RÝSUJE SE ZAJÍMAVÁ SPOLUPRÁCE MEZI SSPŠ A KRÁLOVEHRADECKÝM KRAJEM

Již podruhé v krátké době se představili ředitel a studenti Smíchovské SPŠ v Hradci Králové. Tentokráte na Veletrhu digitalizace ve vzdělávání. Proběhla také jednání o spolupráci na tvorbě obsahu pro digitální vzdělávání.

„Dokument Strategie 2030+ je nejlepším, který jsem kdy četl. Možná i proto, že má jen sedmdesát stránek, na rozdíl od jiných strategií, které jich mají přes tři sta,“ říká na úvod Veletrhu digitalizace ve vzdělávání v prostorách krajského úřadu v Hradci Králové Ivan Pilný, nyní aktivní důchodce, bývalý vrcholný představitel firmy Microsoft, telefonního operátora, také však ministr financí, náměstek na Ministerstvu průmyslu a obchodu, zmocněnec pro digitalizaci ve vzdělávání, „Jistě vám ho představí ve svém vystoupení ředitel Radko Sáblík. Ale ten dokument mi dává naději, že by se něco v českém školství opravdu mohlo změnit.“

Na akci Královehradeckého kraje není ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík sám, doprovázejí ho tři studenti, třeťák Karel Škába a prváci Filip Souček a Jan Hlaváček. Ti u stánku školy prezentují studentské projekty, konkrétně virtuální prohlídky Osvětimi a Terezína. A je o ně značný zájem v přestávkách mezi vystoupeními. Přicházejí i učitelé z ČVUT, ale i zástupci z různých firem. Zpovídají nejen ředitele, ale i přítomné studenty.

Konferenci zaštiťuje náměstkyně hejtmana Královehradeckého kraje a radní pro školství Martina Berdychová. A právě s ní a jejím poradcem Ivanem Pilným přes hodinu jednají Radko Sáblík a Tomáš Berka, absolvent jeho školy, teď už i učitel. A také ředitel Mediálního domu Preslova. Tématem schůzky je vybavení místního studia a také spolupráce na tvorbě obsahu pro digitalizaci ve vzdělání. Dojde také k diskusi, kde hledat pro projekt peníze a kdo by mohli být další partneři.

Po polední pauze přichází Radko Sáblík k mikrofonu a dle přání organizátorů má hned dvě prezentace. Jednak představení své školy a také již zmíněné Strategie 2030+, na které se podílel jako člen osmičlenného expertního týmu. Jeho vystoupení je vesměs přijímáno kladně, následně na něj prší dotazy. Proto se jeho vystoupení z půl hodiny protáhne skoro na dvojnásobný čas.

„Pane řediteli, měla bych k vám prosbu,“ říká při loučení pracovnice odboru školství Královehradeckého kraje Alena Svátková, „Nemohl byste k nám přijet a promluvit k ředitelům našich středních škol? Představit jim, jak ke vzdělávání přistupujete vy, ukázat jim příklady dobré praxe?“

„Jsem na tom časově dost bídně,“ povzdechne si Radko Sáblík, „Ale zkusím si čas udělat. Určitě se domluvíme,“ slibuje vzápětí a tvář místní úřednice se rozjasní.

Tomáš Berka, ředitel MD Preslova

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek