JAK SE DĚLÁ HUDEBNÍ KLIP?

S touto činností jsme se jako skupina setkali již ve třetím ročníku, když jsme ve studentském projektu měli za úkol zpracovat jeden hudební klip. Tentokrát to jsou klipy tři.

 

Tak trochu zavzpomínáme. Když se blížil konec druhého ročníku, dohodl jsem se se svými kamarády, že natočíme hudební klip. Hudební klip zahrnuje scénář, hudbu instrumentální nebo zpívanou, a především video které hudbu doprovází. Ve třetím ročníku jsme tedy začali s přípravami na natáčení. Nejdříve jsme si rozdělili role, sepsali jsme scénář, který byl překvapivě náročnější na vypracování než samotné natáčení klipu, a šli jsme točit. Mysleli jsme, že náš první klip bude alespoň trochu podobný jako ty v zahraničí. Mýlili jsme se…

Obsah obrázku osoba, exteriér, skupina, země

Popis byl vytvořen automaticky

Všechny nás zajímá hudební i filmová produkce a věci s tím spojené. Vždy nás fascinovalo, jak takový klip vzniká a kolik je za tím práce. Mě samotného zajímají spíše novější klipy, které obsahují různé efekty a stylové přechody. K mým oblíbený režisérům a producentům patří třeba DIRECTOR X, který udělal nespočet klipů pro většinu umělců z Ameriky, nebo skupina AWGE, která úzce spolupracuje s uskupením ASAP MOB a dalšími. Tito autoři mají svůj styl natáčení, který je nezaměnitelný. AWGE využívá ve svých klipech obrázky jednoho nebo několika různých lidí, ze kterých poskládají postavu, a následně to využijí jako přechod do dalšího záběru. Přesně podle těchto věcí poznáte, že tento klip dělalo toto uskupení. 

Taky se mi líbí, když se do tvoření klipů zapojují i interpreti skladby, na kterou se klip točí. Naším interpretem je Mikuláš, se kterým píšeme scénáře a v klipu hraje. Mikuláš tvoří instrumentály, do kterých pak nahraje svůj zpěv nebo rap. Já mám na starost kameru a pomáhám s celkovou produkcí klipu. Taky konzultuji s Mikulášem hudbu, protože taky skládám instrumentály a umisťuji je na internet. David stojí za postprodukcí a střihem. V průběhu každého natáčení se učím novým věcem, všímám si detailů, hraji si s nastavením kamery a experimentuji. Nejvíce problému vzniká vždy, když jdeme stříhat, protože zjišťujeme, že záběrů není dostatek. Proto jsme si pro příště řekli, že záběrů uděláme dvakrát tolik, a to z různých úhlů, aby klip vypadal dynamičtěji. Taky se nám stalo, že ze dne na den jsme změnili skladbu, takže jsme museli některé záběry přetáčet znovu, což bylo nepříjemné. Nyní máme za sebou tři klipy s tím, že nás ještě jeden čeká. Jelikož to bude náš poslední klip chci, aby vypadal co nejlépe. Scénář a lokace už jsou vymyšleny, teď jenom zbývá pořídit kvalitní záběry a správně sestříhat.

ADAM KALABIS

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek