ROZHOVOR: Mé aktivity mi přinášejí nadšení a dobrou náladu

Adam Skokan, student 3. ročníku Smíchovské SPŠ, obor Informační technologie

►Nejdříve přijmi gratulaci ke svému vystoupení na besedě v rámci konference Digitální Česko. Působil jsi na ní velmi uvolněně. Opravdu jsi neměl žádnou trému před plným sálem a vedle osobností veřejného a politického života?

V první řadě děkuji za chválu. Nebylo to poprvé, co jsem podobně vystupoval mezi významnými lidmi. Myslím si, že není potřeba rozmýšlet kdo je jaká osobnost. Všichni jsme lidi a pokud budeme udržovat respekt a nějaké správné společenské jednání, nemusíme se chovat podle toho na jaké pozici člověk je.

►Pokud víme, tak jsi zastupoval školu v rámci různých setkání a konferencí DigiKoalice, tedy Národní koalice pro digitální pracovní místa, kterou zřizuje ministerstvo školství. Také jsi některé z nich i pomáhal organizovat. Co pro tebe taková činnost přináší za pozitiva?

Samozřejmě mám lepší osobní rozhled, ale hlavně nějaký pokrok. Podle mého, české školství zaostává a mělo by se posouvat s dobou. Je to komplikovaná záležitost a neumí ji vyřešit kde kdo. Na konference DigiKoalice chodí zajímaví lidé, kteří mají příležitost udělat změnu. Jak již bylo zmíněno v otázce, na mnoho Digikoalicích jsem pomáhal s organizací a myslím si, že v této společnosti se mi buduje jméno v dobrém světle, které mi poté přinese lepší příležitosti pro vyjádření mých názorů.

►Máš na škole také na starosti projekt Hodinový ajťák. O čem vlastně tento projekt je a jak jsi v něm osobně zainteresován?

Hodinový ajťák je projekt zaměřený na práci seniorů s digitálními technologiemi. Každý z nás zná někoho, kdo má už pár let za sebou a s moderními technologiemi si už moc netyká. Proto máme ve škole zřízený projekt Hodinový ajťák. Dokonce nejenom jeden! S paní Krajčovou spolupracujeme se střediskem sociálních služeb na Praze 1, které navštěvuje mnoho seniorů. Většina z nich dostala například dotykový telefon, nebo tablet od dcer nebo synů a neví si se zařízením rady. Proto funguje služba ajťáka, který přijede za zákazníkem přímo k němu domů a pomůže mu s konkrétními problémy, které aktuálně má. Jelikož se pracuje na té stejné technice, kterou používají každý den, je to pro ně lepší, že se učí v prostředí, které znají. Stejná služba funguje i v neziskové organizace Moudrá Sovička, ve které máme ale službu přes celou republiku.

►Ředitel školy tě také jmenoval koordinátorem spolupráce s firmou Anect. O čem je tato spolupráce?

Firma Anect se zabývá kybernetickou bezpečností a obecně počítačovými sítěmi. Mimo praxí, kterých jsem se sám účastnil v květnu roku 2018, jsme se spolu podíleli na konferencích a různých výjezdech na akce. Například jedna z nich byla konference Internetem Bezpečně, která se konala v Karlových Varech, kde jsme prezentovali virtuální realitu.

►Své uplatnění v poslední době máš především v Asociaci virtuální a rozšířené reality. Jakou tam zastáváš pozici?

Když to se na to podívám od začátku, v Asociaci virtuální a rozšířené reality jsem již přes rok. Začínal jsem jako obsluha stánků na akcích a vůbec jsem nevěděl, jaké jsou mé možnosti. Stačí být spolehlivý a jde všechno. Postupem času mě virtuální realita bavila ještě více a více, takže jsem se chtěl účastnit na největší akci roku v oboru virtuální reality Czech VR fest 2018. Připravoval jsem celou výstavu, měl jsem na starost workshopy a organizoval souběžné finále Czech VR league. Ačkoliv jsem byl po festivalu úplně vyčerpaný, můj zápal do virtuální reality byl ještě větší! Chtěl jsem se do toho pustit naplno. Zaujal jsem pozici ředitele akcí, staral se o techniku a objevoval novinky ve virtuální realitě. Pár měsíců zpět jsem se stal i ředitelem konference Czech VR fest 2019.

►Připravuješ konferenci VR Czech Fest 2019. Můžeš nám k tomu říci něco blíže?

Ano, přípravy jsou již v plném proudu, rád řeknu něco blíže. Letošní třetí ročník bude úplně jiný. První festival měl za úkol přilákat co nejvíce veřejnosti. To se povedlo! Měli jsme účast tisíce lidí a vše vyšlo, jak mělo. Druhý ročník dbal hodně kvality na konferenci. Měli jsme významné hosty z ciziny a mnoho novinářů, firem, všeho. Bylo toho tolik, že jsme nestihli vše uřídit, tak jak jsme chtěli, takže třetí ročník bude pouze jednodenní. Bude konference s těmi nejlepšími hosty z celého světa a firmami, největších v oboru. Další informace jsou dostupné na našem webu.

►Jak se dá zvládat škola a tvoje aktivity? Jistě ti zabírají dost času, chybíš na výuce a musíš si ji doplňovat individuálně. Nemáš s tím problém?

Je pravda, že občas na hodinách chybím. Naštěstí je doba internetu, takže se dá dělat cokoliv odkudkoliv. Někdy se to zvládnout nedá a musím školu vynechat. Myslím si, že pokud bude kdokoliv rozumně přistupovat jak k aktivitám, tak ke škole, dá se to zvládnout bez problémů. Učitelé jsou taky lidé a pokud se s nimi domluvím na nějakém srozumitelném kompromisu, všechno jde. Největší hloupost mi připadá se klanět výhradně na jednu stranu.

►Na škole se často diskutuje téma dalších aktivit studentů. Střetávají se zde dva názory. Ten první vypovídá o tom, že by student měl především sedět v lavici a poslouchat výklad učitele. Ten druhý naopak nabádá studenta k tomu, aby se snažil rozvíjet i nad rámec klasické výuky. Proč by to dle tebe měl dělat?

Částečně jsem již odpověděl v předešlé otázce. Není to střet mezi člověkem a mimozemšťanem, ale člověkem a člověkem. Pokud se student domluví mezi oběma stranami, samozřejmě v rozumné rovině, neměl by být problém. Názor první, hlavně učitelů je správný ale pár desetiletí zpět. Jsme v době, kdy je vše rychlé, okamžité. Chci si něco najít na internetu, vytáhnu mobil a hned to vím. Chci si něco koupit přes internet, ten stejný den si to mohu vyzvednout. Realita se změnila, tak proč ve škole zůstávat bez změny? Podle mého je čas na posun

►Co tobě konkrétně tvoje aktivity přinášejí z pohledu vlastního vzdělávání a rozvoje?

Nějaký čas dopředu to bylo vše pouze mým snem. Kdyby mi někdo řekl, že za dva roky budu dělat to co teď, nevěřil bych mu ani slovo. Mé aktivity mi přinášejí hlavně nadšení a dobrou náladu. Je to pro mě něco nepředstavitelného, co se stalo realitou a stále mě to těší. Hlavní je být stále šťastný.

►Co si nejvíc ceníš na Smíchovské střední průmyslové škole? A proč bys ji případně doporučil zájemcům o středoškolské studium?

Je velmi těžké vést IT školu, která je skvělá. Troufnu si říct, že proti konkurenci, jsme opravdu nejlepší. Slýchám nějaké nedostatky, ale myslím si, že jsou zbytečné. Pro každého je lehčí si na něco stěžovat než něco pochvalovat, stačí si porovnat vybavení a techniku s jinými školami a hned mám jasno. SSPŠ bych doporučil každému zájemci, který se chce aktivně vzdělávat a neučit se pouze teoreticky.

►Pokud se podíváme i mimo svět technologií, jeden z tvých koníčku je i hra na klavír. Můžeš nám o něm něco říci?

Určitě, klavír je můj hlavní koníček a strašně mě baví. Od té doby, co jsem na něj začal hrát jsem si hrál jen pro radost, pro sebe. Žádné soutěže, koncerty mě nebavily, spíš jsem si hrál doma a občas na ulici, nebo na letišti, když jsem na nějaké narazil. Poslední rok jsem to ale trochu změnil, stres a nervozitu z výjimečných vystoupení jsem se naučil zvládat, tak jsem začal se učit těžší skladby. Zrovna jednu skladbu jsem hrál minulý týden na celopražské soutěží komorní hudby, na kterou jsem měl čas se učit necelé dva týdny. Bylo to hodně narychlo, ale celým zázrakem jsme soutěž ovládli a postoupili do dalšího kola.

►Máš už plány, co budeš dělat, až příští školní rok odmaturuješ?

Přiznám se, že zatím plánuji jen měsíce dopředu. Ještě jsem ani nepomyslel na čtvrtý ročník, natož maturitu. Připadá mi, že jsem na střední školu nastoupil včera.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek