Auto z rozdrceného dřeva a rostlinného odpadu?

Kromě ekologičtějších paliv je třeba hledat a vyvíjet materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Jáchym Fojtík, student

Důvodem, proč je důležité hledat alternativní materiály pro výrobu automobilů je potřeba snižovat uhlíkovou stopu tvořenou výrobou jednotlivých dílů. Výroba těchto materiálů představuje velkou zátěž pro životní prostředí. Kromě toho je třeba vyvíjet materiály s větší životností, než mají ty současné.

V Japonsku byl nedávno představen unikátní automobil, který se nese pojmenování NCV (Nano Cellulose Vehicle), k jehož výrobě byla z velké části využita nanocelulóza. Cílem je vyrobit vozidlo bez emisí.

Nanocelulóza je organický materiál, který se získává z organických materiálů, nejčastěji ze dřeva, které se drtí a následně máčí v kyselině. Tento materiál lze aplikovat na mnohé druhy materiálů, nebo vyrábět nanovlákna, která lze upravit do různých tvarů a velikostí. Velkou výhodou tohoto materiálu je nízká hmotnost a vysoká hustota, díky které je pevnější než klasická ocel.

V případě tohoto vozu byla nanocelulóza využita pro výrobu karoserie vozu, části kostry a některé komponenty v interiéru. Díky tomuto materiálu je vozidlo až o polovinu lehčí než vozy z běžných materiálů a mnohem odolnější.

Ředitel společnosti Tenneco, která se zabývá materiálovým inženýrstvím poukázal na odolnost materiálu: „Elektrické vozy budou mnohem odolnější než automobily vybavené motory s vnitřním spalováním a všechno ostatní ve vozidle bude muset být stejně odolné.“

Zatím není jasné, co tento vůz pohání, spekuluje se o tom, že využívá sílu vodíku, se kterou dosahuje rychlosti pouze cca 20 km/h.

Tento projekt je důkazem toho, že by se v budoucnu mohly vozy opět vyrábět například ze dřeva nebo biologického odpadu.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek