TA HRA SE VÁM OPRAVDU POVEDLA!

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Marek Červenka, absolvent

Pět dní nabitých virtuální realitou, nadšení dětí, ale i jejich rodičů a prarodičů. Práce studentů Smíchovské SPŠ opět okouzlily návštěvníky festivalu ANIFILM v Třeboni.

„Pane, mohu vám něco říct?“ ptá se asi desetiletý klučina ředitele Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblíka.

„Samozřejmě,“ přitakává oslovený.

„Pane, ta hra se vám opravdu povedla,“ zableskne se v očích chlapce, ohýnky však vzápětí pohasnou, neboť musí jít domů se svou maminkou. Včera opouštěl VR zónu Smíchovské SPŠ až po slibu matky, že ho sem dnes znovu přiveze, teď ale ví, že se historie opakovat nebude. Smutně se podívá na jiného hráče, pak na svou oblíbenou hru Sněhuláci, to se opět objeví v jeho slzami zalitých očích záblesk, a pak už chvatně odchází.

Zmíněný hoch zaujal všechny svým osobitým herním stylem, kdy si lehl na zem a skulinou ve sněhové bariéře likvidoval zlé sněžné muže, přičemž neopakovatelně a v euforii mrskal nohama, různě se natáčel, prostě si hru užíval. Hru, vytvořenou před více než rokem současnými třeťáky Robinem Bezákem a Kryštofem Tomanem ze Smíchovské SPŠ. Cílem hráče je se ubránit štítem před koulemi sněhuláků a pistolkou naopak koulemi sněhuláky zasáhnout a eliminovat. Zpočátku sice po nich hráči házeli koulemi, ale poté, co třetí ovladač skončil odhozený na zdi, požádal ředitel školy studenty o přeprogramování jejich zdařilé aplikace. A tak se střílí.

„To snad není možné! To je skvěle udělaná textura,“ vykřikuje stavební inženýr, on si na rozdíl od jiných návštěvníků všímá detailů vymodelované pevnosti Terezín, tak jak dle historiků vypadala kolem roku 1800. Tato druhá ukázka vzbuzuje nefalšované nadšení starších, kteří se kochají procházkou pevností, ale i přeletem nad ní, velmi zdařile vyvedenými budovami. Ovšem u dětí jednoznačně vítězí přidaná scénka Igorem Žmajlem, garantem projektu, absolventem Smíchovské SPŠ, současným studentem třetího ročníku FIT ČVUT, ale také profesorem, který na své bývalé střední škole vyučuje předmět Vývoj aplikací v Unity. V rámci této scénky se z pozorovatele s brýlemi stává aktivní účastník, kdy velí četě vojáků, kteří na jeho povel střílí, ale také sám pálí z pušky či z děla. Aby ale bylo jasno, i dost dospělých si tuto možnost nenechá ujít.

„To si děláte legraci. Tohle vážně vytvářeli středoškolští studenti? A co je to proboha za školu?“ diví se dost často hosté festivalu.

„Pevnost Terezín během tohoto školního roku modelovalo třináct studentů v rámci svého maturitního projektu,“ ujišťuje opakovaně Radko Sáblík, a už ani neskrývá hrdost nad prací svých studentů.

Další obrovský a unikátní projekt školy Osvětim, tedy virtuální prohlídky táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau, se zde běžně neukazuje, pravdou však je, že je dost takých, kteří si tuto prohlídku přímo vyžádají. Jde většinou o starší osoby či odrostlejší děti. S výjimkou jedné asi jedenáctileté dívky, ale ta se prý o tuto historii zajímá, jak tvrdí její matka, která jí k virtuální návštěvě koncentračního tábora dává souhlas.

„To si musíš lehnout na záda a pak nad tebou přejede,“ radí asi dvacetiletý mladík své stejně staré přítelkyni, přes kterou se právě přehnalo kolové bojové vozidlo, třetí z ukázek Smíchovské SPŠ.

„Tak to jsem ještě neviděl,“ vrtí hlavou Michal Jareš, loňský absolvent smíchovské průmyslovky a člen Studia 301, kde tento produkt vznikl. Hledí přitom na slečnu, která si nejprve opravdu sedá na zem, a když se vozidlo přiblíží, lehá si na poslední chvíli na záda a v brýlích z těsné blízkosti sleduje podvozek vozidla.
Den co den se opakuje stejný obraz. Od deseti do šesti hodin, kdy je VR zóna otevřena, přicházejí houfy dětí, některé se vracejí. Vlastně ten čas neplatí docela, první zájemci tu jsou s předstihem, a zatímco jiné atrakce jsou již sbaleny, u VR zóny smíchovské průmyslovky se přetahuje. S chápavým úsměvem obsluhy restaurace Beseda, která také nemá to srdce houf dětí vykázat z prostor, který většinou začíná připravovat na večerní raut.

„Je škoda, že nemohou učitelé ze školy být tady a vidět, jak jsme úspěšní, jaký je zájem o naši školu. Možná by pak někteří měli větší pochopení pro naše zapojení do aktivit školy, začali by nás taky podporovat,“ říká řediteli Smíchovské SPŠ jeden z jeho přítomných studentů, vystřídá se jich celkem sedm, a dodává i svůj návrh, „Pane řediteli, nešlo by třeba na jeden den dát ředitelské volno a ukázat v něm všem učitelům, co všechno na naší škole děláme?“
„Dobrý námět,“ přikyvuje Radko Sáblík.

V pátek se v rámci festivalu představují herní studia, ti jsou zde ovšem jen pro tento den. Mezi nimi se prezentuje i Studio 301 s.r.o. Ne, název není náhodný, je odvozen od Studia 301 Smíchovské SPŠ, jehož název je zase odvozen od Laboratoře virtuální a rozšířené reality, která se nachází v učebně 301. Startup založili dva absolventi, pánové Igor Žmajlo a Michal Jareš, a třeťák Kryštof Toman. Dnes je zde ale reprezentuje Jiří Vojtěch, který s nimi spolupracuje a má svůj vlastní vývojářský tým, tvořený jeho spolužáky z druhého ročníku.

“Obešel jsem jednotlivá studia, seznámil se s jejich vývojáři a představil jim naše Studio 301,“ říká Jirka, když hovoří o dvouhodinovém networkingu. Je patrné, že dokáže dobře komunikovat a má i patřičné sebevědomí. To je ale podložené schopnostmi, které opakovaně prokazuje.

„Jsem moc rád, že jsem tady,“ balí věci Martin Slovák, prvák ze Smíchovské SPŠ, „Největší odměnou mi je radost dětí. A že jich tu dneska bylo,“ dodá mírně znaveným hlasem.

„Tahle akce se fakt vydařila,“ přidává se spokojeně další prvák Ondřej Hlaváč, který dostal od ředitele Smíchovské SPŠ velkou důvěru a stal se pro tento festival manažerem. Vše za školu organizoval, komunikoval s ředitelem festivalu, domluvil stánek, ale i ubytování v hotelu a přítomnost spolužáků na akci. Skoro by se ani nechtělo věřit, že mu šestnáct let bylo teprve před pár dny…

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek