Firmy nutně potřebují ženský pohled, říká dívka, jež boří mýty o technice pro muže

Zuzana Hronová, redaktorka Aktuálně.cz

Diana Burdová se již od malička projevovala jako technický typ. Opravit počítač uměla už na základní škole, po vychození devítiletky začala studovat na Smíchovské střední průmyslové škole. Zde založila Dívčí spolek a bojuje za více dívek na technických oborech. Dnes je jí 19 let.

Dianu v jejím životě inspiroval tatínek, domácí kutil, jenž doma sestavoval počítače. Když chodila na druhý stupeň základní školy, hodně od něj odkoukala a zbytek už podle jejích slov tak nějak přišel sám.

“Když jsem měla s počítačem nějaký problém, vždy jsem ho dokázala vyřešit, ani vlastně nevím jak,” vypráví Diana. “No a matematika mi taky celkem šla, tak jsem si řekla, že přece nepůjdu na obor, který je dívkami přeplněný, ale že zkusím něco originálnějšího.”

V roce 2015 proto začala studovat obor Informační technologie na Smíchovské střední průmyslové škole. Studuje zde přibližně 640 žáků, jen 32 z nich jsou dívky. Možná právě proto tu jedna z paní učitelek založila Ladies Club. Při odchodu ze školy předala organizaci samotným studentkám v čele s Dianou Burdovou. Ta tehdy navštěvovala třetí ročník, bylo jí 17 let a začala spolu s kamarádkou Barborou Vajnerovou rozjíždět svůj velký projekt – neziskovou organizaci Dívčí spolek.

Začátky spolku byly těžké. Diana do jeho rozvoje investovala hodně své energie a času, ale s mizivými výsledky. Veškeré úsilí vyvrcholilo na vánoční akci, kam přišly tři ze stovky pozvaných dívek.
Tehdy si uvědomila, že hlavní problém těchto aktivit jsou odpolední hodiny, kdy schůzky klubu pořádala. Mladí lidé podle ní nechtějí trávit čas dalším vzděláváním ve škole.

Ženský pohled firmy nutně potřebují
Přišla proto se systémem dopoledních exkurzí po technologických firmách, jako je Vodafone, IBM nebo Seznam a úspěchy se brzy dostavily. Akcí se dnes účastní až čtyři desítky středoškolaček z technických oborů.

“Holky jednak pochopí, jak to ve velkých korporátních firmách funguje, a seznámí se s realitou, která je na škole zkreslená. Zároveň zjistí, že o ženy s technickým zaměřením je ve firmách obrovský zájem. Ženy totiž tvoří polovinu spotřebitelů,” vysvětluje Diana.

Podle ní si firmy začínají uvědomovat, že pokud v návrhovém týmu chybí ženský pohled na věc, bude ve výsledném produktu absence ženských potřeb. Protože ženy, stejně jako muži, řídí auto, používají mobilní telefon, počítač či mnoho dalších elektronických spotřebičů.

“A nejde jenom o ženy. Obecně jsou pestré kolektivy – ať už jde o genderový, věkový či národnostní rozdíl – preferovány více, protože v nich vznikají kreativnější a lepší nápady,” dodává.

Zájem dívek o techniku se pak snaží podnítit i na základních školách, kam chodí primárně přednášet o kybernetické bezpečnosti a kyberšikaně. Všechny přednášky pořádají v rámci tzv. Peer programu, tedy činnosti, kterou připravují vrstevníci pro své vrstevníky.

“Tam, kde náš program už znají, nabídneme přednášku genderová volba povolání pro žáky osmých a devátých ročníků, kteří řeší, kam dál na střední školu.” V této přednášce se zabývají správným výběrem budoucího povolání, který není ovlivněn rodiči, školou, okolím, neznalostí sama sebe ani jakýmikoliv předsudky.

“Žáci mi do očí tvrdí, že je naprosto normální, když dívka studuje typicky chlapecký obor a naopak. Jenže když se jich zeptáte, na jakou školu se chystají, odpoví obor, který je pro jejich pohlaví typický. Vědomě genderové předsudky nemají, ale podvědomě se jimi stále řídí a mají je hluboko zakořeněné,” myslí si Diana.

Předsudky se týkají i kluků
I pomocí sociálních sítí se spolek snaží ukázat, že v oblasti informačních technologií, navzdory všem společenským předsudkům, se mohou pohybovat normální lidi, včetně dívek.

Aby prolomily tuto bariéru, vydávají se občas na IT akce jako třeba Robotic Day v Kongresovém centru a dle svých slov na Instagramu “pořizují záběry normálních holek a normálních kluků, kteří normálně kódují”.

Dívčí spolek je také členem České ženské lobby, což je síť organizací, jež se snaží hájit práva žen v České republice. Jak ale Diana upozorňuje, předsudky o volbě povolání existují i v případě mužů. Nejlépe je to prý vidět v pedagogice.

“Učitelů na základkách nebo na středních také není zrovna moc, ale vůbec nejhorší je to v mateřských školkách. Když už se náhodou kluk rozhodne, že na tento obor, považovaný jasně za ženský, půjde, potýká se s nedůvěrou společnosti. Matky do takové třídy nechtějí své děti dávat, protože si myslí, že musí jít o pedofila, že normální chlap by tam přece nešel.”
Podle jejích zkušeností jsou ale studenti průbojnější než studentky a více než ony pak cílí na odvětví, kde se dá vydělat hodně peněz. Dívky jdou více na altruistické obory, od pečovatelek po zdravotnice.

Vychovala jsem si následovnice

Nyní Dianu na Smíchovské střední průmyslové škole čeká maturitní zkouška. Potom se chystá na vysokou školu. Nikoho asi nepřekvapí, že míří na technický obor. “Trochu váhám, zda se věnovat čistě IT na Fakultě informačních technologií na ČVUT, nebo dát přednost IT ve spojení s ekonomií na Fakultě informatiky a statistiky na VŠE.”

Na průmyslovce už odpočítává poslední dny, konec Dívčího spolku to však rozhodně neznamená. Své “řemeslo” a know-how totiž s kolegyní Barborou Vajnerovou předala studentkám z druhého ročníku, které se o Dívčí spolek postarají v dalších letech. “Občas měly za úkol zorganizovat nějakou akci a vymyslet nápady na zlepšení. Ještě jim pomůžu na startu v září a případně jim pomůže Barča, která bude v maturitním ročníku příští rok,” dodává na vysvětlenou Diana.

Peer program, tedy přednášky na základních školách, si pak s Barborou ponechají. Zájem se totiž rapidně zvyšuje. Postupně chtějí cílit i na střední školy a rozšířit kolektiv lektorů. “Také chceme ještě více podpořit studentky technických oborů. Připravujeme pro ně dokument, podle kterého bude velmi snadné vybrat tu správnou vysokou školu nebo si najít brigádu v oboru,” nastiňuje Diana Burdová.

Na dotaz, zda nelitu+je vynaloženého úsilí a volného času na snahu bořit mýty o “mužských” oborech, říká: “Získala jsem nekonečně mnoho zkušeností, které by mi škola nikdy nemohla dát. Stálo mě to spoustu práce, času a peněz, ale kdybych byla zpátky na začátku třetího ročníku, začala bych znovu úplně stejně.”

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek