BETLÉMSKÝ ZAČÁTEK

Přinášíme reportáž ze slavnostního zahájení školního roku 2019/20

Roku 1413 zde naposledy kázal mistr Jan Hus, o více než 600 let později v místě tolik historicky významném a svátečně ozářeném zahajuje školní rok 2019/20 Smíchovská střední průmyslová škola. Je zde cítit zcela odlišná atmosféra než se na první školní den očekává. Všichni si uvědomují, že se nenacházíme jen tak v ledajaké budově, ale v Betlémské kapli. 

Do působivě nasvícené kaple postupně vcházejí studenti a pedagogové. Všichni se překvapeně rozhlížejí po interiéru místa, kde kázal již zmiňovaný Jan Hus. Jeden ze studentů prvního ročníku se udiveně ptá svého spolužáka „Ty už jsi tady někdy byl? Já ani nevím, že tady něco takového je.“ 

Říkáte si, že tato kaple již má „pár let“ za sebou. Ano, má. Ale poté, co byla její velká část zbourána, v 1. polovině 50. let 20. století došlo ke znovuvybudování a nyní slouží mimo jiné jako slavnostní aula ČVUT a dalších významných institucí. 

Vraťme se k tomu, co se vlastně 2. září 2019 v Betlémské kapli událo. Na hodinkách odbila 13. hodina, všichni jsou již na svých pozicích a školní rok tak může být slavnostně zahájen. V momentě, kdy k řečnickému pultíku přichází ředitel školy, Ing. Radko Sáblík, se více než 600 studentů pomalu utiší a zaposlouchá se do slov ředitele školy. Zejména studenti prvního ročníku mlčky sledují a poslouchají slovo za slovem. Občas se pousmějí, ale opět rychle zvážní, když je jim na srdce kladeno, že možností mají na této škole mnoho, stačí jen chtít a jejich rozvoji nebude nijak bráněno. Naopak jim bude napomáháno k osobnímu růstu. 

 

Po informací nabitém proslovu ředitele Ing. Radko Sáblíka se slova chopí jeho zástupce, Mgr. Zbyšek Nechanický, který postupně představuje kompletní učitelský sbor. Po představení jednotlivých kantorů je slyšet mohutný potlesk studentů, který musí zahřát každého z nich u srdce, protože ví, že si ho nejen studenti váží.

Následně se mikrofonu opět ujímá ředitel školy a představuje absolventy, kteří budou studentům předávat své znalosti a „skills“. Mezi nimi je také nový učitel a absolvent školy Tomáš Berka, který při svém projevu kromě poděkování učitelskému sboru nezapomněl ani na přání studentům. Připojil se k němu mimo jiné i absolvent a nově též učitel, Jan Tesař, který studentům představoval nově otevřený „chytrý dům“ na Smíchovské průmyslovce, u jehož otevření byl i místopředseda vlády, Karel Havlíček, který svůj proslov shrnul i pro média: „Smíchovská střední průmyslová škola by mohla být vzorem pro ostatní školy v České republice. Mimo jiné i proto, že v současné době připravuje nový obor vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nadchla mě také příprava a projekty studentů v souvislosti s virtuální realitou.“. 

U slavnostního otevření nechyběl ani primátor hl.m. Prahy, Zdeněk Hřib, který mimochodem vyjádřil velký dík za to, že SSPŠ leží právě na území hlavního města. 

Studenti se místy až s podivem zahledí, když jim Jan Tesař, vedoucí laboratoře IoT, představuje „náš chytrý dům“ : „Laboratoř internetu věcí otevírá na Smíchovské střední průmyslové škole nové možnosti vzdělávání v oblasti SmartHome a SmartCity technologií. Rovněž bude sloužit také jako vývojová platforma pro studentské a maturitní projekty zaměřené do této oblasti průmyslu.  Výuka automatizačních procesů domácnosti a implementace moderních technologií do měst tak získává možnosti, které jsou v České republice, ale i v zahraničí na této školské úrovni naprosto jedinečné.“

Po představení dochází na vyhlášení tradičních anket. Studentem roku se stává Lukáš Rejnek, mezi sympaťáky kraluje Bc. Aramis Tochjan a oceněním kantor roku se může pochlubit Mgr. Zbyšek Nechanický. Sportovcem roku se stal Daniel Rádl.  

Na závěr celého slavnostního zahájení se v Betlémské kapli, kde se za dob Jana Husa kázalo v českém jazyce, dokonce zpívalo. A to, když studenti 3.K přáli svému učiteli Nathanu Němcovi, který v první školní den slavil své narozeniny. S Betlémskou kaplí se loučíme zpěvem a následným potleskem, což pouze umocňuje atmosféru dnešního dne, který rozhodně nebyl klasickým prvním školním dnem.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek