STUDENT JIŘÍ VOJTĚCH JEDNAL O SPOLUPRÁCI S HOLANDSKOU VYSOKOU ŠKOLOU

Student Jiří Vojtěch je zapojený do mnoha různých projektů, spojených především s vývojářským Studiem 301. Vede semináře pro své mladší kolegy. Uvažuje o studiu na vysoké škole v Holandsku a v létě se na jedné vysněné byl podívat. Po domluvě s ředitelem školy Radko Sáblíkem jím byl vyslán, aby se pokusil navázat spolupráci s touto vysokou školou v Bredě, která se zaměřuje na vývoj počítačových her a patří v tomto oboru ke špičce na světě. Nejen o tom se dočtete v následujícím rozhovoru.

Začneme jednoduchou otázkou, na rozjezd. Odkud jsi na naši školu přišel a proč?

Na školu jsem přišel z osmiletého soukromého gymnázia (GMVV). Brzy jsem zjistil, že gymnázium není pro mě. Vždycky jsem chtěl vytvářet hry a připadalo mi, že SSPŠ by mohla být místo, kde bych se tímto směrem mohl rozvíjet. Naštěstí jím opravdu je.

Patříš mezi významné zastánce nového systému výuky od třetího ročníku v oboru Informační technologie. Dokonce jsi ho obhajoval i v diskusi s Českou školní inspekcí. Proč?

Jsem spokojený s tím, že můžu dělat to, co mě baví. Specializace již na střední škole je podle mě velkou výhodou pro ty, kteří vědí, co chtějí dělat. Pro ostatní jsou tu gymnázia.

Jaký je tvůj nejoblíbenější předmět?

V této chvíli je to MVOP, důvod je docela jasný: zlepšuji se v tom, co mě baví a čím se chci jednou živit. V předchozích ročnících to bylo programování.

Jsi zapojený do mnoha školních projektů, o letních prázdninách jsi chodil na semináře do Studia 301, byl jsi jako dozor na kempu prvních ročníků, sám vedeš pro prváky seminář z vývoje her. Jak přitom zvládáš klasické studium?

Nikdy si nepřipouštím, že bych snad něco neměl stihnout. Známkami se pohybuji na hranici vyznamenání, někdy ho mám, jindy ne. Podle mě je to jenom o správném managementu času. A navíc, když dělám to, co mě baví, jdou věci snadněji.

O čem je ten seminář pro studenty prvních ročníků?

Mým cílem je prvákům předat základy práce s herním enginem Unity. Snažím se hlavně o to, aby se dozvídali věci, které pro mě byly obtížné dohledat – protože ty jednoduché si studenti můžou dohledat sami doma.

Co děláš v rámci Studia 301? A co si na něm nejvíce ceníš?

Ve Studiu 301 pracuji na různých projektech, nejčastěji jako programátor. Skrze 301 jsem taky mohl vydat hru pro telefony s operačním systémem Android, která se jmenuje „Connect!“. Nejvíce si cením toho, že se mám na koho obrátit, když řeším nějaký problém ve vývoji her. Igor Žmajlo, Kryštof Toman i Michal Jareš nám vždy rádi pomůžou.

Jaké je téma tvého studentského projektu? Můžeš nám ho popsat a případně uvést i svůj pracovní tým?

Náš projekt je Fruit Ninja VR. Použili jsme název a základní princip ze hry Fruit Ninja, sloučili jsme ho s naším nápadem a výsledkem je tenhle projekt. Náš pracovní tým se skládá ze 4 lidí (včetně mě). Já zastávám funkci manažera týmu a programátora. Jakub Petr se stará o UX, VFX a level design. Marie Chlebečková tvoří grafiku. A Matěj Kaločai je hlavní programátor.

V létě jsi byl na vysoké škole v Holandsku a teď jsi tam letěl znovu. Po domluvě s ředitelem naší školy ses tam pokusil domluvit spolupráci. Můžeš nám tuto vysokou školu představit?

Breda University of Applied Sciences je univerzita ve „studentském“ městě Breda, asi hodinu cesty vlakem od Amsterdamu. Na této univerzitě je možné studovat mnoho oborů. Mě zajímá vývoj počítačových her, ale lze studovat například i marketing nebo cestování a turistický ruch.

A co ta spolupráce? Jak nadějně tvoje jednání vypadala?

Mluvil jsem s rektorem fakulty počítačových her a médií. Byl z naší nabídky na spolupráci nadšen a vypadal, že to bere naprosto seriózně. Doufám tedy, že se nám podaří něco zajímavého vyjednat. V současné chvíli je jednání na samém začátku, a tak žádné konkrétní informace zatím nemám.

Proč uvažuješ o studiu v Holandsku, a ne třeba na některé z českých vysokých škol?

Mám pocit, že české vysoké školství je více teoretické a já preferuji praxi a konkrétní projekty. Navíc nevím o žádné škole v Česku, která by mi nabídla učitele, kteří se podílejí na vývoji her, které v herním průmyslu něco znamenají. Také mi neumožní brigádu/stáž/práci v AAA firmách. Díky tomu, že Univerzita v Bredě je 4. nejlepší vysoká škola pro vývoj počítačových her na světě, je pravděpodobné, že ze studia na této univerzitě získám více zkušeností než kdekoli u nás v Česku.

Na zdi mezi druhým a třetím patrem visí tvůj výrok. Můžeš ho zopakovat, a ještě trochu rozvést?

„Když má člověk o něco opravdu zájem, musí si sám vyhledávat informace, knížky, články, osoby, a ne čekat na to, až mu to někdo strčí až pod nos.“ V tuto větu prostě věřím. Také díky ní jsem začal prozkoumávat zahraničí a dívat se po vysokých školách jinde než jen u nás.

Děkujeme za rozhovor.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek