Centrum Elixíru do škol na SSPŠ

Od listopadu máme ve škole centrum Elixíru do škol a od ledna také DIGI centrum. Co jsou tato centra zač?

Když v roce 2002 končila platnost anonymních vkladních knížek, asi nikdo neměl představu, kolik uspořených peněz zůstane zapomenuto – nevyzvednuto. Česká spořitelna z tohoto velmi slušného obnosu vytvořila za účelem podpory české společnosti v oblasti vědy, výzkumu, vývoje a vzdělání nadaci Depositum Bonum. Nastal čas hledat projekty, které stojí za investici. Po setkání vedení nadace se zakladatelkou projektu Heuréka Irenou Dvořákovou z MFF UK bylo jasno. V roce 2013 vznikl projekt Elixír do škol – prostor pro kolegiální sdílení učitelů fyziky.

Momentálně existuje po celé ČR 24 center a 12 létajících center, kde se pravidelně jednou měsíčně setkávají učitelé nejen fyziky, aby sdíleli své nápady a inspirovali se od svých kolegů, řešili problémy a nacházeli odpovědi a další otázky, načerpali energii anebo si prostě jen popovídali. Nikdo nikoho do ničeho nenutí. Učitelé mohou na setkání docházet pravidelně nebo si jen vybrat pro ně zajímavá témata.

Projekt Elixír znám v podstatě od jeho vzniku. Několikrát jsem lektorovala setkání učitelů jak v centru v Nymburce tak v Praze. Nenechala jsem si také ujít několik konferencí Elixíru. Když jsem byla v roce 2018 oslovena, jestli bych vedla nové centrum u nás na SSPŠ, dlouho jsem neváhala. Základní myšlenka center obsahuje totiž přesně to, co fyzikář potřebuje – nápady, kolegialitu, radost z poznávání a učení se. Každý měsíc připravuji dílnu na konkrétní téma – elektromagnetismus, akustiku, mechaniku apod. Nejde ovšem o to, abych vymyslela hromadu příkladů či poučovala účastníky o tom, jak mají učit. Prohledávám internet a hledám inspiraci, pokusy, přemýšlím nad tím, jaký experiment si účastníci mohou připravit pro své žáky přímo na setkání tak, aby ho měli připravený do výuky (a aby nebyl příliš finančně náročný). Občas zahrnu do programu i krátkou přednášku či diskuzi s odborníkem. Podstatné je, aby po skončení dílny, která většinou trvá 2,5 – 3 hodiny, odcházeli učitelé v dobré náladě a byli inspirováni do svých hodin. Přesto, že setkání nejsou povinná, se našeho dubnového setkání zúčastnilo 20 učitelek a učitelů! Takový počet učitelů ochotných jít se po výuce dále vzdělávat, mi dokazuje, že mé snažení má smysl.

V lednu 2019 vzniklo na SSPŠ také DIGI centrum (v celé ČR jsou 3), které je obdobou fyzikálního centra pro učitele IT. Vede je Mgr. Lukáš Vrba společně s Ing. Martinou Řejhovou. Jsme tak jediná škola v ČR, která má obě centra. Výhledově plánujeme lepší provázanost obou center. Vždyť IT je dnes součástí všech oborů – fyziky, chemie, dějepisu – není možno ji oddělit, jak také oddělit nástroj od obsahu.

Všichni účastníci center i jejich vedoucí se již těší na každoroční konferenci Elixíru. Ta proběhne poslední květnový víkend na Přírodovědecké fakultě Univerzity v Hradci Králové. Pro učitele tam budou připraveny 3 přednášky, 4 bloky dílen a také Fórum inspirace. Za SSPŠ se zúčastním já společně s Ing. Martinou Řejhovou a panem ředitelem.

Věříme, že se i nadále bude našim centrům na SSPŠ dařit. Držte nám pěsti! Děkujeme

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek