Podnikatelé ze Smíchovské SPŠ mezi svými kolegy

V rámci Výročního setkání partnerů projektu „Můžeš podnikat“ se potkali podnikatelé ze Smíchovské SPŠ se svými zkušenějšími kolegy. Ředitel školy Radko Sáblík zaujal přítomné svým projevem a představenými aktivitami na své škole.

Konferenční sál domu Opero nedaleko Staroměstského náměstí se začíná zaplňovat. Převažují osoby středního a staršího věku, většinou úspěšní podnikatelé. Ale objevují se i mladé tváře, ty patří studentkám a studentům. Početnou skupinu mladých představuje delegace ze Smíchovské SPŠ, vedená jejím ředitelem Radko Sáblíkem. Skládá se z mladých absolventů, nyní učitelů, a studentů. Jedno mají ale všichni společné, sami se zabývají provozováním živností, podnikáním.

Pozvánku na akci obdrželi od paní Terezy Podhorské, která je manažerkou projektu „Můžeš podnikat“, v rámci kterého docházejí úspěšní podnikatelé za studenty do škol a vysvětlují jim, že podnikání má smysl. Poskytují jim i své rady. Bezpochyby zajímavostí je, že za své přednášky a besedy nejen že nemají žádnou odměnu, ale dokonce za svá vystoupení ještě platí do společné kasy. Projekt je totiž financován pouze ze zdrojů asi sto šedesáti podnikatelů, kteří se do něho doposud zapojili.

Na začátku slavnostního večera představují vedoucí projektu jeho výsledky, bilancují minulost a osnují plány do budoucna, s nutnou dávkou optimismu. Pak se znovu chopí mikrofonu paní Tereza Podhorská, aby na pódium přivedla dalšího řečníka.

„Smíchovská střední průmyslová škola je příkladem pozitivní deviace v českém školství,“ říká a hned pokračuje, „Zajišťuje obrovské množství aktivit pro své studenty, čímž je dobrým příkladem pro jiné školy a zcela výjimečná mezi školami. Ředitel Radko Sáblík je nositelem těchto inovací a změn a je moc dobře, že byl ministrem školství jmenován do expertní skupiny, která připravuje vizi českého školství do roku 2030. Jeho účast je pro nás nadějí, že se v českém školství něco skutečně změní. Jsem ráda, že přijal naše pozvání a že nás seznámí se svým pojetím vzdělávání.“

„Naopak já děkuji za možnost zde dnes vystoupit,“ bere si mikrofon ředitel Smíchovské SPŠ, „Rád bych na úvod řekl dvě důležité věci. Za prvé, že za klíčovou a zásadní roli v pozici ředitele školy považuji, abych vytvářel podmínky a prostředí pro možnost zaměstnanců a studentů se seberealizovat. A za druhé, stále zdůrazňuji, že nesmíme vychovávat studenty jen jako budoucí vykořisťované zaměstnance, ale také tak, že oni budou jiným lidem práci dávat. Ať již jako živnostníci nebo podnikatelé. O to se ve své škole snažím,“ dodává rozhodně.

Postupné odkrývání aktivit na Smíchovské SPŠ je přijímáno s velkým uznáním i radostí. Stejně tak jako představení několika Start-upů, které při škole fungují. Za jejich představiteli, kteří zde jsou přítomní, také o přestávce zamíří několik podnikatelů a domlouvá se s nimi na možné spolupráci.

Absolventi a učitelé Michal Kalista, Adam Přibyl, Jan Tesař a Tomáš Berka, spolu se studentem čtvrtého ročníku Lubošem Kluchem odcházejí asi ve čtvrt na deset večer. Radko Sáblík, další absolvent učitel Petr Štěpánek, student čtvrtého ročníku Robin Bezák a druhák Ondřej Hlaváč vydrží až do čtvrt na dvanáct. A pořád je o ně zájem, až do doby, kdy zamíří k přivolanému taxíku.

„Pořád se mě ptali, jako by nemohli uvěřit, že to, co jste představoval, tak to na škole opravdu funguje,“ svěřuje se Robin Bezák, „Někteří také nemohli uvěřit, že jsme státní škola a ne soukromá,“ dodává.

„Tak za chvíli nashledanou,“ usmívá se Radko Sáblík, unavený ale spokojený, na dvoře školy se loučí se svými kolegy a otevírá dveře svého automobilu. Ke svým slovům má důvod, do školy přijíždí každý den na šestou hodinu ranní, a to je už opravdu za pár.

Michael Kalista, vedoucí PR oddělení SSPŠ

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek