Podzimní tábor Kyberetické bezpečnosti

S kolegou Sýkorou jsme si říkali, že bychom rádi seznámili jednotlivé ročníky oboru “Kybernetická bezpečnost”. Proto jsme vymysleli řešení ve formě tábora ve stejném termínu jako kemp Mediálního domu SSPŠ. Celou akci jsme museli řešit velmi narychlo. Panu Sýkorovi se naštěstí povedlo najít areál poblíž chalupy jeho rodiny, kam od malička jezdí. Konkrétně šlo o Rekreační areál Tesla v Železných horách. V tom jsme měli výhodu, že jsme znali okolí a mohli dopředu plánovat venkovní aktivity. Už se nám ale nepodařilo zajistit žádné dostupné pronájmy autobusů a proto jsme se rozhodli zvolit cestu vežejnou dopravou. Vzhledem k našemu počtu jsme se museli rozdělit na menší skupiny a potkat se až v areálu.

Celkem jelo 64 studentů kybernetické bezpečnosti a 6 vedoucích ve složení: David Sýkora, Nathan Němec, Adam Přibyl, Michael Kalista, Tomáš Goj a Bratranec Davida Sýkory a náš přítel Josef Vopařil, který také do této lokality jezdí od malička a proto nám byl velmi přínosnou posilou.

Po příjezdu a ubytování jsme studenty rozdělili do týmu po šesti členech. Vždy po dvou studentech z každého ročníku. Vysvětlili jsme jim program na týden, který byl zpestřen především tím, že jednotlivé týmy budou muset soutěžit o jídlo, protože v areálu máme zaplacené obědy a večeře pouze do úterý. Dav se nám povedlo lehce uklidnit tím, že budou mít alespoň jistotu v každodenní snídani.

Dále jsme jim vysvětlili, že kromě jídla, mohou v soutěžích získat i body, za které si mohou následně koupit potraviny v našem eshopu, který jsme specielně pro tuto událost vytvořili. Po odeslání objednávky do eshopu, přijde jednomu z členů týmu zpráva na telefon se souřadnicemi, kde se nachází balíček s doručnou objednávkou. To mělo simulovat tzv. “Airdrop”, neboli shození balíku z letadla.

V úterý se týmy dopoledne vystřídali na několika stanovištích, kde se učili pracovat s mapou, buzolou a vázat uzly. Vysvětlili jsme studentům, že to jsou všechno dovednosti, které budou v následujících hodinách a dnech využívat.

Po obědě jsme týmům rozdali mapy a buzoly a ukázali mapu, na které bylo vyznačeno 12 bodů, v jejichž okolí byly rozmístěny baličky s jídlem. Následně jsme odstartovali “lov” a týmy se rozeběhly do lesa. Tato aktivita trvala až do 6ti hodin, kdy na studenty čekala poslední věčeře.

“Úlovky” týmů byly velmi různé. Jeden tým dokonce nepřinesl vůbec nic. Na druhou stranu jiný tým přinesl balíčků celkem 15, ze kterých mohli spokojeně jíst další dva dny.

Potraviny jsme naschvál vybrali tak, abychom studenty tlačili k přípravě složitejších pokrmů, aby si procvičili vaření v polních podmínkách. K tomu týmům sloužili kempingové propan-butanové vařiče.

Dalším dnem byla středa, kterou jsme zasvětili sportu a různým soutěžím. Každý vedoucí si vymyslel jednu aktivitu, ve které týmy proti sobě soutěžily. Utkat se proti sobě mohli v: rugby, šiškovém biatlonu, horolezectví, atd. Následně jim za to byly připočteny body do našeho eshopu.

Zpestřením byl v tomto dni kurz první pomoci, který pro nás připravil Červený kříž. Tím si prošli všichni studenti na táboře. Středa byla zároveň prvním dnem, kdy si týmy musely samy vařit. Tomu byla vyčleněna hodina a půl kolem poledne. Na závěr dne jsme všechny studenty odměnili vstupem do welness, který nabízel saunu, bazén a vyřivku.

Čtvrtek jsme zasvětili celodenní tůře. Týmy si musely zabalit jídlo na celý den a to včetně vody na vaření i pití. Zachytným bodem byl hrad Oheb, ke kterému jsme došli po deseti kilometrech. Na tomto místě jsme vyhlásili pauzu na oběd a odpočinek. V průběhu cesty jsme odměňovali studenty za držení tempa chůze, případně jsme vyhlašovali různé soutěže.

Dalé jsme pokračovali směrem zpátky do tábora. Cestu jsme si lehce zkrátili přes brod, který jsme společně přebrodili a pokračovali na poslední stanoviště před návratem.

Tímto stanovištěm byla lanovka přes široký potok, který mezitím připravil Pan Sýkora s Panem Vopařilem. Postupně se přes řeku pomocí lanovky přesunuli všichni studenti, až na skupinu studentů, kteří už byli natolik vyčerpáni a unaveni procházkou, že se vypravili do tábora přednostně.

Tento den byla původně plánována noční bojovka, ale tu jsme nakonec zrušili kvůli únavě studentů a skutečnosti, že nám nezbýval dostatek času, abychom bojovku připravili tak kvalitně, jak jsme chtěli. Večerní čas ale vyplnila jiná aktivita, která vznikla naprosto spontánně. Potřebovali jsme se zbavit nevyužité zásoby jídla a především sladkostí. Začali za námi proudit studenti s návrhy na výměnu provedených kliků za nějaké pamlsky, nebo potraviny. Nakonec se to zvrhlo na
2 hodiny cvičení. Rekordem bylo 120 kliků za pytel bonbónů. Dohromady se ten večer mohlo naklikovat zhruba tisíc kliků.

Další den jsme již museli areál opustit. Bylo vidět na studentech i na vedoucích, že jim celý týden dal pořádně zabrat. To ale neměnilo nic na tom, že si tento tábor všichni moc užili a mají mnoho vzpomínek o kterých si budou moci (snad) dlouho vyprávět.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek