Co je to NHL ?

Co je to NHL? Kdo ji hraje? Představuje Štěpán Beran.

Štěpán Beran, vedoucí rubriky Sport

Základní info 

National Hockey League, nejlepší hokejová liga světa: hraje ji 31 týmu z USA a Kanady, brzy se však dočkáme týmu ze Seattlu, který ligu doplní za dva roky a srovná počet týmů na 32. Liga je rozdělena na Západní a Východní konferenci a na Atlantickou, Centrální, Pacifickou a Metropolitní divizi. V západní konferenci je 15 týmu, také se tam přidá Seattle se svým týmem, ve východní je už 16. týmů nějakou chvíli. Tento systém však nedává úplně smysl, protože se mezi sebou mohou utkat 1. a 3. tým konference hned v prvním kole play-off. Často se tak stává, že vidíme každý rok stejné zápasy na začátku play-off, jako je Toronto – Boston. Každý tým odehraje v základní části 82 zápasů, play-off se hrají série BO7 aneb série na 4 výhry. Do play off postupují tři nejlepší celky z každé divize. Zbylá čtyři místa divoké karty, což jsou další dva nejlepší týmy z každé konference podle počtu bodů. V rámci jedné konference tak mohou do play off postoupit jen tři týmy z jedné divize, kdy jich z té druhé postoupí pět. Každý tým má svou “farmu” – tým v AHL, nižší soutěži, kde si vychovává mladé hráče pro svůj hlavní tým.

Speciální zápasy

Občas se hrají speciální zápasy, jako jsou například zápasy pod širým nebem 1. ledna, zápasy v retro dresech nebo například zápasy hrané na jiném než severoamerickém kontinentu. Týmy a místa jsou do těchto zápasů vybírány zpravidla náhodně, nebo podle toho, kde to nejvíce vydělá.

Global Series – Zápas nebo zápasy hrané mimo kontinent Severní Ameriky, často se tak jedná o zápas každého z týmů NHL s nějakým místním klubem a pak vzájemný zápas s jiným klubem NHL, který také přiletěl. V Česku se tak můžeme příští rok těšit na zápas Bostonu s Nashvillem.

Heritage Classic –  Jako jediná z uvedených je držena nefrekventivně, tudíž není stanoveno, že by se musela hrát každý rok a jde o hru pod širým nebem v retro dresech, které tým používal někdy v minulosti

Winter Classic – Jeden zápas hraný pod širým nebem na nový rok, drží se od roku 2008, letos si tento zápas zahrají Nashville s Dallasem.

Stadium Series – Zápasy hrané na stadionech pro Baseball / Americký fotbal v Lednu, Únoru nebo Březnu

Češi v NHL 

V NHL hraje 28 útočníků a 4 brankářů České národnosti více či méně úspěšných. Nejúspěšnější je David Pastrňák z Bostonu, který vede tabulku celé NHL v počtu vstřelených gólů. Velice úspěšný je i Jakub Vrána z Washingtonu, který je v TOP 10 střelců soutěže. Další čeští hráči jako Voráček, Krejčí, Simon a Hronek jsou stabilními pilíři svých týmů a jejich produkce je v lepších číslech, do této skupiny patří hned několik dalších hráčů jako Palát, Faksa, Frolík. Další skupina hráčů jsou hráči kteří pendlují mezi Farmou a Hlavním týmem, tam patří hráči jako Filip Zadina, David Kaše nebo Filip Chlapík. 

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek