PRACOVNÍKA MUZEA AUSCHWITZ ZAUJALA ROZŠÍŘENÁ REALITA

Ředitel a studenti Smíchovské SPŠ představili výstupy projektu Osvětim pracovníkům Muzea Auschwitz. Následný program v Krakově naboural celodenní déšť, dobrou náladu studentům však nepokazil.

V poněkud pošmurném listopadovém počasí vyráží skupina studentů Smíchovské SPŠ do polského Krakova. Jejich poznávací cesta je financována z grantu zřizovatele, který připravil a podal student čtvrtého ročníku Adam Skokan. Ten také vymyslel a zajistil celý program, za pomoci spolužáka Luboše Klucha. Ten je nyní pověřen ředitelem školy, aby jako dozor linkovým autobusem dopravil většinu z osmnácti studentů do Krakova, zatímco další část výpravy automobilem Adama Skokana cestuje napřed do Osvětimi, konkrétně za představiteli Muzea Auschwitz.

Jednání jsou přítomni čtyři pracovníci vzdělávací sekce Muzea Auschwitz, a také technický a umělecký ředitel Centra pro výzkum genocid Terezín, se kterým Smíchovská SPŠ úzce spolupracuje. Tu zastupuje ředitel Radko Sáblík, učitel Igor Žmajlo a studenti čtvrtého ročníku Adam Skokan, Robin Bezák a Patrik Tsidina. Hostitelům předvádějí virtuální prohlídky Osvětimi a Terezína. A také využití rozšířené reality přes mobilní telefon.

„Máme teď značné starosti s přípravou oslav sedmdesáti pěti let od osvobození tábora,“ vysvětluje jeden z pracovníků muzea, „Ale po jejich skončení navrhuji svolat další setkání. Přivedl bych i další kolegy z jiných sekcí. Především rozšířená realita mě zaujala, v té vidím značný potenciál,“ shrnuje své pocity. Naopak tři jeho kolegyně jsou dost rozpačité, více než z představeného projektu spíš z využívání moderních technologií. Jedna z nich dokonce odmítla nasadit si speciální brýle, neboť dle jejích slov by tím ztratila kontakt s reálným okolím, přišla by o svou identitu. Zástupci Smíchovské SPŠ takovou reakci však berou s nadhledem, nejde pro ně o nic nového. Mnozí lidé mají z nových moderních technologií strach, většinou do doby, než si je vyzkouší. Pak naopak oceňují jejich přínos, jsou z „reálnosti“ virtuální reality zaskočeni a mnohdy i ohromeni.

Zatímco s pány Šimonem Krbcem a Pavlem Chalupou z Centra pro výzkum genocid Terezín míříme zpět do Prahy, ředitel Smíchovské SPŠ se studenty pokračují v cestě do Krakova, kde se setkají se zbytkem účastníků poznávacího zájezdu. Během něho navštíví různé památky, mimo jiné také Muzeum letectví či starobylý klášter.

„Škoda, že se tak zkazilo počasí a my museli náš program redukovat,“ lituje Adam Skokan souvislého a trvalého deště, místo výletu na vyhlídku je právě s kolegy v nákupním centru.

„Ale jinak všechno proběhlo super,“ kontruje Lukáš Kluch, kterého ještě zítra čeká poslední úkol, dopravit své spolužáky linkovým autobusem zpět do Prahy.

Igor Žmajlo, pedagog

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek