Konference Elixír do škol aneb když kantoři mají víkend plný inspirace

Mgr. Věra Krajčová, pedagog

Každý rok jeden víkend v květnu patří Hradec Králové fyzikářům. Kde jinde byste jich také mohli potkat více jak 200? I mezi učiteli se jedná o výjimečnou akci. Neznám jiné školení, navíc celo-víkendové, kam by se dobrovolně hlásilo tolik učitelů. Další stovka trpělivě čekala na seznamu náhradníků.

Čím se tato vzdělávací akce liší od jiných?
Možná i díky tomu, že obsah konference vymýšlí fyzikáři sami pro sebe, ustálil se její koncept na 4 zajímavých přednáškách a 4 workshopech, kde učitelé vyrábějí pomůcky či se stávají žáky a učí se novým dovednostem a inovativním přístupům. Kromě těchto základních stavebních kamenů je sobotní popoledne určeno tzv. fóru inspirace, kde se mohou prezentovat organizace a firmy, které učitelům nabízí své programy, nové knížky a vzdělávací akce.

Letos jsem se poprvé neúčastnila konference za naši školu sama. Dalšími účastníky byli kolega Jaroslav Kořínek a pan ředitel. Nicméně každý z nás měl na konferenci jiné postavení a tím i mohl vidět akci z jiného úhlu. Pan Kořínek byl účastníkem, který navštěvoval workshopy a přednášky a tím získával spoustu inspirace. Pan ředitel byl spíše pozorovatelem, jak taková opravdu akční konference fyzikářů – nadšenců vypadá.
S učiteli společně s vedením katedry didaktiky fyziky MFF UK také v rámci fóra inspirace diskutoval. Já byla v roli školitele a to hned se dvou sekcích – ve fóru inspirace jsem společně s kolegou Janem Veselým z pražského planetária vařila komety v suchém ledu a ve večerních hodinách v pátek i sobotu vedla workshop, kde jsme s učiteli pájeli zdroj světla.

Přála bych i učitelům jiných předmětů, než je fyzika, aby pro ně vznikla obdobná konference, která by je inspirovala k další práci a nabíjela je energií. Není lepšího léku proti vyhoření – i když zrovna na mém workshopu málem k požárnímu poplachu došlo 

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek