JAK OŽIVIT KONFERENCI ZA JEDNU MINUTU

Jednou z našich reportáží je i návštěva SSPŠ v prostorách Centra města budoucnosti Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Dnes tu vidíme nejen mnoho starostek a starostů, ale též zástupců z orgánů státní a regionální správy. V pozdějším odpoledni již mají mnozí z nich velkou práci udržet svou pozornost a někdy i otevřené oči, jenž se jim tu a tam klíží únavou. Občas jejich povadlý zrak zabloudí do přilehlého prostoru, kde se pohybujeme my, absolventi a šest studentů Smíchovské střední průmyslové školy, někteří z nich s kamerou či fotoaparátem.

Moderátorka konference Svazu měst a obcí zve do poněkud ospalé atmosféry dalšího z prezentujících, kterým je ředitel naší školy, Ing. Radko Sáblík.

„Měl jsem loni docela hektický rok,“ svěřuje se posluchačům vyzvaný řečník, „Kromě toho, že jsem ředitelem střední školy, jsem ještě místostarostou v Mníšku pod Brdy, a také jsem byl ministrem školství jmenován do osmičlenné pracovní skupiny, která připravovala novou vizi vzdělávání pod názvem Strategie 2030+. A aby toho nebylo málo, na žádost pana senátora Jiřího Drahoše jsem se stal členem jeho poradního týmu,“ vypočítává svá angažmá, pak se lehce usměje, „Když už mluvím o Mníšku pod Brdy, je důležitý tím, že v něm bydlí hned tři významné současné osobnosti. Tak v prvé řadě já,“ vyvolá mezi přítomnými smích, „a pak také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, no a starostkou je Magdalena Davis, nová předsedkyně Strany zelených.“

Zatímco ředitel naší školy, Ing. Radko Sáblík hovoří o škole, o vzdělávání, a přítomní ožívají, my zatím připravujeme naši prezentaci o školních projektech. Jedná se především o projekty vývojářského Studia 301, Mediálního domu Preslova a Laboratoře internetu věcí, tedy těch oblastí, ve kterých lze nabídnout spolupráci či výstupy pro města a obce. I jejich prezentace je vedena v odlehčeném duchu, což jí však vůbec neškodí, naopak. Já a další absolventi včetně Honzy Tesaře a Adama Přibyla jsme postupně představili naše školní projekty a z okolních výrazů bylo zřejmé, že atmosféra trochu ožila.

Bokem ještě vidíme ředitele SSPŠ, jak si povídá s Pavlem Kardou, jednatelem České asociace chytrých měst, „Pane řediteli, stačila vám jen jedna minuta, abyste ospalou atmosféru naprosto změnil. Vystoupení vaše a vašich kolegů bylo skvělé a sám jste viděl, jak přítomné zaujalo,“ říká. Nejen mne potěšil, i ostatní absolventi a pan ředitel jsou očividně potěšeni ze slov chvály.

Ředitel Smíchovské SPŠ jedná i s dalšími zájemci o spolupráci, tvoří se skupinky přítomných účastníků konference, kteří buď zpovídají jednotlivé zástupce školy anebo si prohlíželi výstupy ve virtuální a rozšířené realitě. Mezi nimi David Sláma, ředitel Odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra České republiky nebo Robin Čumpelík, koordinátor Národní inovační strategie pod Ministerstvem průmyslu a obchodu. Tato aktivita se nazývá „Czech Republic The Country For The Future“. V té se angažuje jako externí pracovník i Ruth Bízková. V minulosti byla mimo jiné ředitelkou Středočeského inovačního centra a z této pozice již dříve se Smíchovskou SPŠ úzce spolupracovala. A ráda by na tuto tradici navázala.

Jsem si jist, že naše návštěva v Centru města budoucnosti Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky byla přínosná a škola tak i nadále bude rozšiřovat svou síť partnerů a spolupracujících subjektů.

Michael Kalista

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek