VESLAŘ ZE SSPŠ: CHCI SE UMÍSTIT CO NEJVÝŠE

Antonín Mestek, student prvního ročníku na Smíchovské střední průmyslové škole, a jeho cesta k veslovaní a prvním úspěchům

Co tě přivedlo k veslování?

Trenéři z plavání se mě zeptali, zda chci zkusit veslovaní. Že na to mám dobré předpoklady, tak jsem souhlasil a podstoupil vstupní testy. Začalo mě to bavit, byl jsem v tom dobrý.

Jak dlouho se věnuješ veslovaní?

Bude to necelý půlrok, a i přes to jsem ve své kategorii mezi nejlepšími v České republice

Jak často trénuješ?

Trénuji minimálně šestkrát týdně na trenažerech, v posilovně a v létě na vodě.

Co plánuješ do budoucna?

V roce 2020 bych se určitě chtěl umístit na prvních místech na Mistrovství České republiky a nejlépe i Evropy. Co bude dál se uvidí, rozhodně se chci veslování dále věnovat.

Co mám dělat, pokud chci také začít veslovat?

Zajít do nějakého klubu a podat přihlášku. Já chodím do VK Slavia Praha. Tam to probíhá tak, že na začátku projdeš dvoutýdenním testování. To znamená tréninky s námi, kde zjistíš, zda tě to baví a zda na to máš po fyzické stránce.

Jaké jsou disciplíny a v jakých závodíš ty?

Přes zimu se jezdí jen trenažer je „zimní sezóna“.  Přes léto se závodí jak na trenažerech, tak na vodě, základně od 2 do 6 km. Rozděluje se to podle počtu veslařů na lodi. Skif znamená jeden v lodi, dvojskif je pro dva. Párovka pro čtyři a osmi veslice pro 8 osob veslařů, a navíc ten, kdo udává tempo a řídí loď.

Jaká kategorie je ti nejvíce sympatická?

Nejvíce mě baví a naplňuje skif, spoléhám se sám na sebe.

Jaké jsou tvoje největší úspěchy?

K mému dosavadnímu nejlepšímu úspěchu patří Mistrovství Evropy na trenažerech na 2 kilometry, kde jsem skončil 10. v mojí kategorii.

Jak probíhalo mistrovství Evropy?

Rozcvičil jsem se a připravil fyzicky i psychicky na závod. Když jsem šel na trenažer, tak jsem byl nervózní, běhalo mi hlavou, co všechno se může stát. Jen, co jsem odstartoval, začal boj o první místo. V prvním kilometru se mi to dařilo, ale poté jsem začal pociťovat únavu a zpomalil jsem. V cíli jsem skončil jako 10., přesto to byl můj osobní rekord, za to jsem samozřejmě rád.

Děkuji ti za rozhovor a přeji hodně sportovních úspěchů.