ROZHOVOR SE STUDENTEM ROKU 2018/19

Adam Skokan se stal Studentem ČR pro rok 2019, v soutěži o nejaktivnějšího studenta s názvem Středoškolák roku 2019 obsadil druhé místo. Zúčastňuje se s delegací Hospodářské komory ČR výjezdů do celé Evropy, kde zastupuje české studenty.

►Loňský školní rok byl pro tebe velmi úspěšný. Získal jsi i dvě prestižní individuální ocenění. Kterého si více ceníš a proč?

Být studentem roku je pro mě velká čest a vážím si toho. Avšak více si cením ocenění druhého nejlepšího středoškoláka roku, protože byl někdo lepší. To mě dokáže nabít a více se soustředit na své projekty.

►Byl jsi vícekrát součástí delegace Hospodářské komory. Jaká je tam tvoje role?

Ačkoliv jsem s Hospodářskou komorou své projekty začínal a velice mi se začátkem pomohla, dnes už se oddělujeme a na výjezdy jezdíme souběžně. Naše škola se od října připojuje do European Alliance for Apprenticeships, kde máme roli běžného člena. Já se starám o to, aby škola mohla hájit své zájmy a dostali jsme nové příležitosti, pro studenty. Hospodářská komora je členem již od minulého roku. 

►Jaký je tvůj nejzajímavější zážitek ze spolupráce s Hospodářskou komorou?

Určitě to bude loňský výjezd do Vídně. Byl to neuvěřitelný zážitek, jak pro mě osobně, tak i pracovně. Tolik zkušeností jsem se za jeden týden ještě v životě nezískal.

►Získal jsi některé dobré kamarády ze zahraničí?

Zajímavá otázka, ale většinu svých kamarádů mám z ciziny, scházíme se jednou za pár měsíců a jinak jsme ve spojení po internetu. Pocházejí z různých koutů celé Evropy.

►Zastupuješ Smíchovskou SPŠ, pracuješ pro Asociaci virtuální a rozšířené reality. Co ti tyto aktivity přinášejí?

Určitě rozhled. Přinášejí mi všeobecný rozhled hlavně na dnešní trh práce a dokážu se lépe orientovat. Já poté nejradši pomáhám mým kamarádům a snažím se jim pomoct taky.

►Někteří učitelé aktivity studentů podporují, jiní jsou zdrženlivější. Tvrdí, že by student měl především sedět v lavici na hodinách a začít se profilovat, až ukončí střední nebo i vysokou školu. Jaký je tvůj názor?

Dnes je mnoho způsobů, jak se může člověk uplatnit. Učitelé klidně můžou mít pravdu, ať student studuje, sedí v lavici jak na střední, tak na vysoké. Ale tímto způsobem si člověk zvyká na to, že to bude dělat po škole celý život. Bez žádné změny, bez inovace, bez jakékoliv změny hned po tom, co dokončí vysokou školu. Pokud to dotyčnému vyhovuje, ať si touto cestou jde. Já si volím cestu atraktivnější a změny mám rád, inovace podporuji a zítra chci být lepší než dnes.

 ►Čeho si nejvíce ceníš na Smíchovské SPŠ?

Nejvíce oceňuji flexibilitu. Ten, kdo chce vrcholově sportovat, může sportovat. Ten, kdo chce být ve škole, s posledním zvoněním dne jet domů a hrát hry, taky může. Kdo chce dělat projekty, příležitosti taky má a může. To je myslím dnes velmi důležité, a ne každý to dokáže ocenit.

►Patříš k nejvíce aktivním studentům Smíchovské SPŠ. Často tak nejsi ve škole na vyučování. Jak si hlídáš, abys neměl problémy v hodnocení předmětů?

Není řešení tvrdohlavě do školy prostě nechodit vždycky je dobré se s učitelem dopředu domluvit a problémy nejsou. Někdy je to těžší, někdy lehčí, ale vždy se dá najít kompromis. Jsou to přece taky lidi, jako všichni my ostatní.

►Hovořil jsi, že bys chtěl studovat v zahraničí. Proč a proč ne v Česku?

A kde v zahraničí? Aktivně jsem se ještě nerozhlížel po vysoké škole, ale určitě bych chtěl do zahraničí. Nové prostředí a nový jazyk mě nabije, oživí a myslím si, že budu ještě aktivnější. Je to kvůli té velké změně. Zatím mě nejvíce lákají severské státy.

Děkujeme za rozhovor.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek