SPACE CAMP

V prázdninovém týdnu 12.-18. srpna 2018 jsme navštívili v sestavě Martin Koňařík, Petr Jiříček, Tomáš Vrkota, Václav Daniel Plachejda a Yannick Daniel Gibson speciální mezinárodní tábor Space Camp v tureckém Izmiru. Podobná zařízení jsou jen tři na světě, v USA, v Kanadě a na našem kontinentu to je právě v Turecku.

V tomto táboře jsme mohli rozšířit své poznání o všem možném, co souvisí s vesmírem. Tábor je vybaven množstvím různých simulátorů a specializovaných místností, věřím, že mnohé z toho popíší studenti v odstavcích níže, protože v těchto prostorách strávili pod dohledem svých vedoucích minimálně 12 hodin denně.

My učitelé, kteří jsme skupiny žáků doprovázeli, jsme měli trochu jiný program. Mnohé ze simulátorů jsme si ve zkrácené formě také vyzkoušeli, několikrát jsme se potkali při větších událostech, jako například videokonference s ředitelem letu orbitální stanice ISS, kulturní akce Special Event Night nebo závěrečná BBQ taneční párty. I učitelé si postavili vlastní raketu a každý si tu svou mohl vypustit z odpalovací rampy. Jinak jsme ale měli různé semináře, kde se mluvilo třeba o tom, jak se na různých školách vyučuje problematika spojená s vesmírem a jeho dobýváním.

Osobně jsem byl táborem nadšen a pokud se podaří a bude zájem, rád bych založil na naší škole Space Club, tedy seminář věnovaný vesmíru a jeho dobývání. Stavění a vypouštění raket, pozorování vesmíru pomocí hvězdářského dalekohledu, přednášky a videokonference přímo s odborníky ze Space Campu v Turecku a také cílevědomá práce s velmi zdařilým simulátorem Kerbal Space Program, to vše by mělo patřit mezi činnosti členů tohoto klubu, který by měl být přístupný nejen našimu studentům, ale také potenciálním budoucím studentům naší školy, tedy žákům 9. tříd základních škol. Ti nejlepší z nich by pak mohli, podobně jako naši studenti letos, obdržet stipendium pro účast na vesmírném kempu příští rok.

Space Camp však nebyl jen o vesmíru, simulátorech a všemožných dalších aktivitách. Byl především o spolupráci dětí, učitelů a vedoucích několika národů (v tomto týdnu jsme se tam sešli kromě Turků a Čechů také s Bulhary, Řeky a jedním profesorem fyziky z finské univerzity). Intenzivní komunikace v angličtině byla jistě pro všechny také velkým přínosem.

“Space camp je zajímavý areál plný příjemných lidí a hlavně okouzlujících simulátorů. Od vesmírných vozů po simulátory simulujici pohyb ve vakuu. Například Multi-Axis simulátor simuluje disoriantaci tím že se otáčí 360 stupňů do všech stran, “1/6 Chair” simuluje jednu šestinu gravitace země neboli pohyb na měsíci, “5DF Chair” simuluje prostředí beze tření a spoustu dalších simulátorů, mě se výlet líbil, naučný a inspirující. Jídla bylo dost, někdy až moc – 3 pokrmy denně ve stylu švédský stůl a k tomu odpolední svačina. Mezi další plusy tábora řadím veselé lidi, vojenský styl ubytování, celkový program a hlavně pro mě využití anglictiny, ale to už je jiný příběh.” popisuje Yannick Gibson.

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se k odběru novinek