Rozhovor: JAK SE STUDUJE NA HACKERA?

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

Uplatnění studentů Smíchovské střední průmyslové školy z oboru vzdělávání Kybernetická bezpečnost je sto deset procent, tvrdí s lehkou nadsázkou ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Vyzpovídali jsme tak studenta Jana Vacka.

Nejprve přijmi gratulaci ke třetímu místu ve Středoškolské kybernetické soutěži, kdy na počátku bylo čtyři tisíce studentů, a ve finálovém kole třicet čtyři studentů, z nichž hned osm ze Smíchovské SPŠ. A v celkovém pořadí druháci ze Smíchovské SPŠ z oboru Kybernetická bezpečnost obsadili druhé, třetí a šesté místo. Jak se na tento úspěch svůj i školy díváš ty?

Děkuji za gratulaci. Vůbec jsem nečekal takový úspěch. Jsem rád, že se naše třída tolik posunula v „hackerských“ znalostech a doufám, že to všechny inspirovalo k tomu, aby příště se do soutěže zapojilo více lidí.

Získal jsi nominaci do širšího reprezentačního týmu České republiky pro podzimní soutěž evropských středoškoláků a vysokoškoláků v kybernetické bezpečnosti. Jak se těšíš na letní program a co ten obsahuje?

Moc se těším na letní program. Program by nás měl připravit na evropské kolo. Je zamýšlen jako teambuilding. Předpokládáme, že si každý ze studentů projde několika workshopy, kde získáme nové znalosti. Minulý rok byl pořádán i tábor v lese, bez jakýchkoliv technologii, kde se zaměřovali hlavně na stmelování teamu. Nám výběrové workshopy začínají 24.-27.6. a naše příprava na to dostat se tam a ukázat co v nás je, je stále v plném proudu.

Proč si myslíš, že studenti Smíchovské SPŠ byli v této soutěži tak úspěšní?

Myslím si, že opravdu štěstí přálo připraveným. Naši úžasní učitelé kybernetiky (David Sýkora a Nathan Němec) nás velice dobře připravili na finále. Dělali jsme spoustu různých CTF, od kterých jsme se na konci každé hodiny dozvěděli výsledky a diskutovali jsme různá řešení. Hodně nám to pomohlo a inspirovalo k tomu, abychom se učili více jeden od druhého.

Jsi v polovině středoškolského studia nového oboru vzdělávání Kybernetická bezpečnost, který se na Smíchovské SPŠ vyučuje v pilotním režimu. Jak jsi spokojený se studiem?

Jsem rád, že jsem součástí tohoto oboru. Naučilo mě to spoustu nových věcí a rozšířilo obzory. Jsem velmi spokojený a troufám si říct, že jsme dostali nejlepší učitele z technických oborů, kteří nás dokáží naučit hlavně i věci z praxe.

Pokud by se tě někdo zeptal, proč bys mu doporučil studium na Smíchovské SPŠ, co bys mu odpověděl? A proč bys mu doporučil studium oboru Kybernetická bezpečnost?

Doporučil bych jim tuto školu, protože nabízí spoustu školních i mimoškolních aktivit. Naučí se zde spoustu nových věcí; od programování až po hackování, přes robotiku. Mohou se také seznámit se spoustou zajímavých lidí, dostat se na zajímavá místa a získat i nějaký ten certifikát.

Ve své podstatě studuješ na hackera. Jaké jsou záruky, že ty a tvoji spolužáci po skončení studia zůstanete na světlé straně? Budete tedy těmi hodnými hackery, kteří nás budou chránit před těmi zlými?

Myslím si, že je na každém, aby si uvědomil svoje hodnoty a přínos k světu. Já jen doufám, že moji spolužáci a někteří už i moji kolegové zůstanou se mnou na světlé straně.

Kromě studia spolupracuješ na osvětě v oblasti kybernetické bezpečnosti, což organizuje předsedkyně Dívčího spolku Diana Burdová, nyní již úspěšná absolventka Smíchovské SPŠ. Proč považuješ osvětu mezi mládeží za důležitou a co vlastně taková osvěta obnáší?

Osvětu považuji za důležitou a velmi vhodnou příležitost vysvětlit studentům hrozby aktuálního i nastávajícího světa, který tvoříme. Studenti se dozví spoustu nových informací, jak je útočník může napálit, nebo kde na ně číhá největší nebezpečí. Hlavně je praktické ukázky z každodenního života o tom přesvědčí a mohou se kdykoliv na cokoliv zeptat.

Jaký Studentský projekt budeš v příštím školním roce dělat a proč sis vybral právě toto téma pro svou celoroční práci?

Vybral jsem si chytrý restaurační pod tácek pod nápoj. Měl by elegantně rozsvítit nápoj, zjistit obsah sklenice, ba i popřípadě objednat nápoj. Projekt jsem si vybral, kvůli tomu, aby byl každý schopen si poznat a najít svojí sklenici i v pozdních hodinách. Přišlo mi to jako zajímavý nápad s možností osvojením vývoje PCB. Taky jsem si chtěl zvolit něco jiného než to, co běžně děláme ve výuce nebo já sám ve volném čase.

Máš již představu, co bys chtěl dělat po skončení střední školy?

Pokračovat v penetračním testování a propracovat se v tom také i na hardwarovou úroveň. Rád bych se totiž zaměřil na testování prvků i z jiné strany než z internetu.

Jaký je tvůj osobní názor na problém kolem firmy Huawei?

Svůj osobní názor na tuto problematiku si nechám pro sebe, nerad se angažuji v takovýchto veřejných věcech.

Jaký máš názor na tak zvanou kybernetickou válku?

Válka je v naší civilizaci bohužel nevyhnutelná. Z mého pohledu zatím kybernetická válka nezasahuje tolik do každodenního života.

Avšak je to válka každá jiná a nikdo neví, jaký rozsah bude mít. Je úplně jedno, jakou moc cítíte, když pošlete první úder; nezjistíte dopředu, kolik životů a na jaké straně si vyžádá. Dle mého je to jen další eskalace sporu, kvůli tomu že si člověk nechce připustit, že je sobecký.

V jedné reportáži jsi s nadsázkou říkal, že programujete rychleji, než my myslíme. Jak jsou v bezpečí naše data, naše úspory a v případě chytrých bytů naše domácnosti? Jak moc se máme bát?

Nestojím si za touto větou ze scénáře. Ale ve světě hrozeb je pokrok opravdu rychlý. Čím více času testování věnujete, tím víc chyb najdete. Naše data vlastní už kde kdo. Firmy je získávají už i tím, že přistupujete na webové stránky. Úspory jsou v rukou každého z nás. Je například větší pravděpodobnost, že útočník získá peníze z vaší chyby než ze strany banky. V dnešní době je i chytrá domácnost velký bezpečnostní risk. Všechny technologie jsou totiž propojené a je jedno, jestli začnete získávat zmiňované bankovní údaje díky chybě ve vaší televizi nebo chytrém telefonu. Kvůli lidské hlouposti a neustálému technologickému pokroku jsou zabezpečovací technologie, čím dál tím víc těžší vymyslet a všude implementovat. Kdo ví, jak moc se máme bát, příležitost dělá zloděje.

V rámci tak zvaného internetu věcí je propojeno stále více zařízení. Mluví se o chytrých autech, domech, městech. V dohledné době mnoho z toho budou vlastně řídit autonomní systémy. S tím ale vzrůstá nebezpečí napadení tohoto systému. Přes co všechno může být kybernetický útok proveden?

Kybernetický útok můžete provést na všechno co má počítač. Ať už je to lednice, auto, hodinky, led světlo, garážová vrata a další. Ale každá platforma, co se dá napadnout většinou umí ovládat i něco dalšího a stát se prostorem k dalším útokům. Všichni tušíme, že nejsme připravení na plně autonomní vozidla, avšak jedna z věcí, co by stála za zmínku je, že mají lepší bezpečnostní prvky a hlavně reakce.

Děkujeme za rozhovor.

Já také, ještě bych rád všem popřál hezký zbytek školního roku, naplno užité prázdniny a poděkoval hlavně našim skvělým učitelům Davidu Sýkorovi a Nathanu Němcovi.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek