JSEM RÁD, ŽE JSEM MOHL PANA SENÁTORA POZNAT

Závěrem ledna se v naší škole ukázala též vzácná návštěva v podobě profesora a senátora Jiřího Drahoše. Přestože tato návštěva byla plánována na dvě hodiny, protáhla se téměř na dvojnásobek. Závěrem byla připravena diskuze s příjemným a velmi vzdělaným akademikem a senátorem. Diskuze zanechává dobrý dojem na každém jejím účastníkovi. Ne, to není hrané, když mu s úsměvem po jejím skončení podávají ruku. Ale jak vlastně celý den probíhal? Pojďme si ho připomenout v této reportáži.

Do dveří více než stoleté budovy Smíchovské střední průmyslové školy vchází senátor a profesor Jiří Drahoš, předseda Výboru pro vzdělávání Senátu Parlamentu ČR. Hned se ho ujímá několik studentů a odvádí ho do ředitelny školy. Zde si host odkládá a poté padne jeho zrak na nové vydání časopisu Presloviny.

„To je velká změna,“ prohlíží si ho.

„Ano, studenti udělali novou grafiku a také našli jinou tiskárnu,“ vysvětluje ředitel Radko Sáblík, „A tady je jeho šéfredaktor,“ pohlédne na studenta Adama Peleje, který právě vchází do ředitelny, aby doprovodil hosta při prohlídce školy.

„Tak to jste vy, pane Peleji?“ zaskočí oslovením studenta Jiří Drahoš, „Hned jak jsem přišel, upoutal mě nový vzhled vašeho časopisu. Nemyslete si, čtu ho velmi pozorně.“ Po úvodním pozdravu vycházíme z ředitelny na prohlídku školy, která trvá asi hodinu, přesně podle připraveného programu. Následně se vzácný host přesouvá na besedu do učebny, kde je vytvořen improvizovaný kulatý stůl. Debatu moderuje ředitel Smíchovské SPŠ, vítá přítomné účastníky a panu senátorovi vysvětluje, že jde o tradiční formát, při němž debatují učitelé, absolventi a studenti, vytvářejí vize školy, diskutují o nich. Jiří Drahoš se krátce představuje, pak se již věnuje přítomnosti.

„Na úvod bych chtěl vyjádřit radost nad tím, že pan ředitel Radko Sáblík byl tak laskavý a přijal moji nabídku a uvolil se působit v mém poradním expertním týmu,“ obrací se k moderátorovi besedy, pak se rozhlédne po dalších přítomných, „Doposud jsem o vaší škole pouze slyšel od jiných, od pana ředitele, četl o ní ve vašem školním časopise Presloviny. Ten čtu pravidelně a opravdu pozorně. Ale nic nemůže vyrovnat osobní zážitek, ten je mnohem působivější. A já si dnes vaši školu mohl prohlédnout a hovořit s mnohými z vás a s vašimi kolegy. Musím smeknout před tím, co jsem na škole spatřil, před tím, co na škole všechno děláte. Opravdu, klobouk dolů.“

Kromě hosta a moderátora sedí kolem kulatého stolu šest pedagogů, z toho tři absolventi školy, a dvanáct studentů. Diskuse je opravdu velmi otevřená a dochází k polemice nad probíranými tématy. Debata je naplánována na hodinu, nakonec však trvalá hodinu a tři čtvrtě.

„Je vidět, že vaši učitelé a studenti jsou zvyklí na podobné diskuze, a také musím velmi kvitovat, že se nebojí říci názor, který je rozdílný od vašeho, oponovat vám,“ obrací se Jiří Drahoš k řediteli Smíchovské SPŠ, a ve tváři se mu zračí spokojenost. Jeho návštěva však ještě nekončí, přesouvá se do ředitelny na rozhovor pro Mediální dům Preslova. Ten vede výborně oblečený a připravený student třetího ročníku Vojtěch Linha.

„Skvělý zážitek,“ neskrývá posléze svou velkou spokojenost, „Během tohoto týdne již druhý skvělý rozhovor, nejprve s německým profesorem Wolfgangem Wahlsterem v Betlémské kapli a teď s panem Jiřím Drahošem tady,“ doslova září.

Určitě není sám, kdo je dnes spokojený, pan senátor udělal svým přístupem velký dojem na všechny, kteří s ním měli možnost diskutovat či se s ním potkali během jeho návštěvy. Ta se z dvou naplánovaných hodin protáhla na tři a půl hodiny.

„Jsem moc rád, že jsem mohl pana senátora poznat,“ říká Adam Pelej, „A musím přiznat, že mě velmi zaskočil a zároveň potěšil, když mě oslovil jménem, jako šéfredaktora našeho školního časopisu,“ zajiskří mu v očích.

Jakub Mirošník

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek