DOD TEStBEDU PRŮMYSLU 4.0

Mnoho osob spojených s fenoménem nazývaným Průmysl 4.0, koluje po přízemí budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém v Dejvicích. Procházejí mezi dvěma odbornými pracovišti, Testbedem pro Průmysl 4.0 a Centrem města budoucnosti. Zastavují se u různých stánků firem, mezi nimiž nechybí zástupci Auto Škoda Mladá Boleslav, Siemens, Vodafone. Hosté sledují různé ukázky a debatují o předváděných vymoženostech techniky, to vše v rámci Otevřeného dne na zmíněných pracovištích.

Mnohé možná překvapí, když narazí na stánek Smíchovské střední průmyslové školy, která je aktivním partnerem projektu Centrum města budoucnosti. Zasvěcení již vědí své, ale prezentace střední školy a její mnohé aktivity zde čeká opravdu málokdo. O to více se mnozí zajímají, a dostávají informace jak od ředitele Radko Sáblíka, tak tří třeťáků, Adama Skokana, Kryštofa Tomana a Luboše Klucha.

Ale nejen to, jsou zváni k aktivní účasti ve virtuální realitě, v procházce po prkně nad mrakodrapem, což je velmi zajímavá atrakce a důkaz, jak technika dokáže zmást mozek, který přitom ví, že stojí na zemi. Ovšem nejvíce zájmů poutá virtuální prohlídka koncentračních táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau.

„Tohle vážně je práce středoškolských studentů?“ vrtí hlavami mnozí a nechávají se o tom opakovaně ujišťovat. Vzápětí někteří z nich začínají rovnou s ředitelem Smíchovské SPŠ hovořit o možné spolupráci.

„Určitě velmi rádi podpoříme vaši školu a budeme se prezentovat na vašem Dni otevřených dveří,“ říká rozhodně Lukáš Loun, ředitel Smart City firmy Siemens.

„Určitě se brzo ozvu, mám pár zajímavých nápadů na spolupráci,“ tvrdí Tomáš Buchtele, ředitel BasqueTrade&Investment, který v Česku a na Slovensku zastupuje zájmy baskitských firem.

Mezi významnými hosty se proplétá další trojice studentů Smíchovské SPŠ, kteří natáčejí reportáž pro Mediální dům Preslova. Čtvrťák Tomáš Berka s vážným výrazem diriguje své mladší kolegy z druhých ročníků, kdy Daniel Fric je zde ve funkci kameramana a Alexander Sekera v pozici moderátora. Je patrné, že zpravodajský tým je již sehraný a ví, co chce točit. Jen debatují nad záběry, aby vyzněly co nejlépe a co nejvíce dokreslili skvělou atmosféru a vyzdvihly výdobytky těch nejmodernějších technologií.

„Studenti u našeho stánku jako obvykle odvedli výbornou práci,“ neskrývá hrdost na své svěřence Radko Sáblík, „Ale je to i tím, že nejsou na podobných prezentacích poprvé, a tak jim již nedělá žádný problém hovořit se zástupci významných firem, řediteli, docenty, profesory. A ani neřeší, zda s nimi mluví česky nebo anglicky,“ dodává.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek