Festival techniky v Jesenici u Prahy

Studentské zpravodajství Presloviny.cz založeno pod Smíchovskou střední průmyslovou školou a vedenou jejímy studenty, absolventy a učiteli.

V pátek 31. května 2019 se uskutečnil celodenní „Festival techniky“ pořádaný u příležitosti Festivalu rodin v Jesenici. Festival byl součástí projektu pro spokojené rodiny místního rodinného centra „Rodina offline“ podpořený mnoha partnery. Smíchovská střední průmyslová škola byla jedním z hlavních partnerů, kteří se na programu podíleli.

Naši studenti představili nejen moderní technologie, ale také výborně reprezentovali školu díky získaným zkušenostem z praktického využití svých znalostí a schopností. Samostatnost a tvořivost jež škola podporuje, využil pro účely mediální podpory celé akce, student druhého ročníku Adam Pelej. Pro festival rodiny ve spolupráci s předsedkyní místní neziskové pořádající organizace navrhl logo, grafiku i letáky a poskytl excelentní marketingovou podporu.

A jak probíhal samotný festival techniky?

Akce byla pořádána v prostorách kulturního sálu městského úřadu v Jesenici u Prahy. Dopolední program navštívili žáci základní školy, odpoledne veřejnost. O přípravy na místě se postarali naši dva studenti Adam Pelej a Lukáš Kavalír, oba ze třídy 2.B. Celodenní program na místě výborně organizovali. Výhodou jim bylo známé zázemí a probíhající spolupráce s radnicí.

Ze sportovního kursu dorazili ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík a čtvrťák Marek Červenka svými automobily, kterými přivezli další studenty z Mediálního domu Preslova a zařízení pro prezentaci virtuální reality. Celkem se na akci podílelo osmadvacet studentů Smíchovské SPŠ.

Čerstvá absolventka školy a předsedkyně Dívčího spolku, Diana Burdová, provedla pro žáky několik přednášek o kybernetické bezpečnosti, které splnily svůj účel a podpořily tak hlavní myšlenku pořádání festivalu, což nás velmi těší.

„Celým programem Smíchovské střední průmyslové školy doplněným o perfektně připravené přednášky pro děti i rodiče, se podařilo dokonale vystihnout myšlenku projektu našeho rodinného centra „Rodina offline – online bezpečně“, o nás napsala předsedkyně spolku a autorka projektu rodinného festivalu.

V jesenickém kulturním domě byla dále vytvořena pracoviště fyziky, 3D tisku, robotiky, dronů, rozšířené reality přes telefon, grafiky a tři stanoviště virtuální reality, zde si mohli přítomní hosté zkusit hru Sněhuláci, chození po prkně a virtuální prohlídku Terezína. Na vyžádání někteří učitelé a starší žáci absolvovali virtuální prohlídku koncentračních táborů v Osvětim. Všechny tyto zmíněné aplikace byly vytvořené ve školním Studiu 301 studenty a absolventy Smíchovské SPŠ.

„Pane řediteli, váš student mi podal naprosto perfektní informace, skvěle reprezentuje vaši školu. Hovoří jasně, ví o čem mluví, nechybí mu nadšení,“ sděloval jeden z přítomných učitelů základní školy, neskrýval svou spokojenost a nadšení.

„Tak vy jste ředitel? A víte, že o vás studenti mluví moc hezky? Že vás hodně chválili, co všechno pro školu děláte, co tam všechno organizujete,“ přidala se matka jednoho chlapce, se kterým na akci dorazila, a který si návštěvu Festivalu techniky opravdu užíval.

„Tak to je fakt hustý,“ konstatoval asi desetiletý chlapec, který se právě prošel po prkně nad mrakodrapem.
„Vy jste fakt zákeřní,“ zlobila se s nadsázkou paní učitelka na své žáky, kteří stisknutím klávesy záměrně shodili prkno nad mrakodrapem, díky čemuž paní učitelka spadla, a přitom doslova klesla do kolen. Naštěstí na nepříjemný zážitek brzy zapomněla, a naopak se bavila zděšenými výrazy svých dalších svěřenců, kteří se někdy i s výkřiky hrůzy pokoušeli vyplašit holuba na konci prkna, trčícího nad mrakodrapem do volného prostoru, pod nimi je strašila značná hloubka.
„To není možné,“ vrtěla hlavou další účastnice festivalu o něco později, „Pořád jsem si říkala, že stojím na prkně na zemi, ale mozek reagoval na to, co jsem viděla v brýlích. Neuvěřitelně působivý zážitek,“ dodala s mírně strhaným výrazem.

„Za město Jesenice děkuji Smíchovské průmyslové škole za uspořádání Festivalu techniky u nás v Jesenici. Festivalu se zúčastnili žáci jesenické školy, ale i široká veřejnost s velmi pozitivními ohlasy. I pro nás ve vedení města byl tento festival výbornou inspirací pro možné přiblížení větších projektů občanům pomocí technologií virtuální reality.“, zhodnotil naši spolupráci starosta města Jesenice Ing. Pavel Smutný.

Jsme velmi potěšeni, že právě naše škola se stala jedním z partnerů Rodinného festivalu v Jesenici a mohli jsme tak se studenty představit nejen dětem zábavnou formou méně oblíbenou fyziku, techniku a oblíbené drony, ale také přispět k zamyšlení spojení fráze „Rodina offline – online bezpečně“. Jsme mediální a počítačová škola, každý zde moderními technologiemi přímo žije. Proto nemůžeme být „offline“, ale velmi podporujeme myšlenku být „online bezpečně“.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek