JSEM VDĚČNÝ TÉTO ŠKOLE – JAKUB JAROLÍMEK

Absolvent školy, Jakub Jarolímek působí, jako mnoho dalších absolventů, ve škole i po své maturitě, konkrétně zakládá pracovní skupinu SSPS ITEC. Nejen o ní jsme vedli rozhovor pro únorové vydání Preslovin.

Proč jsi šel na SSPŠ a co tě sem v roce 2014 táhlo?

Už v 8. třídě ZŠ jsem věděl, že chci na tuhle školu. V roce 2014 to pro mě byla jasná volba, a tak jsem tady začal studovat. Zaujaly mě možnosti a výběr aktivit, které škola nabízela svým studentům. Nicméně v té době to byl pouze zlomek toho, co se tady dá reálně dělat dnes. Líbilo se mi, že člověk si vyzkouší od všeho něco a pak si sám vybere, čemu se chce později věnovat. Tak to proběhlo i u mě. Po dvou letech oťukávání různých IT profesí jsem paradoxně zjistil, že se IT nechci věnovat a chci dělat něco úplně jiného.

“Naší parketou byla komunikace s lidmi a organizace aktivit.”

Jak jsi jako asistent ředitele a totální neajťák odmaturoval? Máš nějaké tipy pro maturanty?

V rámci třeťáku a čtvrťáku jsem se zúčastnil pomalu každé akce, co se na škole odehrála. Zároveň jsem s panem ředitelem jezdil na spoustu konferencí a jednání, což mi dalo opravdu hodně. Mohl jsem nakouknout zkrátka všude a to i do světa prostřednictvím zahraničních výjezdů. Právě skrze ně jsem prohloubil svou velkou vášeň v cestování, které by podle mého názoru mělo být nedílnou součástí vzdělávání mladých lidí.

Zlom přišel ve čtvrtém ročníku před maturitou, tehdy jsem zjistil, že ačkoli jsem nabral spoustu neajťáckých zkušeností, na školní maturitu prostě nejsem připraven. Naštěstí se mi ale povedlo, ve svém volném čase, všechno doučit a maturitu úspěšně udělat.

Teď bych navázal na rady pro maturanty. Pro studenty mám dvě doporučení. Za hlavní problém považuji čas. Asi bych nedoporučoval se všechno učit týden před maturitou. Ale když tomu člověk dá potřebný čas, tak jakoukoliv zkoušku pravděpodobně zvládne.

Druhým faktorem je podle mě stres, protože je velký rozdíl mezi člověkem, který je vystresovaný a v křeči, a mezi člověkem, který jde do maturitní místnosti uvolněný, nebojí se zkoušky a ví, co ho čeká. Opravdu se není čeho bát, ono je to vlastně takové pokecání si s učiteli. (směje se)

Co studuješ teď?

V tuhle chvíli jsem na VŠE, kde studuji naprosto úžasný obor Multimédia v ekonomické praxi, kde se v podstatě zabýváme marketingem a reklamním kreativním řemeslem, jako je například fotografie, video, tvorba grafického designu a mnoho dalších disciplín.

NA STŘEDNÍ JSEM NAKOUKL DO SVĚTA

Byl jsi při studiu aktivní?

Do druháku jsem byl pasivním studentem, který si přišel ráno sednout do třídy, aby mohl ve 2 odpoledne jít domů. V této době jsme s kamarádem Petrem Gangurem měli v hlavě myšlenku odtud odejít. Ačkoliv si myslím, že je tato škola super, náplní a výukou nebyla pro nás. Všechno se pro mě změnilo ve chvíli, kdy si nás vzal pod ochranná křídla pan ředitel Sáblík. Vysvětlil nám, že je naprosto v pohodě nebýt zapálený pro IT, každému jde něco jiného a naší parketou byla komunikace s lidmi a organizace aktivit. To jsou v podstatě věci, kterým jsem se pak ve škole věnoval od začátku třetího ročníku. Zpětně si uvědomuji, že právě tato “práce” mi ve výsledku dala nejvíce za celé moje studium.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek