Výhru jsme neočekávali – Ondřej Foltýn

Rozhovor se studentem Ondřejem Foltýnem, který se jako člen týmu Smíchovské SPŠ zúčastnil prestižního Hackathonu pořádaného Škoda Auto Mladá Boleslav.


Student Ondřej Foltýn se zúčastnil jako člen týmu Smíchovské SPŠ prestižního Hackathonu, který pořádala Auto Škoda Mladá Boleslav. Konkurenty jim byly týmy složené ze studentů z Vysoké školy ekonomické (VŠE), Technické univerzity Liberec, Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Vysoké školy Škoda Auto. V konkurenci se studenti Smíchovské SPŠ rozhodně neztratili, byli oceněni mezi třemi nejlepšími řešiteli a získali i zajímavou finanční pobídku k další práci na svém ideovém návrhu. I o tom je následný rozhovor.

Na úvod bych se chtěl zeptat, proč sis vybral právě Smíchovskou střední průmyslovou školu a proč obor Kybernetická bezpečnost?

Zajímal jsem se o programování a vhled do bezpečnosti kybernetického prostoru mě velmi lákal. Hledal jsem školu, která mi tento obor představí do hloubky, kde se dozvím něco více dříve, než bych se dočkal vysoké školy.

Nástin střední školy mých představ a specifického zájmu, zaktivovala mamka, znajíc mé konkrétní touhy po vědění, iniciovala mou paní ředitelku ZŠ Nymburk, slovo dalo slovo a dostal jsem dobrý tip na SSPŠ Praha.

No a při Dni otevřených dveří se mi SSPŠ zalíbila a když jsem se dozvěděl, že tu nově otevřeli obor kybernetická bezpečnost, byla to jasná volba.

Jak se zatím naplňují tvoje očekávání, se kterými jsi na školu nastupoval?

Moje očekávání se naplňují výborně, některé aspekty dokonce i mé očekávání předčily, nechť je tento hackathon příkladem. Stěží bych dostal takové možnosti jinde, jako na této škole.

Máš už představu, co je tvojí silnou stránkou, kterou bys chtěl rozvíjet?

Rozhodně kyberbezpečnost, programování a vývoj aplikací. Obojí rozvíjím jak v hodinách při výuce, tak ve svém volném čase, kupř. již na konci prváku, jsem začal pracovat pro firmu, kde by se moje práce dala shrnout jako kompletní vývoj a správa firemního software pro plán produkce a logistiky. Je to australská firma a spolupráce kontinuálně (i mezikontinentálně ☺️) probíhá dosud.

Pokud je mi známo, bydlíš v Nymburce. Jak toto ovlivňuje tvoje středoškolské studium?

Přes týden pobývám na internátě v Praze, kde jsem velmi spokojen (skvělé prostředí, personál i podmínky), ne příliš daleko od školy, takže nemusím vstávat moc brzy a zbývá mi více volného času, než kdybych měl dojíždět každý den.

Mimo jiné hned vedle internátu mám NTK (Národní technickou knihovnu), která je přínosným místem nejen pro mě, ale i ji využívám k setkávání s obchodními partnery, a to je bezva.

Můžeš čtenářům popsat, o čem byl Hackathon Škody Auto, kterého ses s kolegy zúčastnil?

Dvoudenní hackathon probíhal v business centru Škody Auto v Holešovicích.

Cílem bylo vymyslet „Simply Clever“ inovace pro Škodovku. Náš tým se zaměřil na elektromobilitu, konektivitu i rozhraní člověk – stroj a nastínil další postup spolu s vytvořením nějakého prototypu + prezentací pro porotce, jimiž byli manažeři různých oddělení Škody Auto.

Kdo vlastně byli tvoji kolegové z týmu a jak se ti s nimi spolupracovalo?

Mými kolegy byli Richard Klapáč, Lukáš Rejnek, Štěpán Šebek (všichni 2. K) a Robin Bezák (4. B). Všichni byli nadšeni do projektu, takže spolupráce šla zlehka. Myslím si, že jsme odvedli skvělou práci, ať už s vymýšlením naší „inovace“, vytvářením prototypu či prezentováním před porotou.

Jak tě překvapilo, že jste se mezi staršími konkurenty z vysokých škol nejen neztratili, ale některé jste i předčili?

Upřímně jsme snad všichni očekávali, že jsme tam spíše do počtu, výhru nejvyšší možné ceny jsme vůbec nečekali a bylo to pro nás velké překvapení a radost.

Jaký bude další postup s vaším ideovým návrhem, který jste představili a kterým jste zaujali?

Po tom, co si nás porotci vybrali, jsme dostali 3 měsíce na vypracování funkčního proof of concept („demo“ verze projektu dokazující, že je realizovatelný). Máme již rozdělenou práci, sháníme dokumentaci různých API od Škody a začínáme s organizací a vývojem.

Zajímavá je jistě i finanční stránka. Jak to vlastně s ní je? Je na něco vázána nebo pro vás znamená zajímavé přilepšení? A jak si získané prostředky rozdělíte?

Od porotců jsme dostali jako tým 10 000 € s tím, že za ony 3 měsíce předvedeme proof of concept našeho projektu. Byť peníze nejsou přímo na nic vázané, dostali jsme je jako finanční pobídku – prostředky pro dokoupení veškerého potřebného vybavení, včetně zaplacení naší práce. Jelikož není potřeba žádné extra vybavení k dotažení našeho know-how do zdárného konce, rozdělili jsme si peníze rovným dílem jako i motivační pobídku a každý je použije dle svého uvážení.

Máš už představu, co bys chtěl dělat po maturitě?

Představuji si, že budu studovat na vysoké škole, třeba pomáhat s výukou tady, možná i pracovat ve svém oboru. Konkrétnější směr se ještě vygeneruje s dalším studiem, příležitostmi…

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek