JAKÝ JE POHLED DO JÁDRA REAKTORU?

PETR JIŘÍČEK Pohled do reaktoru jsem si vyzkoušel na akci Den s reaktorovým fyzikem, kterou pořádala Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT 20. listopadu.
reaktoru

Co je to vlastně jaderný reaktor? Asi si představíte obrovskou elektrárnu třeba Temelín nebo Černobyl, kde jsou reaktory s obrovským výkonem v řádech tisíců MW. V česku ale máme i výzkumné malé reaktory jako VR-1 přímo v Praze Troji. Má tepelný výkon jako obyčejná 100w žárovka, takže ani nemá aktivní chlazení. Je v otevřené nádobě, takže je vidět až do aktivní zóny reaktoru, díky 3m vody je to zcela bezpečné.

Pohled je to takový obyčejný, protože člověk hledí do ocelového bazénu s vodou, aktivní zóna reaktoru je v tomhle případě taková stavebnice z metrových trubek s palivem, takže vlastně ani nevypadá jako jaderný reaktor. Ale pocit je to úžasný, obzvláště když víte, co se tam děje. To jsme se dozvěděli na přednáškách, které doplnily program na akci den reaktorovým fyzikem. Jako první byla přednáška o tom, jak to vůbec funguje, jak funguje štěpení uranu, proč to nevybouchne, že voda v reaktoru není jen pro chlazení dokonce přišla řeč i na havárii v Černobylu.

Po přednášce:

Nás vzali na reaktor, dostali jsme slušivé žluté pláště a dozimetry. Do reaktorového sálu se nesmí s mobilem a celý sál je hlídaný bezpečnostním systémem skoro jako na letišti jen bezpečnější, není to kvůli radiaci ale kvůli palivu. Celý reaktorový sál je velká hala s nádobou reaktoru, velínem a nádrží na vodu.

Po komentované prohlídce všech zákoutí (bohužel krom skladu paliva) a zjištění, že u běžícího reaktoru je nižší úroveň radiace než třeba v Jáchymově, jsme si dali výborný oběd. Poté jsme měli přednášku o využití výzkumných jaderných reaktorů. Takový reaktor se třeba dá použít na výrobu polovodičů. A přednášku o budoucnosti jaderné energetiky jak u nás, tak ve světě. Na konec přišlo to nejlepší, měření přímo na reaktoru. Měřili jsme přímo na reaktoru tok neutronů v aktivní zóně, kdybychom vytáhli senzor moc rychle došlo by k odstavení reaktoru. Dokonce došlo i na měření radiace. V půl metru nad aktivní zónou jsme změřily 0,5Sv což už je celkem nebezpečná radiace.

reaktoru

Pro mě to byl velmi významný zážitek a rozhodně mi to dalo víc než den ve škole, takže jestli se zajímáte o jádro nebo fyziku. Doporučuji se přihlásit příští rok a vyzkoušet si vysokoškolské prostředí. Také bych chtěl poděkovat FJFI a Panu Ing. Ondřeji Novákovi za úžasně připravenou akci.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek