INTERNETOVÁ IDENTITA

Každodenní součástí života většiny z nás se během posledních let staly sociální sítě. Je úplně jedno, jestli používáte všechny, nebo například jen Messenger od Facebooku.

Jakmile máte účet na jakékoliv sociální síti, už nemůžete vědět kdo může vidět vaše data, nebo osobní informace, které jste této sociální síti svěřili. Světově je nejrozšířenější Facebook, ale poslední dobou zejména mezi mladými lidmi nabývá na popularitě Instagram. Jak ale spousta lidí ví, Instagram patří Facebooku, takže když například nechcete mít z jakýchkoliv důvodů facebookový účet, ale účet na Instagramu máte, tak Facebook, nebo jak spousta lidi vtipkuje, jeho autor Mark Zuckerberg má vaše informace úplně stejně, jako byste měli účet přímo na Facebooku. Pro některé z nás, například ze starší generace bývá toto zjištění často šokem, ale takový už svět internetu je. Nevíte, jaké informace o sobě vědomě, nebo nevědomě prozrazujete a kdo k nim může mít přístup. Mezi další velmi populární chatovací aplikace patří například WhatsApp. Tato aplikace je velmi oblíbená i mezi staršími generacemi, a stejně jako Instagram, i WhatsApp patří Facebooku.

Virtuální přátelství

Samozřejmě k sociálním sítím jako je Facebook neodmyslitelně patří i lidé, se kterými jsme ve spojení; takzvaní „PŘÁTELÉ“. Je to kruh lidí, se kterými můžeme sdílet spoustu informací a událostí z našeho života, a to i těch, které nechceme na svém profilu říkat veřejně. Stačí si jen nastavit že daný status nebo příspěvek chceme sdílet pouze s přáteli a skutečně jej nikdo mimo vaše přátele nevidí. Tedy doufáte a věříte v to… Samozřejmě jelikož se jedná „jen“ o Facebook, tak proč nepřijmout žádost o přátelství týhle superpěkný holce? No, pár nápadů by bylo… Nemusí být tak hezká, jak vypadá ne své profilové fotce, nemusí to být dokonce ani slečna, dívka žena… A podobně… Spousta nevýhod sociálních sítí, o kterých mluví všichni pořád dokola… Jedna věc ale způsobuje problémy, které si i během konverzace uvědomujeme i my sami…

Absence zábran

Na Instagramu není neobvyklé, že na vás ze všech stran svítí návrhy různých účtů, které můžeme sledovat… A algoritmy nám

nabízí samé účty se spoustou sledujících a podobně… A není nijak překvapivé, že tyto účty (vyjma celebrity) patří mladým dívkám ve věku někde mezi čtrnácti a dvaceti pěti lety. A ještě častěji vidíme na jejich profilových obrázcích velmi vyzývavé fotografie, například ve spodním prádle a podobně. Mnohdy, když se ale s těmito dívkami začnete bavit, nebo spíše psát, zjistíte, že ve skutečnosti byste vůbec nečekali, že vyfotí takovéto odvážné fotografie… Jedná se povětšinou o dívky, které se v kolektivu chovají spíše tiše… Protože jejich internetové já je naprosto odlišné od reality. Mnohdy ale tohle není vše. S touto aktivitou na sociálních sítích často mohou souviset i sociálně patologické jevy. Ty ale nejsou tématem tohoto článku a možná se jimi budu zabývat v nějakém z následujících článků.

Závěrem

Každý z nás si musíme uvědomit, že naše počínání na sociálních sítích může hodně ovlivnit, a to zejména negativně, i náš běžný každodenní život a mezilidské vztahy. Proto apeluji na každého, respektive každou z vás, abyste před tím, než něco, cokoliv umístíte na sociální síť zauvažovali nad tím co můžete svými fotkami a statusy způsobit nejen sobě, ale i lidem okolo vás.

Radek Neumann, student

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek