UDÁLO SE prosinec 2019

Přinášíme přehled uplynulých událostí

Konference 30 let svobody

Lukáš Kavalír, zástupce šéfredaktora

Vcházíme do honosného sídla Senátu Parlamentu České republiky, kde nás mile přivítají na recepci a dostáváme ranní kávu. Postupně se zde scházejí velmi významné politické osobnosti, které budovali naši zemi a spousta dalších lidí, kteří se podíleli na protestech před 30 lety, díky kterým můžeme žít svobodně a demokraticky.

Ještě dobíhají poslední kontrolní úkony, zda funguje veškerá technika a může být zahájena konference, která je současně živě přenášena do televize a na různá internetová zpravodajství. Vše vyšlo přesně a funguje tak jak má a v 9:30 podle plánu nás všechny mile vítá 1. místopředseda Senátu PČR Jiří Růžička s krátkým proslovem a zve na pódium Petra Pitharta bývalého prvního předsedu Senátu PČR, signatáře Charty 77 a bývalého člena Koordinačního centra OF. Dále mezi významnými osobami, které zde měli svůj projev nemohl chybět ani autor známého loga OF, které jsme mohli vidět před 30 lety téměř kdekoliv po celém Československu. Pavel Šťastný nám prozradil, jak celé logo pro Občanské Fórum vznikalo: „Když jsem dodělal návrh čtvrt hodiny před uzávěrkou soutěže na logo pro OF, tak jsem to bral spíše jako žert. Tou dobou mě ani nenapadlo, že se takto narychlo vytvořené logo stane jedním ze symbolů této revoluce.“ vzpomíná Pavel Šťastný na tvorbu loga.

Když jsme se přiblížili k polední hodině viděli jsme, že jsme lehce ve skluzu, ale toto si ani nikdo neuvědomoval a všichni byli zabráni do zajímavých témat, která se zde probírala. Po skončení poslední dopolední debaty, jsme se společně přesunuli na oběd, kde jsme měli možnost diskutovat o našich dojmech z debaty, a o tom, jak to celé asi v době revoluce probíhalo. Následně jsme se vrátili zpět do hlavního sálu a pokračovali zde další přednášky o médiích, architektuře a gastronomii za socialismu a nyní.

Digital Fabrication Lab: fostering a Maker Culture for teachers and students

Filip Zíka, student

V listopadu tohoto roku jsem se zúčastnil dvoutýdenního pilotního projektu pořádaného Středočeským inovačním centrem ve střední průmyslové škole Emila Kolbena v Rakovníku.

Tento projekt obsahoval trénink s názvem Digital Fabrication Lab: fostering a Maker Culture for teachers and students. Po celou dobu tréninku jsem zastával pozici facilitátora, kdy jsem pomáhal týmu školitelů, který se skládal ze tří expertů z Mexika a jednoho experta z Kanady.

Jak již název napovídá, jednalo se o školení jak učitelů, tak žáků. Zaměření se samozřejmě lišilo, u učitelů, kdy jsme se zaměřili spíše na podporu jistých metod ve výuce, zatímco u žáků jsme se více zaměřili na určité metody řešení problémů.

Výcvik se odehrával následovně: první 2 dny se zaměřovaly na výběr problému a metody, které nám pomůžou projekt vyřešit, případně upravit natolik, aby se jeho řešení stalo snazším, poté se daný tým pokoušel vyřešit daný problém pomocí metodiky Rapid prototyping.

V pátek na konci tréninku se konaly prezentace jednotlivých řešení. Na tyto prezentace byli pozváni lidé z veřejnosti, aby sdělili svůj názor a případně podali drahocennou zpětnou vazbu.

Celkově byl projekt hodnocen velmi kladně, ať už hosty či školenými studenty a učiteli.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek