Kybernetická bezpečnost ve školách

„Každý druhý uživatel internetu se stal obětí počítačové kriminality. To znamená, že každý druhý z nás…” počítá Bára žáky v lavici. Začíná přednáška o kybernetické bezpečnosti, kterou společně s dalšími lektory pravidelně prezentujeme na základních školách.

Barbora Vajnerová je místopředsedkyní Dívčího spolku Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) a zároveň koordinátorkou jeho Peer programu. Přednášky vedené vrstevníky (tzv. peer programy) jsou nejúčinnější programy v rámci všeobecné prevence.

Naše přednášky totiž lektorují studenti SSPŠ, tedy vrstevníci žáků na základních školách. Díky tomu se posluchači lépe ztotožní s přednášejícím a poměrně snadno nabyté dovednosti a postoje uplatní v praxi.

Barča pokračuje vysvětlením pravidel správného hesla a jeho bezpečného používání. K tomu se váže používání tzv. správců hesel, a ještě důležitější používání dvoufázového ověření. Nemile mě překvapila skutečnost, že stále většina žáků tuto, podle nás, nepostradatelnou funkci, nevyužívá nebo ani neví o její existenci. Práva a povinnosti uživatelů internetu jsou také nedílnou součástí naší prezentace. Co ze zákona můžeme a co ne, učíme naše děti už od narození. Zanedbáváme ale legislativu v souvislosti s internetem a s tím spojená autorská práva, ochranu osobních údajů, kyberšikanu apod.

„Jsme na internetu anonymní?“ pokládá Barča další otázku. Většina třídy odpovídá hlasité ne! Mají naprostou pravdu, a přesto si většina z nich na internetu dostatečně nechrání své citlivé osobní údaje, jako je datum narození, bydliště, adresa školy a další místa, kde se nejčastěji pohybují, osoby, se kterými se nejčastěji stýkají nebo jaké mají zájmy, koníčky a touhy. Z naší zkušenosti dělají na internetu a nejčastěji pak na sociálních sítích stále věci, které by v reálném životě neudělali. Nemají kritické myšlení a nepřemýšlejí v situacích, které pozornost vyžadují.

„Na internetu absolutně nejsme anonymní, internet je veřejné místo. Úžasný společník, ale špatný pán“ upozorňuje Barča a ukazuje jim, jak vypadá e-mailový phishingový útok, nepravý e-shop a falešné bankovnictví. Společně objeví nebezpečí, které hrozí každému zařízení, které se připojuje na veřejnou wi-fi síť a dozvědí se, jak se bránit proti viru camfecting.

Nemůžeme dát žákům návod na všechny situace, na které mohou při surfování na internetu narazit, ale můžeme je učit obezřetnosti. Můžeme pomoci zabezpečit jejich facebookový účet a instagramový profil. Můžeme jim ukázat, jak vypadají nejčastější útoky hackerů a falešné zprávy (ang. fake news). Můžeme a musíme je vychovávat k bezpečnému chování na internetu, stejně jako je vychováváme k bezpečnému chování ve skutečném životě.

„Sec_rity is not complete without U!“ je napsáno na závěrečném slidu prezentace. Bezpečnost nikdy nebude dokonalá/kompletní bez nás samotných. Protože pouze my, naše znalosti, zkušenosti a opatrnost jsou nejlepší obranou proti hackerům a jejich útokům.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek