PRACOVNÍKA MUZEA AUSCHWITZ ZAUJALA ROZŠÍŘENÁ REALITA

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
Ředitel a studenti Smíchovské SPŠ představili výstupy projektu Osvětim pracovníkům Muzea Auschwitz. Následný program v Krakově naboural celodenní déšť, dobrou náladu studentům však nepokazil.

V poněkud pošmurném listopadovém počasí vyráží skupina studentů Smíchovské SPŠ do polského Krakova. Jejich poznávací cesta je financována z grantu zřizovatele, který připravil a podal student čtvrtého ročníku Adam Skokan. Ten také vymyslel a zajistil celý program, za pomoci spolužáka Luboše Klucha. Ten je nyní pověřen ředitelem školy, aby jako dozor linkovým autobusem dopravil většinu z osmnácti studentů do Krakova, zatímco další část výpravy automobilem Adama Skokana cestuje napřed do Osvětimi, konkrétně za představiteli Muzea Auschwitz.

Jednání jsou přítomni čtyři pracovníci vzdělávací sekce Muzea Auschwitz, a také technický a umělecký ředitel Centra pro výzkum genocid Terezín, se kterým Smíchovská SPŠ úzce spolupracuje. Tu zastupuje ředitel Radko Sáblík, učitel Igor Žmajlo a studenti čtvrtého ročníku Adam Skokan, Robin Bezák a Patrik Tsidina. Hostitelům předvádějí virtuální prohlídky Osvětimi a Terezína. A také využití rozšířené reality přes mobilní telefon.

„Máme teď značné starosti s přípravou oslav sedmdesáti pěti let od osvobození tábora,“ vysvětluje jeden z pracovníků muzea, „Ale po jejich skončení navrhuji svolat další setkání. Přivedl bych i další kolegy z jiných sekcí. Především rozšířená realita mě zaujala, v té vidím značný potenciál,“ shrnuje své pocity. Naopak tři jeho kolegyně jsou dost rozpačité, více než z představeného projektu spíš z využívání moderních technologií. Jedna z nich dokonce odmítla nasadit si speciální brýle, neboť dle jejích slov by tím ztratila kontakt s reálným okolím, přišla by o svou identitu. Zástupci Smíchovské SPŠ takovou reakci však berou s nadhledem, nejde pro ně o nic nového. Mnozí lidé mají z nových moderních technologií strach, většinou do doby, než si je vyzkouší. Pak naopak oceňují jejich přínos, jsou z „reálnosti“ virtuální reality zaskočeni a mnohdy i ohromeni.

Zatímco s pány Šimonem Krbcem a Pavlem Chalupou z Centra pro výzkum genocid Terezín míříme zpět do Prahy, ředitel Smíchovské SPŠ se studenty pokračují v cestě do Krakova, kde se setkají se zbytkem účastníků poznávacího zájezdu. Během něho navštíví různé památky, mimo jiné také Muzeum letectví či starobylý klášter.

„Škoda, že se tak zkazilo počasí a my museli náš program redukovat,“ lituje Adam Skokan souvislého a trvalého deště, místo výletu na vyhlídku je právě s kolegy v nákupním centru.

„Ale jinak všechno proběhlo super,“ kontruje Lukáš Kluch, kterého ještě zítra čeká poslední úkol, dopravit své spolužáky linkovým autobusem zpět do Prahy.

Igor Žmajlo, pedagog

Daniel Handl

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek