ROBOSOUTĚŽ 2019 PRO STŘEDOŠKOLSKÉ TÝMY

I v letošním roce probíhá Robosoutěž pro středoškolské týmy, konaná pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a firem MathWorks, HUMUSOFT a ŠKODA AUTO a.s. Soutěž je určena pro tříčlenné středoškolské týmy z České republiky. Úkolem každého týmu bylo sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu co možná nejlépe. Týmy své síly změřily při společné soutěži sestrojených robotů ve čtyřech samostatných předkolech v úterý dne 19.11.2019, ve středu dne 20.11.2019, ve čtvrtek dne 21.11.2019 a v pátek dne 22.11.2019. Z každého předkola postupuje 8 týmů do finálového kola, které se uskuteční v pátek 13.12.2019.

Jaroslav Kořínek, pedagog

Cílem letošní úlohy je sestavit a naprogramovat robota tak, aby v časovém limitu 90 s samostatně bez jakékoliv další pomoci (ovládání robota pomocí hlasu, bluetooth či jiných komunikačních kanálů není dovoleno) přejel co nejrychleji horský hřeben, který je představován rozmístěnými překážkami.

Na tuto soutěž jsme se připravovali se studenty třetích a čtvrtých ročníků v rámci volitelného výběrového předmětu Robotika.

Do soutěže bylo nakonec přihlášeno 5 soutěžních týmů.

Tým THC: Karel Sylvar, Jiří Patejdl, Marek Langer ze 4.D

Tým Teoreticky …: Kryštof Řezáč, Petr Jiříček, Tomáš Kučera ze 3.B

Tým CBD: Vojtěch Váša, Petr Vobořil a Jan Kaucký ze 4.B

Tým Jamal Squat: Ondřej Jaroš, Petr Jelínek, Tomáš Brožek ze 3.C a Jakub Trejbal 3.A

Tým Horký: Ondřej Pospíšil, Martin Zvelebil, Michal Ninger a Jakub Plachý ze 3.K

Vlastní předkolo probíhalo tak, že všechny soutěžící týmy měli tři jízdy. Z každé jízdy se započítávaly body a prvních 16 týmů pak postupovalo do druhého kola vyřazovacích jízd. V pátek bylo přihlášeno 44 soutěžních týmů, což bylo o 10 více než v předcházejících předkolech.

Do druhé části postoupily dva týmy. Tým Teoreticky… studentů 3.B a tým THC ze 4.D. Druhá část pak probíhala formou vyřazovacích jízd dvou týmů formou dvojitého postupového pavouka. Polovina týmů, ti, co prohráli, měla možnost mezi sebou opět soutěžit, čímž byla zajištěna větší šance na úspěch. Z této části soutěže postupovalo osm nejlepších týmů do prosincového finálového kola. Tým THC skončil bohužel na devátém místě. Tým Teoreticky… získal páté místo a postoupil tedy do finále.

Během soutěže se ukázaly některé postřehy, které bychom rádi zohlednili v přípravě na další ročníky. Nejzásadnější je nutnost vytvořit ve škole pořádný soutěžní polygon (soutěžní plochu). Ve škole máme bloky, ze kterých se modeluje profil soutěžní trati, vytvořené z polystyrenu opatřeným lepící páskou pro zpevnění ploch. Na výuku a modelování situací to v podstatě stačí. Na přípravu k soutěži již nikoliv, neboť tato trať vykazuje jiné mechanické vlastnosti než trať soutěžní, která je vyrobena z pevných dřevěných bloků opatřených laminovanými hranami.

Tím spíš považuji úspěch týmu Teoreticky … studentů Kučery, Jiříčka a Řezáče ze 3.B za vynikající, neboť se dokázali s technickými obtížemi vypořádat.

Přejme jim úspěch ve finálovém kole.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek