TRADIČNÍ DEN DEMOKRACIE NA SMÍCHOVSKÉ SPŠ

Tak zvaný Den demokracie je na Smíchovské střední škole již opravdu tradicí, vinoucí se mnoha školními roky a konající se vždy dvakrát za jeden z nich. První u příležitosti 17. listopadu a druhý v červnu, ve spojení s justiční vraždou Milady Horákové komunisty. Ředitel školy Radko Sáblík považuje za lepší demokracii u studentů pěstovat, než ji oslavovat na pietních místech.

„K demokracii bezpochyby patří schopnost diskuse,“ říká k tomu, „Schopnost akceptovat i rozdílný názor od mého. Schopnost si uvědomit, že člověk s jiným názorem není můj osobní nepřítel, ale prostě jenom člověk s jiným názorem. Mám možnost ho přesvědčit svými argumenty, a pokud se mi to nepodaří, nemusí to být nutně jeho omezeností, jak si mnozí myslí. Hledat chybu bych měl rozhodně i u sebe, u své schopnosti věcně argumentovat, vyjádřit přesně svou myšlenku. Tedy potřebuji uspět v dovednostech, které se v českém školství moc neučí a které mnohým i dospělým jedincům velmi chybí,“ vysvětluje svůj postoj.

Letos se Den demokracie, pro množství jiných akcí a kvůli účasti zástupců školy na několika festivalech, posunul do předvánoční doby, nicméně i tak je připraveno hned patnáct moderátorů. Ti mají čtvrt hodiny na prezentaci svého tématu, pak řídí diskusi. Mezi moderátory je sedm absolventů, většinou i učitelů na Smíchovské SPŠ, sedm studentů a tradičně ředitel školy. V některých případech však s moderováním svým kolegům pomáhají další studenti, a tak jich je aktivně zapojených ve skutečnosti hned jedenáct.

Témata jsou různá, například Radko Sáblík debatuje s přítomnými pedagogy i studenty na téma „Jak dál ve školství – klasika nebo změna?“. Po chvíli už je jedno, kdo je ředitel, učitel či student, každý vyjadřuje otevřeně svůj názor, a byť se mnohdy neshodují, nikdo nezvyšuje hlas a panuje stále vstřícná atmosféra. I když se probírá výuka matematiky, neboť přítomní pedagogové se rekrutují z přírodovědní předmětové komise.

Témata jsou zvolena jak z oblasti odborné, tak společenské. Například absolvent Smíchovské SPŠ a student medicíny na Universitě Karlově Otto Kolář navrhl téma „Medicína a technologie – protézy, robotičtí operatéři a co bude dál?“, student třetího ročníku Filip Zíka „Drony dnes a co bude zítra?“. Do druhé oblasti naopak patří „Hybridní válka s Ruskou federací – proč prohráváme?“ Michala Kalisty, absolventa, učitele prezentačních dovedností a vedoucího PR oddělení, studenta University Karlovy či „Vzdělání – rozhoduje diplom, zkušenosti nebo schopnosti?“ absolventa, učitele programování a programátora Adama Přibyla.

Velký zájem je i o téma „Jak se stát aktivním studentem a co to obnáší?”, které prezentuje moderátor Marek Červenka, student čtvrtého ročníku. Má k tématu hodně co říci, neboť již třetím rokem je předsedou Studentské rady, a již rok je na škole na celý úvazek jako student, a na částečný úvazek jako člen PR oddělení. Kromě toho vytváří webové stránky na zakázku.

„Dobře jsme si pokecali,“ hodnotí svou besedu čtvrťák Jovan Gliguroski a podobné názory panují i u dalších moderátorů. Mnozí jimi navíc nejsou poprvé, a díky mnohým prezentacím na různých akcích školy, nemají už problém vystupovat v odborných debatách či před více lidmi. Což se jim v životě bude hodit stejně, jako jiné procvičované měkké kompetence během Dnů demokracie.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek