KOMUNIKACE JE KLÍČEM K ÚSPĚCHU

Schola Pragensis 2018

Lukáš Kavalír

skola

12.12.2018

Kolem stánku Smíchovské střední průmyslové školy je neskutečně živo. Všude kmitá mnoho studentů ve slušivých oblecích, mezi nimi i několik krásně oděných studentek. Nezbývá již mnoho času, než v Kongresovém centru na Pankráci vypukne další ročník tradiční přehlídky pražských středních škol s názvem Schola Pragensis.

Zapojují se notebooky, ladí se ukázky virtuální a rozšířené reality, nastavuje se 3D tisk. Pánové Jovan Gliguroski a Marek Červenka, studenti čtvrtého ročníku Smíchovské SPŠ a zároveň členové PR oddělení, vydávají letáčky a pokyny svým kolegům a kolegyním. Je cítit jisté napětí, které souvisí se zájmem co nejlépe reprezentovat svou školu. Houf čtyř desítek společensky ustrojených mladíků a slečen nelze přehlédnout, a tak ještě před dovršením deváté hodiny, kdy akce propuká, přichází několik žáků ze základní školy.

Střih. O půl hodiny později již na chodbách Kongresového centra není k hnutí, na mnoha místech nastává doslova zácpa, hloučky diskutujících uchazečů o  středoškolské studium blokují průchod jiným, mířícím za školami svých snů. Dění okolo stánku Smíchovské SPŠ vytváří doslova špunt, a to v délce desítek metrů. Tady všude se hovoří o škole, která nabízí výuku těch nejmodernějších technologií a oborů, kybernetické bezpečnosti, internetu věcí, virtuální a rozšířené reality, robotiky, dronů, chytrých měst a domácností. Jen kolem poledního cvrkot v paláci na chvíli poleví, ale již před druhou hodinou se objevují první rodiče se svými potomky, aby se opět po krátké době staly chodby paláce neprůchodnými. V šatnách již není místo, a tak mnozí návštěvníci mají své svrchníky přehozené na předloktí.

„Všichni studenti a studentky jsou zde dobrovolně,“ upozorňuje Michael Kalista, vedoucí PR oddělení Smíchovské SPŠ, jinak její absolvent a současný student University Karlovy, „Přihlásilo se jich na osmdesát, vzali jsme jen čtyři desítky z nich, kteří tu mohou být od devíti ráno do šesti do večera, a také v sobotu,“ vysvětluje s patrnou hrdostí nad přístupem mladých lidí, kterým šéfuje.

„Hovořil jsem s mnoha rodiči, kteří chtěli ještě konkrétní doplnění informací od studentů, a ti byli nadšeni tím, jak jsou naši studenti ustrojeni, jak dobře komunikují, jak o své škole hovoří,“ neskrývá svou spokojenost Radko Sáblík, ředitel Smíchovské SPŠ, který nad vším tím rumrajem dohlíží. Občas gestem naznačí studentům, kam se mají vrtnout, ale většinu času je sám zapojený do intenzivní komunikace.

„Tohle nejde nacvičit, ze studentů vyzařuje zájem a nadšení, jejich kladný vztah ke škole. Jsou tím pro nás naprosto důvěryhodní,“ potvrzuje předchozí slova ředitele matka klučiny, který stojí ve frontě na ukázku virtuální reality, jež je k dispozici hned na třech zařízeních u stánku.

„Teď jsem hovořil s rodiči jednoho se zájemců asi půl hodiny,“ svěřuje se Marek Červenka a bere si ve stánku láhev vody na svlažení hrdla, „Mnozí už jsme doslova vymluveni, ale těší nás velký zájem o naši školu. Návštěvníci nejvíce oceňují obrovské množství aktivit a projektů, do kterých se studenti u nás mohou zapojit,“ dodává, a už zase míří do víru děje, do zástupů informací chtivých návštěvníků.

„Nejvíce se lidé ptají na nový obor Kybernetická bezpečnost, který se v pilotním režimu vyučuje jen na naší a jedné brněnské škole,“ sděluje Jovan Gliguroski, „Máme tady ale zástupce ze všech tří oborů, Kybernetické bezpečnosti, Informačních technologií a Technického lycea, a tak podle zájmu dodáme studenta, který daný obor studuje. Toho si pak návštěvníci podle chuti vyzpovídají. A někdy jsou dost nároční, rozhovory trvají dlouhé minuty,“ vysvětluje nastolený systém u svého stánku. V jeho tváři se zračí únava, ale také uspokojení z dobře vykonané práce.

Obrázek

„Někdy se nás ptají, jestli jsme studenti nebo učitelé,“ usmívá se druhák Matyáš Doležal. Naráží na fakt, že není zase tak věkově vzdálen desítkám absolventů školy, kteří na Smíchovské SPŠ působí v  různých rolích, včetně učitelů těch nejmodernějších předmětů. Přitom sami studují vysoké školy. Někdy pro hosty opravdu splývají.

„Teď mě právě odcházející matka jednoho žáka považovala za středoškolského studenta,“ potvrzuje s úsměvem předchozí tvrzení Jan Tesař, dvacetiletý vyučující programování, dronů, internetu věcí, ale také tvůrce Laboratoře IoT, ve které se nachází i model chytré domácnosti,

„Když jsem jí vyprávěl, kolik nás absolventů na naší škole působí, byla doslova nadšená. A také říkala, že je to pro ni skvělá informace pro její rozhodování, kam přihlášku svého syna podat. Kvitovala náš vztah ke škole, který se však začal formovat už během studia, během našeho zapojení do velkých projektů školy. Do možnosti ovlivňovat směřování školy u kulatých stolů, které ředitel s účastí pedagogů, absolventů a studentů již tradičně organizuje.“

„Někdy to bylo doslova šílenství, nevěděli jsme, komu odpovídat dříve,“ hodnotí v sobotu odpoledne celou akci Filip Ondruš, student druhého ročníku Smíchovské SPŠ, „Ale mám z toho dobrý pocit, hovořili jsme dohromady určitě doslova s tisíci zájemci,“ dodává znaveným hlasem mladík, který byl na Schole Pragensis poprvé, a dle svého vyjádření zřejmě ne naposledy. Je rozhodnutý se do podobných akcí zapojovat častěji. Teď se již těší na první Den otevřených dveří na své škole, kterou v předchozích dnech tak skvěle reprezentoval.

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Nejčtenější Články

STŘEDOŠKOLSKÝ SNĚM

23.4.2018

506 zhlédnutí

KYTAROVÝ RÁJ JMÉNEM THOMANN

23.4.2018

368 zhlédnutí

Doporučené Články

SPOLUPRÁCE NA BUDOVÁNÍ CHYTRÉHO MĚSTA

Diskuze na téma budování města budoucnosti

V jídelně Základní školy Mníšek pod Brdy se schyluje k diskusi na téma budování měst budoucnosti, s konkrétním zaměřením na inteligentní budovy. Za improvizovaný panel si sedají ředitel Středočesk&ea...

ROZHOVOR S Ondřejem Hlaváčem

►V prvé řadě ti gratulujeme ke zvolení předsedou Studentské rady Smíchovské střední průmyslové školy. Po pěti měsících na škole docela slušná kariéra. Jak vidíš svou budoucnost v této p...

MÉ AKTIVITY MI PŘINÁŠEJÍ NADŠENÍ A DOBROU NÁLADU

Rozhovor s Adamem Skokanem

►Nejdříve přijmi gratulaci ke svému vystoupení na besedě v rámci konference Digitální Česko. Působil jsi na ní velmi uvolněně. Opravdu jsi neměl žádnou trému před plným sálem a vedle osobností veřejného a politick...

KDYŽ PŘIJDE ČAS NA ZÁBAVU

Palác Lucerna se postupně zaplňuje hosty, jimiž jsou nejvíce rodinní příslušníci a přátelé studentů prvních a čtvrtých ročníků Smíchovské střední průmyslové školy. Není divu, nejprve bu...