CHCI HRÁT V NEJLEPŠÍ LIZE SVĚTA – MARTIN BŘEZINA

ROZHOVOR MĚSÍCE | Vyzpovídali jsme studenta Martina Březinu, který nereprezentuje pouze školu, ale dokonce celou Českou republiku v mládežnických kategoriích v házené. Jak se mu studuje na SSPŠ, daří se mu v házené a kam by chtěl jednou přestoupit? To a mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru měsíce ledna!

Proč sis vybral ke středoškolskému studiu Smíchovskou střední průmyslovou školu a proč právě obor Technické lyceum?
Tuto školu vystudoval můj starší bratr, který je od malička mým vzorem. Proto jsem se ji rozhodl navštívit v den otevřených dveří. Škola mě zaujala především svým technickým vybavením v oblasti výpočetní techniky. Obor Technické lyceum mě oslovil nejvíce, protože se zde prolíná všeobecné učivo gymnázia s odbornou přípravou.

Z ÚVAL AŽ DO ČESKÉ REPREZENTACE

Kdy jsi začal s házenou a jakých jsi dosáhl největších úspěchů?
S házenou jsem začal v pěti letech v Úvalech. V 15. letech jsem přestoupil do týmu HC Dukla Praha. Mezi mé úspěchy patří zejména vítězství v Extralize staršího dorostu v sezóně 2018/19, pravidelná účast v reprezentačních mládežnických výběrech ČR a za největší úspěch v dosavadní kariéře považuji druhé místo v B-skupině mistrovství Evropy do 19 let.

V jakých týmech v současnosti hraješ a jak se ti v nich daří?
V současné době působím ve starším dorostu oddílu HC Dukla Praha. Momentálně bojujeme o přední příčky Extraligy. Zároveň jsem také začal trénovat s A-týmem a již jsem zasáhl do některých zápasů. Také se stále účastním juniorských reprezentačních srazů a mezinárodních utkání.

Jak je obtížné spojit středoškolské studium a vrcholový sport?
Musím říci, že je to relativně obtížné, ne však nemožné. Trénuji 5x – 6x týdně a o víkendu hraji jeden až dva zápasy. Vzhledem k tomu, že stále bydlím v Úvalech, musím denně dojíždět jak do školy, tak na trénink. Domů se často vracím v pozdních večerních hodinách, tudíž mám někdy spánkový deficit. Často se učím na cestách. Většina reprezentačních srazů se koná v průběhu týdne v různých částech republiky. Proto musím učivo ve spolupráci s profesory a spolužáky dohánět. Zatím se mi všichni snaží vyjít vstříc.

 

Foto: Kamila Sedláčková/MDP

 

KAM DÁL? FTVS!

Máš už představu, co bys chtěl dělat po maturitě? Studovat, pracovat, živit se sportem?        Po maturitě bych se rád přihlásil na vysokou školu technického směru a FTVS. O výsledku rozhodne přijímací řízení. Házenou bych se rád zabýval na nejvyšší úrovni, ale zatím nevím, jestli dostanu smlouvu či nikoliv. Ideální stav by byl vydělávat si sportem a při tom studovat.

Jaké máš cíle v házené? Kam bys to chtěl dotáhnout?
Mým cílem je hrát v nejlepší lize světa, což je německá Bundesliga. Zároveň bych si rád jednou zahrál s mým bratrem v jednom týmu. Snad se nám to podaří.

“Bratr je od malička mým vzorem,”

Co nyní dělá tvůj bratr?
Můj starší bratr Filip nyní žije v Německu se svojí přítelkyní. Je hráčem týmu TuS Spenge, který hraje třetí německou ligu. Zároveň pracuje v jedné soukromé firmě jako programátor.

REPREZENTOVAT ČESKOU REPUBLIKU JE ČEST!

Pojďme zpět k házené, jak se cítíš v A-týmu mezi staršími hráči? Máš s nimi dobré vztahy?
Poprvé, když jsem byl pozván na trénink A-týmu, jsem byl velmi nervózní a nevěděl jsem, jak se ke mně budou spoluhráči chovat. Ale když jsem vstoupil do šatny, tak jsem byl příjemně překvapen. Každý z nich mi podal ruku a přivítal mě. Je to velmi příjemný kolektiv a jsem rád, že jsem nyní jeho součástí.

Je zřejmé, že reprezentovat Českou republiku je zavazující, cítíš ve výběru velkou kvalitu a konkurenci?
Ano, pro každého sportovce je čest reprezentovat svou zemi, a proto se každý snaží hrát nejlíp, jak umí. Na mezinárodní úrovni je obrovská kvalita a každý zápas, který odehraji za národní tým, mě posune dál v házenkářských dovednostech.

“Házená je můj život, nedokážu si ho bez ní představit.”

Čím je pro tebe házená? Někdo má sport jako koníček někdo jako jeho život. Jak to máš ty?
Házená je můj život. Osobně si ho bez ní nedokážu představit. Je to sport, který mě naplňuje a naučil mě spoustu věcí. Kromě jiného upevňuje můj charakter. Nejdůležitější věcí je disciplína a pracovitost. To vám v životě velmi pomůže.

Máš nějakou vtipnou vzpomínku na tvé dosavadní působení v házené?
Vzpomínek mám mnoho, ale na jednu určitě nikdy nezapomenu.(smích) Na slovenském turnaji se mi velmi hrubě nepovedla přihrávka na spoluhráče a to tak, že se mi míč přilepil na ruku a omylem jsem trefil hráče za sebou, kteří seděli na střídačce.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek