Vyrůstají nám zdatní kybernetici! – Filip Macháček

Student Filip Macháček si vybral obor Kybernetická bezpečnost. A nyní uspěl v prvním kole Středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti. Z té do druhého kola postoupilo 68 studentů Smíchovské SPŠ a on z nich byl nejlepší. U laiků by zaměření oboru mohlo vyvolat dojem, že se učí na „hackera“. Jak je to ve skutečnosti, i to se dozvíte v našem rozhovoru.

Na úvod bych se chtěl zeptat, proč sis vybral právě Smíchovskou střední průmyslovou školu a proč obor Kybernetická bezpečnost?

Už když jsem byl v 5. třídě věděl jsem, že chci jít na obor IT, a když jsem pak viděl, že se otevírá nový obor KB byla to pro mě jasná volba.

Jak se zatím naplňují tvoje očekávání, se kterými jsi na školu nastupoval?

Abych řekl pravdu, zatím vše předčí moje očekávání, ať už je to výuka kybernetiky nebo například individuální výukový plán, díky kterému se stíhám věnovat i rozvoji v jiných oblastech, které mě zajímají.

“Hackeři ve skutečnosti nejsou jako ti ve filmech,”

Tak co je pravdy na tom, že se vlastně učíte na „hackery“?

Na tuto otázku je těžké jednoznačně odpovědět. Hodně záleží na tom, jak si lidé představují hackery. Jestli si je představujete jako je prezentují ve většině filmů, tak ne, pravda to tak úplně není, ale pokud byste se podívali například na seriál Mr. Robot, tak tam je to docela hezky ukázáno, jak to funguje.

Co tě ve škole nejvíce baví?

Nejvíce mě určitě baví hodiny KB, koneckonců kvůli těmto hodinám jsem na SSPŠ šel.

V prvním kole Středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti ses v Praze umístil na druhém místě. Můžeš čtenářům prozradit něco více o této soutěži? Kolik má kol, co znamená postup do finále?

Soutěž má 3 kola, první dvě jsou online, třetí je už na určeném místě – to je finále. Postup do finále a pokud se vám finále povede, znamená to možnost účasti na evropském kole této soutěže.

“Intenzivně se připravujeme na druhé kolo,”

Jak si věříš na druhé kolo? A jak vidíš šance studentů naší školy ve druhém kole nebo ve finále? Předchozí dva ročníky mnozí naši studenti slavili značný úspěch.

Zatím se intenzivně připravujeme s mými, jak my říkáme, sparring partnery – Romanem Kuchaříkem, Honzou Vackem, Michalem Vojáčkem a Tomíkem Horským. Takže jsme docela sebevědomí, ale kdo ví, třeba nás druhé kolo zaskočí, ale děláme vše pro to, aby se tak nestalo.

Myslím, že ostatní studenti mají veliké šance, už jen kvůli tomu, že se jako jedna ze dvou škol v republice věnujeme tomuto oboru. A co jsem sledoval i ostatní ročníky, tak nám tam vyrůstají opravdu zdatní kybernetici.

Máš už představu, co bys chtěl dělat po maturitě?

Určitě bych rád pokračoval ve studiu, ale možností je mnoho. S pár spolužáky přemýšlíme, že si založíme firmu, ale ještě se rozhodujeme. Přeci jen mám ještě něco přes rok čas. (usmívá se)

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek