virtuální realitu a přemýšlí právě o produktu od firmy Oculus, pak je Oculus Rift S jasná volba.

Nyní se dostáváme k hlavnímu rozdílu Oculusu Rift S a Quest. Pokud člověk nemá VR ready PC a jeho komponenty by nezvládly takový nápor. Na scénu přichází Oculus Quest, vydaný 21. května 2019. Jeho výhodou je to, že k jeho používání není potřeba mít počítač žádný. Operuje naprosto sám o sobě, což znamená, že je lehčí, přenosnější a velké množství kabelů, které by vás poutaly k vašemu PC, neexistuje. Všechny senzory, které brýle pro virtuální realitu potřebují, jsou již zabudovány na nich samotných. Funkce jsou na tomto modelu naprosto stejné, jako na dalších plnohodnotných VR brýlích. Quest také používá stejné ovladače jako Rift S, ty na sobě mají snímače prstů. To znamená, že ovladač pozná, jaký z prstu na vaší ruce na něm máte položený a jaký ne. Tato funkce neuvěřitelně přidává k reálnosti úchopu předmětů a celkového vnoření do zážitku. 

Vše to zní až moc dobře, a tak to bohužel i je. Jak už bylo řečeno, jelikož se Quest nepřipojuje k žádnému počítači, všechen hardware je ukryt přímo v brýlích. Zařízení je poháněno mobilním procesorem Snapdragon 835. Nemůže tedy nikdy dosáhnout takové kvality zobrazení jako jiná VR připojována k PC a takového výkonu, aby zvládal všechny hry vyrobeny pro VR. Další menší nevýhodou je, že brýle při hraní nejsou ničím napájeny, tedy je v nich lithium-iontová baterie, která zajistí 2 až 3 hodiny nepřetržitého hraní. Oculus Quest se prodává ve dvou provedeních. Verze se 64GB vnitřní paměti u nás najdeme za přibližně 12 tisíc Kč a verzi se 128GB vnitřní paměti cca za 15 tisíc Kč.

Je to jednoduché, pokud jste málo doma, hodně cestujete nebo si nechcete pořizovat VR ready PC, ale stále si chcete užít krásy virtuální reality, Oculus Quest je volbou pro vás.

DENIS ROHOŽKA

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek