ŠKOLNÍ CESTA DO EGYPTA

Tomu se říká netradiční výlet. Adam Skokan navštívil egyptskou konferenci s názvem World Youth Forum. Jaké má pocity?

Adam Skokan, student

Na národní konferenci, které se účastnily špičky v oboru, jsem už byl. To stejné na úrovni evropské, ale na akci světového měřítka jsem ještě nebyl. Byla to pro mě hodně zajímavá cesta a zkusím tady co nejvíce sdílet.

Stovky organizátorů navýšily kapacity konference, s názvem World Youth Forum (WYF), o tři tisíce účastníků více než rok minulý, to znamená celkem 8000 mladých. Jeden z nich jsem byl já a můj spolužák Mirek Jára.

Cesta

Cesta byla dlouhá, v brzkých hodinách jsme z Prahy vyrazili směrem do Vídně, kde jsme měli chvilku času se podívat na místní trhy. Jen, co jsme dopili horký čaj, spěchali jsme na letiště, odkud jsme letěli do Istanbulu, na jedno z největších letišť na světě. Hodinu po půlnoci jsme odtamtud letěli do cílové destinace Sharm El Sheikh. Před cestou jsem si myslel, že na letišti bude minimum lidí, protože náš přílet byl v 4:30 ráno. Pochyboval jsem, že bude potřeba více než pár Egypťanů, aby nás navedli do našeho hotelu, ale mýlil jsem se. Okamžitě po příchodu, do příletové haly, jsem byl přivítán dobrovolníkem z WYF organizace. Mile se mě zeptal, jakou jsem měl cestu a poprosil mě o pozvánku, kvůli identifikaci. Po celém letišti jsem byl doprovázen lokálními až do autobusu.

Program

Po kratším spánku jsme byli odpočatí a mohli jsme se vydat na místo konání konference. Ve venkovní části byla připravená vánoční výzdoba i s velkým, vánočním stromem. Chtěli jsme se také zúčastnit workshopů, které se souběžně probíhaly v místnostech kolem. Bohužel se jednalo o takzvané „pre-workshopy“, na které jsme museli mít speciální přístup a ten jsme my neměli. Oficiální otevření konference bylo až o dva dny později, tak jsme měli dva volné dny navíc. Nezlobili jsme se, čas jsme využili poznáváním Sinajského poloostrova.

Ačkoliv jsem zcestovalý, objevovat Egypt bych sám nedokázal. Zaplatili jsme si celodenní safari, které celou práci plánování odvedlo za nás. Projeli jsme se na velbloudech, potápěli jsme se v modré zátoce, objevovali barevný kaňon, zkoušeli lokální jídlo nebo objevovali výrobu parfémů v továrně uprostřed pouště. Nikdy bych si nepředstavil, že bude Egypt tak pestrý!

Celé fórum bylo organizované vládou Egypta pod záštitou prezidenta jménem Abd al-Fattáh as-Sísí. Ten se celé konference osobně účastnil, nechyběl na zahajovací ceremonii i na té zavírací nebo na důležitých workshopech a přednáškách, kde byl občas žádán o svůj vlastní názor. Osobně mě zajímal panel, na téma technologie Blockchain. Dozvěděl jsem se, jak tuto technologii různé země implementují nebo používají na různých úřadech.

cesta

Celou dobu, co jsem v Egyptě byl, snažil jsem se najít aspoň jednoho dalšího účastníka z České republiky. Bohužel ale marně. Nejblíže, co jsem se přiblížil, byl kolega z Polska, který taky z Česka nikoho nepotkal. Zkoušel jsem taky hledat na sociálních sítích a taky bez výsledku. Všem tuto zkušenost doporučuji a pokud máte aspoň trošku zájem, zkuste to! Pod názvem konference stačí vyhledat registraci, nebo se můžete se mnou spojit, rád poradím.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek